Kolki u malucha – stres u rodziców

Gdy dziecko głośno płacze, ma napięty brzuch i podkurczone nóżki - każda mama już wie, że  to objawy kolki. Dolegliwość nie jest trudna do rozpoznania i  można szybko złagodzić towarzyszący jej  ból. Jak więc  pomóc w takiej sytuacji dziecku?
fit.pl
2010-08-05 00:00
Udostępnij
Kolki u malucha – stres u rodziców
 

Kolka dziecięca to bardzo często spotykana przypadłość u niemowlaka, która ma związek z układem trawiennym lub  stresem, a nawet alergią. Najczęściej jednak przyczyną kolki jest zaburzenie pracy jelit. Powszechnie o kolkach mówi się, że to ból brzucha. Kolka powinna ustąpić samoistnie  między 3 a 4 miesiące.

Sposoby na kolkę:kolka tekst
  • Ogrzej brzuszek dziecka ciepłym ręcznikiem (np. ogrzanym suszarką), tetrową pieluszką (przeprasowaną żelazkiem) lub małym termoforem

  • Bóle powinny ustąpić po gorącej kąpieli. Dziecko powinno być zanurzone w wodzie po same paszki.

  • Noś malca w taki sposób, by głowa była wyżej niż reszta ciała, a brzuszek przylegał do twojego przedramienia – ta pozycja pomaga odprowadzać gazy. Jeśli macie fotelbujany, usiądź w nim, trzymając dziecko na przedramieniu, i wolno się bujaj.

  • Połóż malca na sobie, tak by brzuszkiem dotykał twojego brzucha. W tej pozycji dziecku często udaje się pozbyć gazów, poza tym maluszek uspokaja się, czując ciepło rodzica. Masuj dziecko delikatnie po pleckach.

  • Zrób maluchowi masaż brzuszka. Na początku ruchy powinny być delikatne, zgodne z ruchem wskazówek zegara. Potem masuj brzuszek na przemian lewą i prawą dłonią. Lewą rób ruchy okrężne, a prawą półkola – od zewnątrz do środka brzuszka.

  • Podaj dziecku preparat łagodzący kolkę

www.fit.pl