fit.pl mobile logo

Apetyt na morele

Morele są wspaniałymi owocami deserowymi. Warto po nie sięgać, bo sezon na morele trwa niezwykle krótko  
Morela należy do tzw. owoców szlachetnych. Jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Zobaczmy, co kryje się w tym niepozornym owocu.

Szlachetny owoc

Morela to skarbnica beta karotenu – roślinnej formy witaminy A, która jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Obecna w owocach witamina A wspomaga narząd wzroku, zapobiega stanom zapalnym skóry i nabłonków narządów wewnętrznych. Morele to też bogactwo witamin (z grupy B, C, E, PP), a także składników mineralnych (żelaza, fosforu, boru, potasu, miedzi, wapnia, siarki, jodu, selenu, cynku, kobaltu i magnezu). W morelach znajduje się znaczna ilość błonnika pokarmowego (w formie pektyn), przy czym suszone owoce zawierają go znacznie więcej niż świeże. Świeże owoce są natomiast znacznie mniej kaloryczne – w suszonych wszystkie składniki odżywcze, tym samym kalorie, są bardziej skoncentrowane, dlatego w ich w spożyciu należy zachować umiar.

Apetyt na morelę

Badania naukowe dowiodły, że obecny w morelach beta-karoten, może sprzyjać zahamowaniu rozwoju nowotworu w obrębie jamy ustnej. Działa na komórki rakowe niczym blokada, utrudniając ich rozwój, chroniąc tym samym błony śluzowe przed nowymi ogniskami zapalnymi. Z uwagi na znaczną zawartość potasu zaleca się, aby morele spożywały osoby cierpiące na zaburzenia krążenia i choroby serca. Uważa się, że suszone owoce mogą być pomocne w dietoterapii niedokrwistości – stymulują namnażanie się czerwonych krwinek. Morele mają silnie zasadowy charakter, dzięki czemu przeciwdziałają zakwaszeniu organizmu, a przy tym wspomagają leczenie nadkwasoty oraz zaburzeń przemiany materii.

Owocowa uczta

Morele najlepiej smakują dojrzałe – wtedy są bardzo słodkie i soczyste. Dopiero dojrzałe owoce mają swój charakterystyczny i niepowtarzalny morelowy aromat. Najsmaczniejsze są morele serwowane jako owoc deserowy. Są uznanym składnikiem kuchni francuskiej. Bardzo smacznie komponują się w daniach na słodko, ciastach, deserach, lodach, sałatkach owocowych. Owoce przekrojone na pół można nadziewać, np. twarożkiem, wędlinami, pastami. Morele są owocem wykorzystywanym w przetwórstwie. Wytwarza się z nich dżemy, galaretki, konfitury, soki, likiery, kompoty. Bywają dodatkiem do dań mięsnych. Morele posiadają – w porównaniu z innymi owocami – dość duży udział suchej masy Niewielka ilość wody pozwala na bardzo efektywne prowadzenie procesu suszenia. Suszone są bardziej trwałe i stanowią, jako rodzaj bakalii, dodatek do ciast, deserów i sosów.

Risotto z morelami

Morelowe łódeczki


Dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl