Prawidłowy rozwój fizyczny i społeczny dziecka, to ważny element wychowania, który będzie procentował przez całe życie. Dlatego tak istotne jest, aby nasze dzieci od najmłodszych lat uczyły się aktywnie spędzać czas
fit.pl
2014-08-03 00:00
Udostępnij
Aktywni rodzice potrzebni od zaraz!
Ruch odgrywa olbrzymią rolę w wychowaniu dziecka. Wspólne gry i zabawy w towarzystwie rodziców dają poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu maluch chętniej wykonuje powierzone mu zadania. Ważne jednak, aby dziecko miało za wzór opiekuna, który podpowie i pomoże w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Jakie jest więc najlepsze rozwiązanie? Idealnym połączeniem są zajęcia, podczas których dzieci w grupie rówieśników mogą ćwiczyć wspólnie z rodzicami pod czujnym okiem wykwalifikowanego trenera.

Grupowe zajęcia sportowe zalecane są już od 6 miesiąca życia. Odpowiednio skomponowane ćwiczenia usprawniają rozwój dziecka i budują prawidłowe nawyki ruchowe. Dzieci dzięki zabawom z rówieśnikami, poza typowo fizyczną sprawnością, rozwijają się społecznie – lepiej odnajdują się w grupie, nawet tej nowej, np. w przedszkolu, są pewniejsze siebie i mają wyższą samoocenę.

Jeśli odpowiednio wcześnie zadba się o fizyczny i ruchowy rozwój dziecka, tym łatwiej będzie uniknąć zmartwień związanych z tym obszarem w dorosłym życiu. Niestety, w Polsce nie ma wytycznych dotyczących zajęć sportowych na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego zakłada jedynie, że co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci – jedną czwartą czasu) powinna być spędzona w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. W efekcie najczęściej oznacza to brak systematycznych i odpowiednio skoordynowanych zajęć.

Niewystarczająca liczba godzin na ćwiczenia ruchowe, skłania rodziców do korzystania z zajęć dodatkowych. Zajęcia odbywają się w regularnych odstępach czasu, więc uczą systematyczności. Przede wszystkim jednak dostarczają maluchom odpowiedniej dawki ruchu i zabawy, dzięki czemu dziecko jest bardziej żywe, szczęśliwsze i bardziej komunikatywne, a tym samym pewniej będzie wkraczać w kolejne etapy swojego życia.

www.dziecko.fit.pl