fit.pl mobile logo

Ziemniaki w diecie osób aktywnych fizycznie

Węglowodany, inaczej cukry – to do nich prowadzą wszystkie drogi, kiedy mówimy o diecie osób aktywnych fizycznie. Osoby o wyższym wydatku energetycznym potrzebują nie tylko większej ilości energii w postaci spożywanych kalorii, ale przede wszystkim, jak wskazują dane naukowe – energii łatwo dostępnej. A taką zapewniają węglowodany, z których najchętniej korzystają mięśnie człowieka podczas intensywnej aktywności fizycznej. Dorota Traczyk-Bednarek, dietetyk sportowy i ekspert kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” wyjaśnia, dlaczego węglowodany są tak istotne w diecie osób uprawiających sport, oraz zwraca uwagę na ziemniaki jako doskonały składnik ich jadłospisu

Energia z ziemniaków

Cukry stanowią podstawowy substrat energetyczny, wykorzystywany na bieżące potrzeby lub magazynowany w tkance mięśniowej oraz wątrobie na później. Podczas wysiłku organizm korzysta z glukozy krążącej w osoczu oraz zapasów glikogenu – w zależności od długości i intensywności treningu. Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Te proste znajdziemy w owocach, cukrze stołowym, słodyczach. Źródłem złożonych są różnego rodzaju kasze, ryż, makaron, pieczywo oraz ziemniaki. Te ostatnie mają szerokie zastosowanie w kuchni sportowca zawodowego oraz amatora.

- Kartofle możemy wykorzystać zarówno w posiłku przed treningiem, jak i po treningu. W pierwszym dostarczymy glukozę, będącą źródłem energii podczas wysiłku, natomiast w drugim zadbamy o uzupełnienie uszczuplonych podczas treningu zapasów glikogenu mięśniowego oraz przyspieszenie regeneracji. Dostarczenie odpowiedniej porcji węglowodanów przed i po wysiłku jest niezwykle istotne dla przebiegu całego cyklu treningowego. To tak jak z samochodem – na rezerwie zbyt daleko nie pojedzie – mówi Dorota Traczyk-Bednarek, dietetyk sportowy i ekspert kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”.

Ziemniaki przed zawodami

Kartofle mogą okazać się niezwykle pomocne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, która zwykle ma miejsce podczas przygotowań do okresu startowego. Dlaczego? Otóż gotowane ziemniaki (bardzo istotny w tym aspekcie jest sposób przygotowania!) cechują się wysokim indeksem sytości.

- To oznacza, że spożywamy mniejszą ilość energii, nie zmniejszając znacząco porcji posiłku. To istotne szczególnie w końcowych etapach redukcji, podczas których często ilość energii jest już stosunkowo niska. Ziemniaki uratowały już niejedną redukcję! – zapewnia dietetyk.

Ziemniaki a budowa masy mięśniowej

Czy budując masę mięśniową, należy unikać kartofli? Absolutnie nie! Tutaj pomocne są inne formy obróbki termicznej. W okresie, w którym naszym celem jest zwiększenie masy ciała, doskonale sprawdzą się ziemniaki w formie pieczonej, np. w postaci domowych frytek z dodatkiem oleju rzepakowego i rozmarynu lub podawane w postaci puree.

Skrobia, potas i witamina C – dla zdrowia sportowca

Ziemniaki mają dużo więcej zalet. Szczególnie, jeśli jemy je na zimno.

- Po ugotowaniu, podczas studzenia ziemniaka, zawarta w nim skrobia przechodzi w formę oporną, która ma właściwości prebiotyczne. Stanowi pożywkę dla tzw. „dobrych” bakterii jelitowych, co przekłada się na poprawę odporności oraz wchłaniania składników mineralnych. Skrobia oporna nie ulega pełnemu trawieniu, dlatego też zimne ziemniaki mają nieco mniej kalorii niż te podane od razu po ugotowaniu
– tłumaczy Dorota Traczyk-Bednarek.

Ważną cechą ziemniaków jest stosunkowo wysoka zawartość potasu, którego często jest relatywnie mało w zestawieniu z sodem. Spożywanie ziemniaków będzie więc korzystnie wpływać na gospodarkę wodną organizmu, może przyczyniać się również do poprawy równowagi elektrolitowej w organizmie sportowca. Potas jest niezwykle istotny dla prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśniowego. Ponadto ziemniaki są źródłem witaminy C, która ma właściwości przeciwutleniające, wykazuje również pozytywne działanie podczas syntezy kolagenu. Dzięki temu ziemniaki w posiłku potreningowym pozytywnie wpłyną na regenerację. Dodatkowo witamina ta wspomaga wchłanianie żelaza, stąd połączenie ziemniaków  z produktami bogatymi w ten składnik mineralny (np. wołowina i buraczki) będzie pomocne w pokryciu zapotrzebowania na ten składnik mineralny.

- Ziemniaki są wartościowym i dającym ogrom możliwości surowcem. Doświadczenie podpowiada mi, że jak najbardziej warto znaleźć dla nich miejsce w diecie osoby aktywnej fizycznie. Odpowiednio podane świetnie sprawdzą się w każdym okresie treningowym – podsumowuje ekspertka kampanii.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl