fit.pl mobile logo

Lekkie święta

Święta Bożego Narodzenia to ciężki orzech do zgryzienia dla wszystkich będących na diecie: trzy dni, podczas których zwykle jemy, nie kontrolując wielkości i częstotliwości posiłków. Wysokokaloryczne i ciężkie posiłki często mieszamy z alkoholem, przez co jeszcze łatwiej wyjść poza granice umiaru. Z drugiej strony, ścisłe trzymanie się niskokalorycznej diety nie wchodzi w grę. Jak znaleźć złoty środek i cieszyć się świątecznymi smakołykami? Ekspert kampanii Zarządzanie Kaloriami podaje kilka prostych tricków

Zacznij od zdrowej przekąski

Jednym z największych grzechów jest zasiadanie do stołu bardzo głodnym. Rzucamy się wtedy na jedzenie, pochłaniając je znacznie szybciej i w większej ilości, niż normalnie. Dlatego dobrze jest zjeść małą przekąskę ok. godzinę przed kolacją wigilijną. Może to być mała kanapka z pełnoziarnistego chleba lub jogurt z otrębami i pestkami.

 

Zdrowy tuning śwątecznych potraw

Jeśli samodzielnie przygotowujesz potrawy świątecznie, tam, gdzie możesz, postaraj się wymienić składniki na korzystniejsze dla zdrowia. Śledzia polej jogurtem greckim light, a nie olejem, ciężkostrawne grzyby zastąp częściowo pieczarkami, zrezygnuj z panierki na rybie, a do ciast zamiast cukru użyj słodzików, np. stewię lub ksylitol. Takie małe zmiany oszczędzą nawet kilkaset kalorii – na tym właśnie polega umiejętne zarządzanie kaloriami!

 

Do picia coś z bąbelkami

Bąbelki, zarówno w wodzie, jak i w winie, mają swoje zalety. Te w wodzie, popijane małymi łykami, dadzą szybsze uczucie sytości, natomiast te w kieliszku mają najmniej kalorii ze wszystkich alkoholi (np. szampan, prosecco czy hiszpańska cava). Staraj się trzymać zasady, że wypijesz nie więcej niż dwa kieliszki. Dlaczego? Po pierwsze, alkohol to też kalorie! A po drugie, alkohol wzmaga apetyt, a przede wszystkim osłabia samokontrolę przy stole.

 

Usiądź strategicznie

I nie oznacza to „naprzeciwko ukochanych smakołyków”! Usiądź tak, by mieć do nich jak najdalej – to gwarantuje, że dwa razy się zastanowisz, nim sięgniesz po (niepotrzebną) dokładkę. Kiedy ulubiona potrawa stoi w zasięgu ręki, dużo łatwiej przesadzić z ilością! A kiedy będzie naprawdę ciężko oprzeć się pokusie, zrób coś, co odwróci twoją uwagę: pomóż gospodyni, wynieś brudne naczynia lub zanurkuj z dziećmi pod choinkę!

 

Delektuj się

Nikt nie zaprzeczy, że w święta jemy dla przyjemności. Ciężko sobie odmówić skosztowania potraw, które smakują tak wyjątkowo tylko w tym konkretnym czasie w roku. Sernik mamy czy bigos babci – grzech nie zjeść – powiedzą wszyscy. I my też! Ale zamiast połykać wielki kawał sernika, podziel się nim z drugą osobą i delektuj się każdym kęsem. Jedząc wolniej, zapewnisz sobie tyle samo przyjemności, a zjesz dużo mniej!

 

Nie siedź za stołem do późna

Im dłużej siedzisz przy stole, tym więcej zjesz i wypijesz. Po kolacji staraj się zmienić miejsce na takie z dala od stołu. Już samo jedzenie późnym wieczorem ma zgubne skutki, a zarywanie nocy i niedobór snu ma udowodniony, niekorzystny wpływ na masę ciała. Im mniej śpisz, tym więcej jesz, bo masz więcej czasu na jedzenie, a twój organizm desperacko próbuje nadrobić brak energii przekąskami.

 

Porady przygotowała dietetyk Ewa Kurowska, ekspert kampanii Zarządzanie Kaloriami.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
hanka.rozek

zadbaj o siebie i swoje ciało razem z www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
Mikolaj Nq

Pozbądź się tłuszczu, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: wwwigortreneronlinepl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Fit..Ola

DOBRY TRENER TO PODSTAWA : ) ZAPRASZAM SERDECZNIE NA STRONĘ NAJLEPSZEGO TRENERA W POLSCE: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl