fit.pl mobile logo

Warzywa korzeniowe i ich wykorzystanie w diecie cukrzycowej

Cukrzyca typu 2 jest poważną chorobą przewlekłą wymagającą właściwego leczenia ustalonego przez lekarza diabetologa. Dieta cukrzycowa zakłada wypełnianie wszelkich zasad zdrowego żywienia. Dodatkowo promuje produkty o niskim indeksie glikemicznym. Indeks ten tłumacząc skrótowo, określa jak szybko po spożyciu różnych produktów żywnościowych następuje wzrost stężenia glukozy we krwi. Informacje o wartości indeksu glikemicznego dla poszczególnych produktów dostępne są w formie tabel.

W jakie produkty powinna być zasobna dieta cukrzyka

Zgodnie z zaleceniami instytucji krajowych oraz zagranicznych podstawą diety diabetyków, ale także ich rodzin, powinny być warzywa i owoce. W posiłkach należy uwzględniać też źródła pełnowartościowego białka, takie jak chudy nabiał i drób, nasiona roślin strączkowych oraz ryby. Dodatek kasz, pełnoziarnistych makaronów, razowego pieczywa czy płatków i otrębów sprawią, że posiłek będzie odpowiednio zbilansowany.

Warzywa powinny stanowić integralną część każdego posiłku: śniadania, obiadu i kolacji. Preferowana formą podania warzyw są surówki. Wieloskładnikowe połączenia warzyw nie tylko są smaczne ale mają korzystne działanie regulujące poziom glukozy we krwi. Dodatek zimnotłoczonych, aromatycznych olejów uzupełni potrawę o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i wspomoże przyswajanie niektórych witamin. Warzywa można również podawać jako osobne potrawy serwowane na gorąco. Tu doskonale sprawdzą się różne gatunki warzyw korzeniowych. Ważne jest, by obróbka cieplna nie trwała przesadnie długo, a jarzyny nie zostały rozgotowane. Przegotowane warzywa charakteryzują się wyższym indeksem glikemicznym, co nie sprzyja diecie cukrzycowej.

Warzywa korzeniowe – jak je włączyć do diety cukrzyka

Najlepiej jest rozpocząć przygotowywanie dań od surówki. Daje to pewność, że nie zabraknie świeżych warzyw podczas posiłku. Tarte na grubych oczkach marchewki połączone z lekko winnym jabłkiem doprawione oliwą i odrobiną ziół? Wiórki selera korzeniowego połączone z jabłkiem i kilkoma rodzynkami doprawione sosem z jogurtu naturalnego cytryny i ziół utworzą prostą i dietetyczną przystawkę. Burak ćwikłowy będzie stanowił bazę do wielowarzywnej zupy, barszczu czy jako dodatek do dań mięsnych. Ważne by przygotowywane z niego produkty nie były zbytnio rozgotowane ani podprawione mąką i śmietaną. Zwiększa to znacząco kaloryczność, ale też indeks glikemiczny buraków. Warzywa korzeniowe to także ciekawy pomysł na kiszonki. Tarta marchew wzbogaci surówkę z kiszonej kapusty. Fermentowane buraki będą podstawą smacznego napoju, a ich plasterki mogą urozmaicić zarówno kanapki, jak i obiadowe dania główne.

Warzywa korzeniowe to również cała gama możliwości przygotowania dań orientalnych. Drobno posiekana marchew, pietruszka, por, cebula i czosnek chwilę podsmażone na woku nie tracą wartościowych witamin ani radykalnie nie zwiększają swojego indeksu glikemicznego. Świeża papryka i brokuły, odrobina sosu sojowego skomponowane z drobiem i ostrymi, aromatycznymi przyprawami, staną się pysznym posiłkiem całej rodziny.

Nie zapominajmy, że warzywa korzeniowe idealnie pasują do dań rybnych. Tarta włoszczyzna skropiona oliwą wydobędzie aromaty z pieczonej dorady, makreli czy dorsza. Sprawi, że danie będzie wilgotne i apetyczne. Lekko zblanszowana marchew, seler i pietruszka z dodatkiem śledzia lub pieczonej ryby, połączone w sosie pomidorowym, podamy na kolację z wieloziarnistym razowym chlebem.

Dieta diabetyka nie jest ani trudna ani nudna. Wystarczy poznać jej zasady, porozmawiać ze specjalistą, poszukać ciekawych propozycji dań w książkach i Internecie. Prawidłowo i regularnie prowadzona dieta cukrzycowa przysłuży się zdrowiu i lepszemu samopoczuciu pacjenta oraz jego rodziny. Tę dietę mogą stosować również dzieci, ponieważ opiera się na świeżych, nieprzetworzonych zdrowych produktach z przewagą warzyw i owoców. Wyklucza zaś produkty powszechnie uznawane za niezdrowe, takie jak słodycze, potrawy przesadnie tłuste i słone, te smażone w grubych panierkach, czy wysokoprzetworzone. Cukrzykom nie zaleca się także picia słodzonych napojów gazowanych, co powinno być zaleceniem dla każdego, kto myśli o własnym zdrowiu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl