Choroba a wysypka – jak rozpoznać objawy?

Swędzenie, pieczenie i zaczerwienie - choć nie zawsze musi oznaczać poważnej choroby skórnej Twojego dziecka, warto poznać ich objawy, by nie mylić  z alergią bądź podrażnieniem  
fit.pl
2011-04-04 00:00
Udostępnij
Choroba a wysypka – jak rozpoznać objawy?
baby-skin-rashWielu rodziców zastanawia się kiedy wybrać się do specjalisty a kiedy zmiany na skórze dziecka to niegroźne podrażnienie. Sprawdź jak odróżnić poważne choroby skórne dziecka od alergii czy wirusowej choroby zakaźnej, typowej dla wieku dziecięcego lub zwykłej sezonowej wysypki?

Co powinno zaniepokoić rodziców
  • zmiany ropne, grudkowate, postępujące układające w charakterystyczny sposób;
  • bąble wypełnione płynem;
  • osłabienie, gorączka i inne towarzyszące objawy;

Różyczka

Różyczka to wirusowa, zakaźna choroba, charakterystyczna dla wieku dziecięcego, czasem występująca dopiero u nastolatków, najrzadziej u dorosłych. Można na nią zachorować tylko raz.

Najczęściej ma postać drobnych, różowatych, swędzących plamek, kótre dość luźno rozmieszczone są na całym ciele. Bardzo łatwo odróżnić ja od innych chorób ze względu na to, że najczęściej pojawia się za uszami potem wędrując po całym ciele. Objawami towarzyszącymi chorobie są umiarkowana gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz swędzenie zaatakowanych miejsc.

Choroba ustępuje po około trzech, czterech dniach.W sytuacji, gdy swędzenie jest dokuczliwe warto wybrać się do pediatry w celu wybrania najlepszego preparatu uśmierzającego dolegliwości oraz ocenę przebiegu choroby w sytuacji, gdy dziecko ma mniej niż pół roku.

Potówki

To najczęstsza dolegliwość małych dzieci i niemowlaków, jest efektem zatrzymania potu w ujściu gruczołów potowych. Wysypka charakteryzuje się drobnymi krostkami, we wnętrzu których gromadzi się przezroczysty płyn.Potówki najczęściej powstają w miejscach narażonych na przegrzewanie, np. fałdki skóry pod pachami, na zgięciach nóg w pachwinach. Wysypce nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy. Warto jednaka wybrać się z dzieckiem do lekarza, gdy skóra wokół jest zaczerniona i bolesna a kolor płynu krostek zmienia się.

[-------]

diaper-rash1Atopowe zapalenie skóry (AZS)

(AZS) to alergiczne schorzenie skóry wywołane różnymi alergenami zewnętrznymi. U dzieci ma postać rumieniowatych grudek, kótre pojawiają się na buzi, rączkach, nóżkach, zgięciach łokci i pod kolanami. Atopowe zapalenie skóry objawia się również suchą i łuszczącą się skórą, która przybiera formę okrągłych znamion i mocno swędzi, doprowadzając do trudno gojących się ran.

Takie zmiany na skórze koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem najlepiej z dermatologiem, który wybierze najlepszą metodę leczenia. Najczęściej polega ona na długotrwałym nawilżaniu i natłuszczaniu zaatakowanych miejsc specjalnymi preparatami na bazie emolientów, czasem, gdy zwykłe leczenie nie pomaga lekarz może zalecić leczenie sterydami.

Co wywołuje AZS? Właściwie wiele czynników, może to być alergia na odzież, a konkretnie jej poszczególne włókna, pyłki i roztocza. Dość często AZS wywołują bakterie gromadzące się na skórze a szczególnie u ujścia gruczołów łojowych oraz wywołane przez przymieszkowe zapalenie skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry

To inaczej stan zapalny wywołany odparzeniem u dzieci, które regularnie w ciągu dnia noszą pieluszkę. Stan zapalny wywołany jest najczęściej przez zbyt długim kontakcie skóry z moczem i stolcem lub w miało oddychającej pieluszce.

Zapalenie to objawia się w początkowej fazie lekkim zaczerwienieniem, nie leczone przekształca się w ostra formę rumienia, krostek lub nadżerki. Skóra pojawia się w okolicach intymnych dziecka, na pomiędzy pośladkami, na udach. Objawami towarzyszącymi jest pieczenie, ból a czasem także podwyższona temperatura. Doraźnie rodzice powinni częściej zmieniać dziecku peluszkę po każdej zmianie należy również oczyścić skórę a następnie natłuszczać specjalnymi preparatami przeciw odparzeniom. Dziecko powinno również jak najwięcej p[przebywa bez pieluszki dzięki czemu dostęp powietrza szybciej goi skórę. Do lekarza koniecznie należy udać się, gdy dziecko silnie gorączkuje na skórę widać obecność ropnych, sączących się zmian.

Wyprysk alergiczny

To zmiana w obrębie skóry wywołana przez konkretne alergeny: np. pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, substancje zawarte w proszkach do praniach, kosmetykach). Zmiany na skórze mają charakter wysypki lub pokrzywki: bąbli o dość wyraźnie zarysowanych kształtach i sporej powierzchni. Zmiany mogą występować w obrębie twarzy, brzucha, rąk i przemieszczać się w inne miejsca. Towarzyszącymi objawami mogą być: bóle brzucha, katar, kaszel, duszność, wymiary a nawet kolka.  Gdy zmiany skórne nadal utrzymują się pomimo wyeliminowania podejrzanego alergenu, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaleci najlepsza formę leczenia farmakologicznego.

[-------]

chore dziecko2Ospa Wietrzna

Ospa to również wirusowa, zakaźna choroba, która objawia się wystąpieniem wysypki pod postacią plamek. W kolejnej fazie plamki przeistaczają się w grudki oraz pęcherzyki wypełnione płynem. W ostatniej fazie brunatne pęcherzyki stopniowo zmieniają postać na strupki, kótre same odpadają.

Ospa pojawia się na głowie a następnie małe krostki przemieszczają w obrębie całego ciała. Choroba najczęściej pojawia się w trzech fazach niejednorodnie, dlatego obok siebie występują zarówno już zaschnięte strupki oraz plamki, które dopiero się pojawiają. Najlepiej wybrać się do lekarza w celu kontroli stanów chorobowych oraz dobrania najlepszego preparatu łagodzącego swędzenie oraz pomocnego w zasychaniu strupków.

Odra

To także wirusowa i zakaźna choroba wieku dziecięcego. Mogą na nią zachorować dzieci już od 6-12 miesiąca życia. Wsypka charakteryzuje się czerwonymi plamkami o nieregularnych kształtach.
Objawami towarzyszącymi chorobie są: katar, kaszel, podwyższona temperatura, światłowstręt, oraz zapalenie spojówek. Gdy pojawi się gorączka warto wybrać się do lekarza. Krostki należy smarować maścią z tlenkiem cynku a w razie kaszlu podać syrop i środki przeciwgorączkowe.

Szkarlatyna

To dość ostra postać choroby bakteryjnej zwanej także płonicą. Charakteryzuje się drobnymi czerwonymi krostkami, kótre grupują się w większe różowo czerwone nieregularne placki. Wysypka pojawia się najczęściej 24 godziny po wystąpieniu gorączki. Wysypka pojawia się na całym ciele. Obawiamy towarzyszącymi jest także ból brzucha, gardła i gorączka. Dodatkowo dziecko może mieć pofałdowany język oraz można zaczerwienione gardło. Choroba po zdiagnozowaniu u lekarza leczona jest antybiotykiem. Wysypka znika po tygodniu stosowania antybiotyku jednakże zmiany skórne należy smarować kremem ze względu na jej łuszczącą się ostatnią fazę.

www.dziecko.fit.pl