fit.pl mobile logo

Mamo, Tato idę do przedszkola

Jednym z ważniejszych momentów w życiu malucha jest pójście do przedszkola. Zamiast wyczekiwać tego dnia w napięciu i z niepokojem jak dziecko zareaguje na rozłąkę, możemy odpowiednio się przygotować i sprawić, że wróci do domu z uśmiechem na ustach  
preschool2Razem z drzwiami przedszkola otwiera się przed maluchem świat nowych przeżyć, umiejętności i wrażeń. Pojawiają się koledzy i koleżanki, a znikają rodzice. Obiad je się samodzielnie i to bez zachęty mamy. Zabawkami trzeba się podzielić, a na zjazd ze zjeżdżalni, poczekać w kolejce.

Są to cenne umiejętności, jednak dla niektórych dzieci okazują się prawdziwym wyzwaniem. Maluchy nie są przyzwyczajone do długiej rozłąki z rodzicami, nie potrafią odnaleźć się w grupie i sprostać wymaganiom - tym sposobem pierwsze podejście do przedszkola często kończy się fiaskiem. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Przed-przedszkole

Jedną z podstawowych metod jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do sytuacji, które mogą spotkać je w przedszkolu. W wielu centrach handlowych znajdują się zamknięte place zabaw, na których możemy bawić się wspólnie lub zostawić dziecko, na godzinę lub dwie, pod opieką wykwalifikowanego personelu. Jest to świetna próba samodzielności i odwagi. Takie przedszkole w mikroskali dodaje.

Próba generalna

Maluszki mogą bać się przedszkola, ze względu na to, że nie wiedzą co je czeka. Wątpliwości te rozwieją zajęcia adaptacyjne. Dzieci w niewielkich grupach bawią się, uczą, śpiewają i rysują, czyli robią wszystko to, co na co dzień robi się w przedszkolu. Zajęcia adaptacyjne trwają maksymalnie dwie godziny. Podobne znaczenie można nadać chwilom spędzonym na placu zabaw. – Podczas zabawy dzieci uczą się jak nawiązywać relacje z rówieśnikami, co bardzo ułatwia start w przedszkolu. Poza tym maluchy odbierają ważną lekcję: widzą, że mimo nieobecności rodziców nie dzieje się nic złego, co więcej, czas upływa całkiem przyjemnie – dodaje.

[-------]

preschool2axDzień w przedszkolu to nie tylko zabawa i nauka, ale także samodzielne mycie rączek, ubieranie bucików i jedzenie przy stole.

Jeśli dziecko opanuje te umiejętności wcześniej, nie będziemy się martwić, że sobie nie poradzi albo zostanie w tyle. Niewątpliwym bonusem będzie też pewność siebie, którą maluch zyska widząc, że jest w czymś dobry, a nawet lepszy od rówieśników.

Dziś mam w planie… leżakowanie

Równie istotne, jak umiejętności, są emocje naszej pociechy. Pójście do przedszkola może stać się dla dziecka wyczekiwanym i radosnym wydarzeniem jeśli tylko odpowiednio podejdziemy do tematu. Pomogą nam w tym bajki i opowiadania. Nic nie działa tak dobrze, jak historie bohaterów, którzy podobnie jak nasz malec idą do przedszkola, uczą się nowych rzeczy, poznają kolegów i świetnie się przy tym bawią.

Warto też rozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak wyobraża sobie pierwszy dzień w nowym miejscu, czego się boi, a na co czeka z niecierpliwością. Możemy krok po kroku wytłumaczyć jak wygląda dzień w przedszkolu: od zostawienia kurteczki w szafce, przez śniadanie, zabawę i naukę, po obiad i powrót do domu. Dziecko będzie też spokojniejsze, jeśli będzie wiedziało kiedy dokładnie po nie przyjdziemy (np. po obiedzie).

Mówi się, że początki są zawsze trudne. Można to potraktować jako wyzwanie - niech pierwszy dzień w przedszkolu nie będzie dla dziecka stresującym wydarzeniem, ale długo wyczekiwaną przygodą. W końcu czekają tam nowi koledzy i koleżanki, sympatyczna wychowawczyni, mnóstwo kolorowych zabawek i co najważniejsze, radosna zabawa co dnia.

www.dziecko.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl