Lęk separacyjny – czyli strach przed osamotnieniem

Strach i lęk są naturalnym mechanizmem obronnym ludzkiego organizmu, dopóki  organizm ma nad nim kontrolę. Patologiczne lęki dziecięce mają różne podłoża i przyczyny, wiele z nich jednak nie zanika a zaczyna mieć wpływ na zachowanie i kształtowanie osobowości dziecka. Jednym z najczęściej spotykanych w rozwoju małego dziecka jest lęk separacyjny  
fit.pl
2010-08-24 00:00
Udostępnij
Lęk separacyjny – czyli strach przed osamotnieniem

Badania wskazują, że u 50% dzieci w wieku 9-17 lat jest diagnozowane jako klinicznie lękowe. Lęk separacyjny inaczej (SAD) jest to zespół lęku przed separacją, odłączeniem od rodziny, a w szczególności od rodziców.

Lęk objawia się nadmiernym zamartwianiem przed pozostaniem bez opiekunów, do których są przywiązane. Lęk ten uzewnętrznia się takze poprzez strach przed zgubieniem i pozostawieniem bez opieki mamy lub taty.

Przyczyny lęku separacyjnego
Zaburzenia lękowe sięgają zawsze podłoża biologicznego lub psychologicznego. W pierwszym przypadku mogą być biologiczną tendencją do przeżywania lęku bądź w drugim – nabywać go w procesie doświadczenia i wyuczonych zachowań z otoczenia.

Dziecko może nabyć taki lęk od środowiska, kótre nadmiernie reaguje lękowo w stosunku do niego. SAD może także być powodem traumatycznego wydarzenia, którego dziecko nie może zapomnieć.


Jak zdiagnozować SAD?

Najbardziej rozpoznawalnymi objawami lęku separacyjnego u dzieci są:

- objawy paniki lub wybuchy złości w sytuacji separacji od bliskich.
- nadmierna „przylepność”, nawet, gdy dziecko jest w domu z rodzicami
- odmawianie spania samemu w łóżeczku
- niepokój o rodzinę, bliskich w sytuacji rozdzielenia, np. wyjazdu dziecka
- lękliwość i niechęć do pozostawania samemu
- bóle mięśni i napięcie mięśni
- bóle brzucha, wymioty, bóle głowy w sytuacji, gdy rodzic chce zostawić dziecko z innym domownikiem, bądź rodziną
- powtarzające się koszmary senne, w których najczęstszym tematem jest pozostawienie dziecka samego

Lęk separacyjny diagnozowany jest najczęściej przez psychiatrę dziecięcego lub psychologa. Leczenie polega na psychoterapii dziecka poprzez pracę z rodzicami i całą rodziną. W skrajnych i bardzo nasilonych przypadkach lekarz może zaproponować, wspomagające leczenie farmakologiczne.

Wczesna diagnoza i właściwe leczenie pomogą przywrócić dziecku prawidłowy obraz siebie jako członka rodziny, który w tej strukturze społecznej jest bezpieczny oraz pomogą prawidłowe się rozwijać i przystosować do życia wraz z rówieśnikami.