fit.pl mobile logo

Break Dance

Taniec ten, który jest nieodłącznym elementem kultury "Hip Hop", powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 60 – 70, a jego dynamiczny rozwój i „boom” datuje się na lata 80-te. Dwoma głównymi aglomeracjami, w jakich się rozwijał były: Los Angeles i New York (Nowy Jork uważa się za kolebkę tego tańca).

Inspiracją i ojcem chrzestnym „break`a” został James Brown, który swoją muzyką, min. utworami: "Good Foot" i "Sex Machine", a także koncertami i spektakularnymi występami na scenie, dawał przykład młodzieży.

W nowym Jorku tacy artyści jak: Afrika Bambaataa, Kool Herc, Sugarhill Gang, Grandmaster Flesh, Cold Crash Brothers i wielu innych, tworzyli i z powodzeniem popularyzowali wśród młodzieży muzykę i kulturę "hip hop". To właśnie młodzi ludzie wzorując się na tańcu J.Brown'a i słuchając muzyki nowojorskich DJ'i tworzyli nowy taniec.

Jeszcze wtedy nie miał on nazwy, aż do momentu, kiedy DJ Kool Herc na prowadzonej przez siebie imprezie do tancerzy zawołał: "Hej b-boy's are you ready". I od tego momentu taniec miał już swoją nazwę - "BREAK DANCE", jak i również tancerze byli nazywani - "b-boy's" i "b-girl's". 

Na przełomie lat 70 i 80 nastąpił największy rozwój breakdance'ingu. W Nowym Jorku w wielu parkach i na osiedlach, DJ'e organizowali imprezy hip hop'owe - Jam'y, a na nich puszczali muzykę z gramofonów, MC's na żywo popisywali się swoim kunsztem rymowania, Graffitti writer's malowali na okolicznych murach, a B-boy'e pokazywali swoje najnowsze i najlepsze "numery".

Jednym z najsłynniejszych parków, w którym organizował swoje imprezy DJ Kool Herc był 1520 Cedric Avenve na Bronx'ie (w późniejszym czasie zmieniono jego nazwę na Rock Steady Park – od jednej z pierwszych grup tancerzy „Break Dance”).

Przez lata taniec ewoluował z chaotycznych, wyszukiwanych na miejscu ruchów i kroków do poukładanego, składającego się z zasad i podstawowych figur tańca. Powstawały grupy, które toczyły ze sobą walki o prym najlepszej (oczywiście bez przemocy) - walki na taniec. Warto tu wspomnieć o dwóch najlepszych nowojorskich grupach tancerzy: "Rock Steady Crew" i "New York City Breakres" (te dwie grupy i ich umiejętności możemy podziwiać w filmie "Beat Street" z '84r.).

[-------]

Kultura "break dance" wyszła z miejskich gett, zaczęto pokazywać i promować taniec ten w teledyskach, podczas koncertów, festiwali, a także podczas takich dużych imprez jak rozdawanie nagród MTV itp. "B-boy'e" wytworzyli swój nowy styl, nową modę – szerokie spodnie (dresy), adidasy '70 /model "Superstar"/ z szerokimi sznurówkami, kapelusze, czapki.

Do Europy taniec ten zawędrował w połowie lat 80tych za sprawą filmów: "Wild Style" i "Beat Street" (w 84 roku miał swoją premierę w Cannes). Powstawały grupy, które można nazwać prekursorami europejskiego "tańca połamańca", min. "Battle Squad" (Niemcy), "TDB - Tod Durch Breakdance" (Niemcy), "Second To None" (Anglia), "Enemy Squad" (Węgry), itd. Również w Polsce powstały składy, które promowały "break dance" na naszej scenie "hip hop'owej", min. "Broken Steps" Szczecin, "Scrap Beat" Włocławek, „Top Toys” Koszalin.

Przez ponad 20 lat, „break” rozwinął się i z tańca podziemia stał się tańcem uznawanym przez międzynarodowe federacje taneczne, ma ściśle określone reguły, kroki i figury bazowe. Na całym świecie odbywają się zawody (ponad kilkaset w ciągu roku): formacji „break dance”, bitwy „1 na 1”, „2 na 2” czy też „3 na 3” – najbardziej znanymi są Mistrzostwa Świata IDO (International Dance Organisation) w Bremen, nieoficjalne Mistrzostwa Świata „Battle of The Year” w Niemczech (eliminacje do tych zawodów odbywają się na całym świecie: Afryka, Australia, USA, Korea, Chiny, Japonia, Belgia, Niemcy, Polska, Franca, UK…) czy też Freestyle Session w USA.

Taniec „Break Dance” pomimo wszystkich zasad zawsze pozostanie tańcem indywidualnym, każdy tancerz ma własny styl, charakter i sposób tańca – to czyni „break” tańcem nieobliczalnym i z niekończącymi się możliwościami.

[-------]
    
Tu kilka filmików z podstawowymi figurami i technikami, a także „show” jednej z najlepszych na świecie ekip:

„Footwork” – sekwencje polegające na zsynchronizowanej pracy stóp i rąk (zarówno na górze jak i w parterze), zakończonej frez`em (figurą polegającą na zatrzymaniu w miejscu w danej pozycji) - zobacz film

„Pover Moves” – figury obrotowe, dynamiczne wykonywane w parterze jak i w powietrzu„Popping” – taniec, który jest nieodzownym elementem “break`a”„Locking” – taniec, który jest nieodzownym elementem “break`a”„Expression” Korea – wielokrotni zwycięzcy zawodów w tym Battle of The Year„Gambler (Korea) vs Fantastik Armada (France)” – „bitwa” – walka między dwiema grupami na zawodachRobert „Bromz” Jażdżewski
Materiały zebrane ze stron: break.pl oraz youtube.comPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl