fit.pl mobile logo

Przyprawy w kuchni

Każda prawdziwa gospodyni ma swoje tajemne sposoby na wyczarowanie dań. Magia gotowania tkwi właśnie w przyprawach. A czym właściwie są przyprawy, jakie mają właściwości, jak je stosować? 
Ziołami i przyprawami stosowanymi w kuchni nazywamy potocznie dodatki aromatyczne polepszające smak i zapach przygotowywanych dań. Jako przyprawa mogą służyć: korzenie, kora, nasiona, liście, kłącza, łodygi, pączki oraz kwiaty.

Jak działają

Zioła i przyprawy posiadają znikomą ilość składników odżywczych. Nie traktuje się ich, jako źródła substancji budulcowych i kalorii dla organizmu. Dostarczają natomiast cennych olejków eterycznych, witamin, składników mineralnych. Zioła stosowane w kuchni, jako przyprawy posiadają liczne substancje pobudzające nasz ośrodkowy układ nerwowy. Zwykle przyprawy oprócz walorów smakowych wywierają także wpływ na procesy trawienne przewodu pokarmowego, przyspieszają trawienie, działają żółciopędnie i leczniczo. Pobudzają też apetyt i zwiększają wydzielanie śliny. Dzięki ziołom i przyprawom gotowane i serwowane dania stają się mniej monotonne i pięknie pachną. Niekiedy już sam zapach i widok przyprawionych dań zachęca do ich spożycia.

Kuchnia ze smakiem

Przyprawy stosuje się w kuchni na wiele sposobów. Bywają dodawane do dań mięsnych, rybnych, zup, deserów, a nawet napojów. Podstawą w kuchni przy sporządzaniu wywarów na zupy są: listek laurowy, pieprz czarny, ziele angielskie. Przetwory mięsne zyskują na aromacie dzięki kuleczkom jałowca, listkom majeranku, ziarenkom kminku i gorczycy. Sosy do dań często pachną bazylią (włoskie pesto), tymiankiem, granulowanym czosnkiem i cząbrem. Do deserów i napojów najczęściej dodaje się laskę wanilii, cynamonu, miętę, anyż, imbir oraz goździki, które nadają daniom korzenny i miły posmak. Niektóre przyprawy są sztandarowymi smakami kuchni narodowościowych, np. bez curry nie było by kuchni indyjskiej, a bez czerwonej papryki nie może obejść się kuchnia węgierska.

Czy przypraw mogą bezpiecznie używać w kuchni także osoby na diecie lekkostrawnej?

W diecie lekkostrawnej stosowanie niektórych przypraw nie jest zalecane. Bezpieczne w diecie łatwo strawnej przyprawy to: kwasek cytrynowy, sok z cytryny, pietruszka, zielony koperek, majeranek, rzeżucha, melisa, sól – w niewielkich ilościach. Przeciwwskazane są natomiast: ocet, pieprz, papryka, chili, curry, musztarda, ketchup, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, kminek. Osoby zmuszone do stosowania reżimu diety lekkostrawnej powinny także unikać czosnku. W diecie lekkostrawnej zabronione jest spożywanie mocnego alkoholu. Posiłki powinny być smaczne, atrakcyjnie zestawione, tak, aby pobudzały często osłabione łaknienie.

Warto wiedzieć:

W Egipcie w piramidzie Gizeh (około 4500 lat przed naszą erą) znaleziono spisane na papirusie zalecenia dotyczące stosowania przypraw trawienno-leczniczych. Arabowie po dziś dzień, podczas wypraw na gorącą pustynię, stosują mieszanki przypraw chroniące przed pragnieniem. Słowianie twierdzili, że czosnek chroni przed ukąszeniami żmii, a w Afryce rybacy smarując swe ciała czosnkiem zabezpieczali się przed krokodylami.

Dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl