Dwa tygodnie odpoczynku od szkoły i przedszkola to świetny czas, by nie tylko odzyskać energię do kolejnych naukowych zmagań, ale także dobrze się bawić! Warto już dziś mądrze zaplanować dziecom czas wytchnienia od szkolnych obowiązków  
fit.pl
2014-01-24 00:00
Udostępnij
Kreatywne pomysły na ferie w domu 

Zabawa na śniegu, zjazd na sankach i nartach - to najlepsze pomysły na spędzaniu czasu poza domem.

Gdy tylko zimowa aura da się we znaki dzieciom, trzeba zorganizować im czas w domu. W co się bawić, które gry i zabawy nie tylko uczą, ale także skłaniają do poszukiwania swoich pasji i odkrywania talentów?

Karciane szaleństwo

I choć złośliwi twierdzą, że karty uczą złych nawyków, dla maluchów zabawa kolorowymi kartami, przeznaczonymi do ich wieku to najlepszy sposób ćwiczenia spostrzegawczości i umiejętności zapamiętywania. Gra w Memory - czyli zapamiętywania par takich samych przedmiotów lub korespondujących ze sobą, świetnie uruchamia wyobraźnię i ćwiczy koncentrację.

Układanki

Zabawa doskonała na każda okazję i niepogodę.I m więcej elementów, tym wzrasta poziom trudności ia radość z układania jest większa. Najprostsze puzzle (z małą ilością elementów i wielkimi kawałkami ) układają ją 3 latki. Starsze dzieci mają już do wyboru nie tylko puzzle z wizerunkiem Kubusia Puchatka, ale także statku pirackiego, motywów roślinnych, zwierzęcych a także ulubionych bohaterów bajek. Wieczorne tworzenie puzzlowych obrazków to świetna zabawa także dla dorosłych, którzy pomagając dzieciom, tworzyć ich małe obrazy dostrzegają również radość przebywania razem.

 

Językowe łamigłówki

Scrabble to gra, która nie tylko poszerza zasób słownictwa dziecka, ale także pomaga się nimi posługiwać. Tworzenie gałęzi ze słów to nie lada wyzwanie także dla dorosłych. Dlatego, jeśli Twoje dziecko z powodzeniem używa już wielu trudnych słów, powoli ucz go gry w skrable – wiedza, i umiejętności tworzenia słów przydadzą mu się nie tylko na lekcji języka polskiego, ale także wzbogacą jego język w codziennej komunikacji.

Młody inwestor

Dzieci chcą jak najszybciej dorosnąć, a jeśli tak pokażmy im, co się wiąże z byciem dorosłym. Podejmowanie decyzji, inwestowanie, kupowanie i sprzedawanie, to nie tylko domena maklerów giełdowych. Każde dziecko może przekonać się, czy ma żyłkę handlowca i przedsiębiorcy. Im wcześniej zacznie grać w rozwojowe i ćwiczące umiejętności negocjacji, handlu i przedsiębiorczości gry, jak np. Monopoly, ma szansę w przyszłości nie tylko wyćwiczyć ważne zasady i mechanizmy działania rynkiem sprzedażowym, ale również odkryć swoje finansowe talenty.

Skoro już wiesz, jak przeciwdziałać nudzie podczas ferii starszych dzieci, warto przyjrzeć się zainteresowaniom i oczekiwaniom przedszkolaków.

Niezawodnym oraz najlepszym sposobem na okiełznanie energii i pomysłowości młodszych pociech są zajęcia plastyczne. Lepienie, rysowanie, malowanie, układanie w formie konkursu plastycznego o danej tematyce zawsze mobilizująco i motywująco działa na dzieci.

Doskonałym pomysłem na walkę z nudą i ekspresją dzieci są domowe teatrzyki, zabawa w sklep, restaurację i szpital. Poprzez takie społeczne zabawy dzieci uczą się pewnych zachowań społecznych, podczas których rodzic może przemycać istotne treści edukacyjne związane z psychologią zachowań i emocji oraz prawidłowego funkcjonowania jednostki w społeczeństwie.

Dzieki w trakcie takich zabaw mają szansę zrozumieć poszczególne role społecze i zawody a także kontrolować i okazywać emocje.