fit.pl mobile logo

Ksylitol – cukier z drewna

Jest naturalny, bezpieczny, mniej kaloryczny od cukru i na dodatek korzystny dla zdrowia. Aż trudno uwierzyć, że słodycz może iść w parze z tyloma zaletami 
Ksylitol jest alkoholem cukrowym należącym do polialkoholi. Ma on postać krystalicznego, bezwonnego proszku o przyjemnym słodkim, lekko mentolowym smaku. W stanie naturalnym ksylitol występuje w wielu owocach jagodowych (np. malinach), warzywach, owsie, grzybach i algach morskich. Na szeroką skalę pozyskuje się go z drewna brzozy (stąd inna nazwa cukier brzozowy), rzadziej z włókien kukurydzy, łupin nasion i orzechów.

Mniej kalorii

Współczynnik słodkości ksylitolu jest taki sam jak cukru, natomiast wartość energetyczna – znacznie niższa. Obliczając kaloryczność żywności, przyjmuje się, że 1 g ksylitolu dostarcza 2,4 kcal, podczas gdy 1 g cukru – aż 4 kcal. Ksylitol rekomendowany jest jako jeden z najlepszych słodzików. Decyduje o tym nie tylko stosunkowo niska kaloryczność, ale także jego potencjalne właściwości profilaktyczne.

Słodycz dla zdrowia

W porównaniu z cukrem ksylitol wchłania się znacznie wolniej niż cukier, daje większe uczucie sytości, nie powoduje nagłego wzrostu stężenia glukozy i stabilizuje poziom insuliny we krwi. Jego indeks glikemiczny wynosi zaledwie 8 (to 8 razy mniej niż cukier i 12 razy mniej niż glukoza), co czyni go słodzikiem godnym polecenia cukrzykom. W przypadku osób, które muszą być żywione dożylnie, ksylitol może być podawany zamiast glukozy jako alternatywne źródło energii. W takiej sytuacji pełni on nie tylko funkcje odżywcze, ale też antykataboliczne chroniąc białka mięśniowe przed rozpadem.

Ochrona zębów

Odkąd stwierdzono, że ksylitol wykazuje potencjalne właściwości przeciwpróchnicze, zaczęto go stosować do słodzenia gum do żucia wspomagających higienę jamy ustnej. Liczne badania pokazały, że systematyczne żucie gumy z ksylitolem, lub spożywanie innych produktów zawierających ksylitol, zmniejsza częstość występowania próchnicy zębów, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dobroczynne działanie polialkoholu polega na stymulacji wydzielania śliny, zapobieganiu namnażania się niekorzystnych bakterii, hamowaniu procesów fermentacyjnych i utrzymaniu przez to właściwego poziomu kwasowości w jamie ustnej. W zalecanych przez stomatologów gumach ksylitol powinien być jedyną substancją słodzącą, a jego zawartość w jednej porcji wynosić 0,7-1,5 g.

Gdzie go znaleźć?

Ksylitol jako substytut cukru wykorzystywany jest w produkcji bezcukrowych gum do żucia, cukierków orzeźwiających, deserów, lodów, dżemów, ciast, pieczywa, sosów i musztardy. Może być również dodawany do suplementów diety i innych produktów produkowanych z myślą o kulturystach np. wysokobiałkowych batonów.

Bezpieczeństwo i efekty uboczne

Cukier brzozowy nie ma ustalonego dopuszczalnego dziennego spożycia, co oznacza, że uznawany jest on za substancję nieszkodliwą. Trzeba jednak mieć na względzie, że ksylitol podobnie jak inne polialkohole w dużych ilościach (30-50 g/ dobę) może działać przeczyszczająco.


dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl