fit.pl mobile logo

Podcięcie wędzidełka w jamie ustnej - kiedy jest konieczne?

Wędzidełko to fałd tkanki łącznej, która spaja dwa fragmenty w ciele i pełni szereg istotnych funkcji. Wśród jego anomalii wyróżnia się m.in. skrócone wędzidełko podjęzykowe i powiększone wędzidełko wargowe, które mogą prowadzić m.in. do wad wymowy, problemów z przeżuwaniem i szpar między zębami.

Wędzidełko, czyli co?

Wędzidełko może mieć różną długość i występować w kilku miejscach w jamie ustnej. Rozróżnia się kilka typów m.in. wędzidełko językowe, wargowe oraz policzkowe, które zapewniają prawidłowe ruchy wargom czy językowi, utrzymują odpowiednie napięcie mięśniowe oraz pełnią ważną rolę podczas żucia czy mowy.

Problem zaczyna się wtedy, gdy wędzidełko ma nieprawidłową budowę, skutkując określonymi konsekwencjami zdrowotnymi.

– Wędzidełko wargowe łączy wewnętrzną stronę wargi górnej lub dolnej z dziąsłem. W przypadku nieprawidłowej budowy, np. wrodzonego przerostu lub nieprawidłowego przyczepu, może sprzyjać wadom zgryzu, szczególnie pojawieniu się diastemy pomiędzy górnymi jedynkami, utrudniać domykanie się ust, a także prowadzić do obniżania linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Często jest to więc problem periodontologiczny – wyjaśnia dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent w Warszawie.

Kłopoty z jedzeniem, artykulacją i wady zgryzu

Częstszą przyczyną problemów jest również nieprawidłowo zbudowane wędzidełko językowe, które łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. W większości przypadków jest ono zbyt krótkie.

– Krótkie wędzidełko języka ogranicza ruchy tego narządu, np. unoszenie czy poruszanie się na boki, a co za tym idzie zaburza mowę, przeżuwanie jedzenia, a także higienę jamy ustnej. Poprzez odkładający się kamień nazębny rośnie ryzyko chorób przyzębia i próchnicy. Występuje także tendencja do zalegania śliny i wad zgryzu, np. zgryzu otwartego – opowiada dentysta.

– Zaburzona ruchomość języka ma niekorzystny wpływ na pracę krtani i więzadeł głosowych, a także może prowadzić do nieprawidłowej pracy żuchwy i w następstwie problemów ze stawami żuchwowo-skroniowymi – dodaje.

Chcesz sprawdzić, czy twoje wędzidełko języka jest zbyt krótkie? Wykonaj prosty test – dotknij koniuszkiem języka podniebienia lub górnej wargi. Jeśli nie potrafisz, może to oznaczać, że powinieneś skonsultować swój problem z lekarzem.

Przyczyna nieprawidłowo zbudowanego wędzidełka nie jest znana. Przypuszcza się, że główną rolę odgrywa czynnik genetyczny, ponieważ zbyt krótkie wędzidełko często występuje rodzinnie.

Problem nie tylko wieku niemowlęcego

Kłopoty z wędzidełkiem mogą dotyczyć pacjentów dorosłych, jak i dzieci. W przypadku tych ostatnich najczęściej diagnozuje się problemy ze skróconym wędzidełkiem. Taka dolegliwość występuje u 3-4 proc. noworodków.

– U niemowlaków skutkiem zmniejszonego zakresu ruchów języka jest zaburzony odruch ssania w trakcie karmienia piersią. Natomiast u starszych dzieci nieprawidłowe wędzidełko może utrudniać żucie i połykanie pokarmów stałych, utrwalać nieprawidłowy niemowlęcy sposób połykania, powodować nieprawidłową wymowę niektórych głosek, seplenienie międzyzębowe, a w przyszłości wady zgryzu wymagające leczenia ortodontycznego. Często język ma także charakterystyczny kształt serca, z jego schowanym koniuszkiem – wymienia dr Stachowicz.

Na szczęście nie jesteśmy bezsilni. W niektórych, łagodnych przypadkach wystarczające okażą się wizyty u logopedy i odpowiednie ćwiczenia.

Jeśli natomiast wady anatomiczne wędzidełka są źródłem dyskomfortu, m.in. występuje trudność z karmieniem piersią u dzieci, nieprawidłowe ustawienie zębów i ich przemieszczanie się, niezbędna będzie interwencja chirurgiczna i zabieg podcięcia wędzidełka. Im wcześniej się na to zdecydujemy, tym lepiej.

Zanim zdecydujemy się na zabieg, warto jednak poradzić się chirurga, laryngologa lub stomatologa. Do gabinetu stomatologicznego może nas skierować sam laryngolog.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Sam zabieg podcięcia wędzidełka, czyli frenotomia, jest dość prosty, krótki (trwa ok. 15 minut) i nie należy się go obawiać. Może go wykonać m.in. chirurg stomatolog.

– Zabieg podcięcia wędzidełka polega na rozcięciu błony wędzidełka, a następnie nadaniu mu prawidłowego kształtu. To pozwala na rozluźnienie tkanek i zwiększenie ich ruchomości – wyjaśnia ekspert.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu skalpela lub lasera. Użycie tego ostatniego jest mniej inwazyjne, tkanki mniej krwawią i szybciej się goją. Procedura nie jest bolesna, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym, u większych dzieci można również zastosować sedację podtlenkiem azotu.

– Często tego rodzaju zabieg wykonuje się u dzieci, aby zapewnić prawidłowy rozwój, funkcjonowanie i ograniczyć powikłania w wieku dorosłym. Do gabinetu stomatologicznego trafiają jednak głównie dorośli pacjenci, którzy chcą np. zlikwidować problem mało estetycznej diastemy, czyli przerwy między jedynkami, a także uniknąć innych powikłań, w tym stomatologicznych następstw tej zmiany anatomicznej – informuje stomatolog.

Czasem wykonuje się również zabieg całkowitego wycięcia wędzidełka, czyli frenektomii, który jest bardziej złożony oraz frenuloplastyki, czyli jego korekty. O odpowiednim postępowaniu i leczeniu zawsze decyduje lekarz.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl