Naukowcy z Singapuru swoją tezę dowiedli podczas eksperymentu, w którym wzięło udział 800 pań. Każdej z nich pokazano zdjęcia anonimowych osób z opisem ich życia. Kobiety biorące udział w badaniu miały również ocenić sylwetkę pań znajdujących się na zdjęciach.
Te z uczestniczek, które oglądały fotografie z napisem „kobieta sukcesu” częściej narzekały na wygląd i deklarowały zastosowanie diety. Jeśli chodzi o panów taką zależność zaobserwowano w przypadku homoseksualistów.
Według psychologów z Singapuru ludzie coraz częściej uznają szczupłą sylwetkę za znak sprawności, młodości i witalności. Dlatego tez panie patrząc na osoby szczupłe, które do tego odniosły sukces, podświadomie myślą o tym, jak zwiększyć swoją atrakcyjność. Pierwsze co im się nasuwa jest dieta, często bardzo restrykcyjna, a stąd już tylko krok do anoreksji czy bulimii.
Konkurowanie z kręgiem społecznym gwiazd i tak zwanych „ludzi sukcesu” może prowadzić do problemów psychologicznych, takich jak zaburzenia odżywiania, pracoholizm czy depresja. Autorzy pracy, opublikowanej w "Evolution and Human Behavior" są zdania, że ten mechanizm ma ewolucyjne uzasadnienie. W świecie zachodnim ludzie z wiekiem zwykle przybierają na wadze, szczupła sylwetka stała się więc synonimem młodości, sprawności i szansy na sukces w znalezieniu partnera. Ogladając zdjęcia osób, którym towarzyszy aura sukcesu kobiety podświadomie myślą o tym, jak zwiększyć własną atrakcyjność .
www.fit.pl
Kobiety same wpędzają się w anoreksję?
Według naukowców rosnąca liczba zachorowań na anoreksję czy bulimię nie jest wynikiem pop kultury, która promuje modę ma anorektyczką wręcz sylwetkę. Psycholodzy z Singapuru są zdania, że panie reagują w ten sposób na sukcesy innych kobiet, niekoniecznie szczupłych