fit.pl mobile logo

Niezbędnik małego rowerzysty

Dla najmłodszych jazda na rowerze to nie tylko frajda, ale także zdrowie i nauka bezpiecznych zachowań na drodze. Dzieci mogą poruszać się bezpiecznie w ruchu ulicznym, ale warunkiem jest rozsądne podejście i ostrożność rodziców

Nauka właściwych zachowań na drodze stworzy podstawy dla bezpieczeństwa naszych pociech w przyszłości. W foteliku, przyczepce, czy samodzielnie na rowerze? Oto kilka wskazówek przydatnych podczas wycieczki rowerowej z dzieckiem.

Którędy droga?

To, jaki sposób jazdy z dzieckiem powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od wieku małego podróżnika. Jeżeli nasza pociecha nie opanowała jeszcze w pełni sztuki jazdy na rowerze, do 7 roku życia możemy przewozić ją na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku lub w przyczepce ciągniętej za rowerem. Natomiast dziecko, które potrafi już samodzielnie poruszać się na rowerze, ale nie skończyło jeszcze 10 lat, może jechać tylko po chodniku i pod opieką osoby dorosłej. Kodeks Drogowy traktuje takie dziecko jak pieszego, w związku z czym, nie może ono poruszać się po jezdni. Na ścieżkę rowerową możemy wjechać wspólnie, pod warunkiem, że maluch już porusza się rowerem sprawnie, dość szybko i nie wykonuje niebezpiecznych manewrów, a ruch nie jest zbyt intensywny.

Jak jechać?

Warto zapoznać dziecko z podstawowymi przepisami ruchu drogowego, tak, aby w razie konieczności, można było wjechać z nim na jezdnię. W takim wypadku, dorosły musi poruszać się po lewej stronie, tak aby osłaniać dziecko przed innymi pojazdami. Dzięki temu rodzic może też kontrolować zachowanie młodego rowerzysty. Uwaga! Przejazd przez przejście dla pieszych jest niedozwolony. Przed wejściem na pasy zawsze trzeba zsiąść z roweru. Podczas przejazdu przez skrzyżowanie powinniśmy wjechać na nie pierwsi, zatrzymać się na środku i tym samym, asekurując małego rowerzystę, przeczekać aż dziecko przejedzie na drugą stronę.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i uczyć małego cyklistę prawidłowych zachowań, powinniśmy głośno i jasno wydawać komunikaty, np.: spójrz w prawo, czy nie nadjeżdża żaden samochód. Przed zaplanowaną wycieczką należy sprawdzić, czy dziecko prawidłowo rozróżnia kierunki i wie, którą stroną drogi należy się poruszać. Warto też zapoznać swoją pociechę z podstawowymi znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.

Jeżeli dziecko ukończyło 10 lat, może już samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Jedynym wymogiem formalnym jest posiadanie karty rowerowej, która obowiązuje do 18 roku życia.

Czym jechać?

W przypadku najmłodszych konieczny jest fotelik, bądź przyczepka, których wybór to nie lada wyzwanie. Nie każdy wie, w jakim foteliku można posadzić dziecko, tak aby czuło się bezpieczne i było mu wygodnie. Do wyboru mamy fotelik mocowany z tyłu lub z przodu roweru.. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się te pierwsze, pozwalające na przewóz nawet 5-letniego dziecka o wadze nie przekraczającej 18 kilogramów. Znacznie mniej popularne foteliki przednie mają mniejszą siłę nośną (ok. 15 kilogramów), co oznacza, że możemy w nich przewozić dzieci do 3-4 roku życia. Przy zakupie upewnijmy się, czy wybrany przez nas fotelik posiada: nierdzewne lub chromowane mocowania, 5 punktów miejsc zapięcia, części zamienne oraz regulację oparcia stóp, dzięki czemu fotelik posłuży dziecku dłużej. Foteliki to niewątpliwie najszybszy i najprostszy sposób przewozu dziecka na rowerze w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Niestety mają też wady. Środek ciężkości i nadmierna aktywność dziecka, może utrudnić jazdę. Co ważniejsze, dziecko znajduje się w dość dużej odległości od podłoża, co w razie upadku może okazać się bardzo niebezpieczne. Pamiętaj, by maluch miał zawsze kask ochronny na głowie. Nie jest to obowiązkowe, ale przy upadku z takiej wysokości może uratować mu życie.

Bezpieczna i komfortowa jazda

W przypadku dłuższej wycieczki lub podróży bezkonkurencyjna okazać się może przyczepka, która zdecydowanie góruje nad fotelikami pod względem bezpieczeństwa. Jadące w niej dziecko znajduje się znacznie bliżej ziemi, i co istotne, wywrócenie roweru nie powoduje przewrócenia przyczepki. Dodatkowym atutem jest wygoda – dziecko może oprzeć głowę i spokojnie drzemać, a w środku znajdzie się też miejsce na ulubione zabawki.. Przyczepka, w przeciwieństwie do fotelika, chroni także przed deszczem, nadmiernym słońcem i owadami. A do wolnego bagażnika z tyłu roweru możemy zamocować sakwę, która na pewno przyda się w podróży z maluchem.

Pierwszy rower

Każde dziecko marzy o własnym rowerze. Należy jednak pamiętać, że rower dziecka powinien być tak samo wyposażony jak rower osoby dorosłej: w białe światło przednie, czerwone tylne, sprawny hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Aby zwiększyć widoczność dziecka, warto doczepić do niego chorągiewkę w intensywnym kolorze. Możesz też kupić swojemu dziecku kamizelkę odblaskową. Jazda w kasku nie jest obowiązkowa, ale pozwoli on uniknąć niejednego guza. Aby zachęcić do niego dziecko, pozwólmy mu zdecydować o kolorze czy wzorze, tak aby był dla niego jak najbardziej atrakcyjny. Pamiętajmy też o dobrym dopasowaniu roweru do wzrostu dziecka – za duży lub za mały, może być niewygodny i zwiększyć prawdopodobieństwo upadku.

W razie wypadku…

Niestety dzieci poruszające się samodzielnie rowerem, narażone są na liczne wypadki, przed którymi trudno je ustrzec. Przyda się wtedy szybka interwencja lekarza, czy transport do placówki medycznej. Takie rozwiązanie zapewniają polisy ubezpieczeniowe z usługami assistance rowerowego. Co więcej, takie polisy są również zawierają również ubezpieczenie OC, gwarantujące zwrot kosztów w razie szkody wyrządzonej na mieniu osób trzecich. Tego typu świadczenia dostępne są m.in. w ramach ubezpieczenia Pomoc Rowerowa oferowanego przez Europ Assistance Polska, które łączy w sobie zarówno cechy tradycyjnego ubezpieczenia, jak i produktu assistance, oferującego szybką pomoc na drodze. Tak wyposażeni możemy już spokojnie ruszać z dziećmi w drogę.

www.dziecko.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
gabka5655

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę trenera WWW.IGORTRENERONLINE.PL i wygraj 10 tysięcy złotych! Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce www.igortreneronline.pl I zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze i zbuduj piękną smukłą sylwetkę lub muskularne ciało!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl