fit.pl mobile logo

Jaki rower wybrać dla dziecka pod choinkę?

Dwa kółka stanowią doskonały pomysł na prezent dla naszej pociechy. W ofercie mamy istne zatrzęsienie modeli, ale trzeba je dopasować do wieku i wzrostu dziecka. Ten dylemat nie należy do najprostszych. Dlatego przedstawiamy kilka fachowych porad, które ułatwią wybór tak, by podarunek był na pewno trafiony

Ogólne ocieplenie klimatu sprawia, że rower kupiony dla dziecka na Gwiazdkę może poczekać w piwnicy niecałe trzy miesiące i już można zacząć się nim cieszyć. Przy wyborze należy mocno skupić się na jakości komponentów, żeby jeden rower mógł potem długo służyć np. młodszemu rodzeństwu. Ale przede wszystkim trzeba sugerować się wielkością ramy i koła.

- Kolejną ważną kwestią jest właściwa geometria ramy, która powinna gwarantować duży przekrok. Dzięki niemu dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Istotna jest też możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz jej kąta pochylenia, a także wysokości i ustawienia kąta siodełka – tłumaczy Jan Święch, product manager firmy KROSS, projektujący także rowery dla drużyny kolarstwa górskiego KROSS Racing Team w której jeździ Maja Włoszczowska. – Musimy zwrócić uwagę na to, aby koła obracały się swobodnie, a korby kręciły się bez znacznych oporów. Również ruch kierownicą powinien przebiegać gładko, bez wyczuwalnych skoków. Te wszystkie drobne dla dorosłych opory, dla dziecka często stanowią sporą przeszkodę  – dodaje.

Stawiamy na bezpieczeństwo

Na rower spokojnie możemy posadzić już półtorarocznego malucha, oczywiście pod warunkiem, że będzie to model biegowy, pozbawiony pedałów. Rama jest zazwyczaj wykonana ze stali, cała konstrukcja waży raptem kilka kilogramów, a koła mają średnicę 10-12 cali. Ważne jest, by dziecko dotykało stopami podłoża i mogło swobodnie się od niego odpychać.

Ogólnie modele o wielkości kół od 12 do 20 cali powinny dysponować hamulcem typu torpedo, czyli „w pedałach”, bo możliwości ścisku dłoni malucha mogą być za małe w nagłych sytuacjach jak na potrzeby hamulców z klamką. - Oczywiście to świetnie, gdy rower wyposażony jest dodatkowo w ten drugi. Wtedy nie tylko pełni on rolę hamulca pomocniczego, ale również stanowi wprowadzenie do używania hamulców typu V-brake lub tarczowych w kolejnych etapach doskonalenia swoich rowerowych umiejętności. Należy zwrócić uwagę, aby klamka pracowała lekko i nie była zbyt mocno oddalona od chwytu kierownicy. Miłym akcentem jest również zastosowanie protektorów na wsporniku kierownicy - wyjaśnia Jan Święch.

Modele dla trzylatka są już niekiedy zaopatrzone w pedały i łańcuch (uwaga - ważne, by dla bezpieczeństwa był on zawsze osłonięty!). Lepiej unikać modeli z agresywnym bieżnikiem opony ze względu na zbyt duży i niepotrzebny opór, mogący hamować rozwijanie umiejętności dziecka i jego zapał do pedałowania.
W przypadku dziecka w wieku od 4 lat wzwyż rozmiar kół wzrasta do 16 cali. Do roweru dołączane mogą być też kółka stabilizujące.

Wstęp do przyszłej przygody z kolarstwem

Dla maluchów w wieku 5 lat i starszych najlepsze są rowery z kołami o rozmiarze 20 cali (rozmiar ramy waha się od 11 do 13 cali). Zaczyna robić się coraz poważniej, a to za sprawą często spotykanej aluminiowej ramy, przerzutek (wystarczy jedna tarcza z przodu i 6 biegów z tyłu) oraz – w wielu przypadkach – amortyzatora z przodu. Najczęściej spotykane hamulce to V-brake, ale czasami pojawiają się nawet znacznie skuteczniejsze hamulce tarczowe. Geometria ramy i design poszczególnych modeli mocno się różnicują, nadając im cech rowerów górskich, trekkingowych czy typu cruiser.

Zazwyczaj już dzieci w wieku od 7 do 12 lat przesiadają się na rowery o kołach 24-calowych z ramą o długości 14-15 cali. Mamy wówczas do czynienia praktycznie z identycznymi rowerami jak dla dorosłych, tylko odrobinę mniejszymi. Mają one pełnowartościowy osprzęt, tak jak to jest np. z modelami KROSS Replica w różnych wersjach (górskie Hexagon, Level i Lea czy ścieżkowiec Dust). Na takich dwóch kółkach każdy nastolatek powinien poczuć się jak rasowy rider i połknąć bakcyla, co poskutkuje w pełni uświadomionym wyborem roweru za kilka lat na taki, który posłuży mu przez sporą część dorosłego życia.  

Ostatnim segment rowerów dla dzieci i juniorów to propozycja dla młodzieży, o kołach w rozmiarze 26. Spośród nich często daje się odnaleźć mniejsze rozmiary ram. - Ale tak naprawdę przy odpowiedniej geometrii ramy nawet dziewięcioletnie dziecko powinno poradzić sobie z taką wielkością koła. To rozwiązanie zaleca się dla maluchów o sportowych aspiracjach. Pokrywa się to też z tendencjami na rynku rowerów sportowych dla dorosłych – zauważa Święch.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Wiktoria Tomaszewska

SUPELEMENTACJA DIETA ODCHUDZANIE NOWO ROCZNE POSTANOWIENIA DIETETYK DOBRY TRENING ĆWICZENIA INNOWACYJNE METODY to wszystko znajdziesz na www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl