Problemy dziecka w szkole - jak im zaradzić?

Nowa szkoła, nowi koledzy, pierwszy wychowawca, trudniejsze przedmioty oraz kolejne obowiązki - to najczęstsze dylematy dziecka, gdy na dobre rozpocznie się szkoła. Jak sobie z nimi radzić, jak wspierać dziecko i przezwyciężać jego kłopoty?
fit.pl
2011-09-13 00:00
Udostępnij
Problemy dziecka w szkole - jak im zaradzić?
Aklimatyzacja w nowej szkole, kryzysy w relacjach z rówieśnikami a nawet problemy w domu rzutują na psychosomatyczne reakcje dziecka. W wielu przypadkach uświadomione i skonsultowane z otoczeniem, rodziną, bliskimi, skutkują rozładowaniem napięcia i poprawą jakości życia ucznia.

Jakie konkretne problemy dręczą dzieci w wieku szkolnym i ja sobie z nimi radzić?

Nowa szkoła, nowi rówieśnicy. Nie zawsze jest tak, że dziecko od pierwszego dnia w szkole potrafi nawiązać kontakt i zbudować podwaliny przyszłych relacji z rówieśnikami. Na przyjaźń jest jeszcze za wcześnie, zwłaszcza, że podczas kolejnych tygodni w szkole sytuacja, w klasie szybko się zmienia. Dzieci poznają się bliżej, jest czas na selekcję znajomych i pogłębienie relacji z tymi, których początkowo się nie lubiło. Dlatego warto poczekać jakiś czas zanim zacieśnią się związki z kolegami, a interweniować, gdy dziecko nie potrafi dogadać się z nimi w klasie, jest odrzucane lub ma problem z nawiązaniem trwalszych relacji. Nie wszystkie dzieci komunikują jasno problemy interpersonalne, dlatego warto obserwować dziecko, słuchać i zadawać pytania.



Jak możesz pomóc? Zamiast prywatnie wtrącać się w kontakty między dzieckiem a jego kolegą, porozmawiaj ze swoją pociechą i sprawdź, po której stronie leży problem, być może wychowawca powinien interweniować lub rodzice dziecka. Zanim jednak zaangażujecie osoby trzecie, warto rozmawiać z dzieckiem i wspierać go w sytuacjach kryzysu.

Nowy wychowawca. Dzieci przeżywają swój pierwszy kontakt z wychowawcą. Czy będzie zbyt wymagający, stronniczy, z poczuciem humoru a może zamknięty i wycofany na potrzeby i możliwości uczniów? Gdy minie pierwszy tydzień grozy, nakazów i egzekwowania obowiązków ucznia, nauczyciel najczęściej pokazuje "ludzką twarz", dzieci powinny zrozumieć, że dyscyplina jest ważna, dlatego jeśli nauczyciel jest wymagający, dziecko ma szansę na dobre wyniki w nauce a tym samym lepszy start w kolejnej szkole i na studiach.

[-------]

Co możesz zrobić? Twoją uwagę powinny zwrócić: zbyt duży natłok pracy domowej z poszczególnych przedmiotów, a także narzekania dziecka na szykanowanie, straszenie i niewywiązywanie się z obowiązków nauczyciela. Dobrze wtedy skonsultować się z wychowawcą, pedagogiem lub dyrektorem.

Nadmiar obowiązków. Jeśli dziecko prócz zajęć szkolnych, dodatkowego angielskiego, kilku zajęciach sportowych przychodzi do domu tak zmęczone, że zamiast odrabiania lekcji marzy jedynie, by położyć się do łóżka, coś jest nie tak.

Co możesz zrobić? Warto zastanowić czy naprawdę wszystkie zajęcia dodatkowe nie męczą Twojej pociechy, a tak naprawdę dziecko wykonuje je, by zaspokoić Twoje niezrealizowane ambicje. Pamiętaj: nic na siłę, dziecko samo powinno wybrać zajęcia, które go interesują. Warto także skupić się na jednej dyscyplinie lub dwóch niż zmuszać do zajęć tanecznych, judo, a dodatkowo jeszcze zajęć językowych, skoro już nie wystarcza na nie sił. Prawdopodobnie żadne z nich nie przyniosą dziecku satysfakcji i sukcesów, a jedynie rozczarowanie i poczucie niskiej wartości.

Kłopoty z nauką. Towarzyszą uczniom nie od dziś, nie każde dziecko jest bowiem uzdolnione ze wszystkich dziedzin, dlatego jeśli pojawiają się problemy z nauką, to sygnał, że dziecko zbyt dużo czasu spędza przed telewizorem, komputerem, ma problemy ze zrozumieniem tematu podczas lekcji (nauczyciel nie dostatecznie objaśnia problemy) bądź potrzebuje korepetycji ze  względu na wolniejsze przyswajanie wiedzy.

Co możesz zrobić? Zanim winą obarczysz szkołę, sprawdź czy dziecko poświęca czas na samodzielne zgłębianie tematu, czy skupia się na zajęciach, warto przejrzeć zeszyty, ćwiczeniówki, porozmawiać z wychowawcą. Być może winą jest lenistwo i komputer. Czasem wystarczy jedynie trochę więcej zaangażowania ze strony dziecka, by oceny poszły w górę.

Nasze rady:

1. Nie bagatelizuj tego, co ma do powiedzenia dziecko, jednak staraj się konfrontować jego zdanie z tym, co naprawdę dzieje się w szkole.
2. Bywaj na zebraniach: uczestnicząc z życiu szkolnym swojej pociechy będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się w klasie, a Twoje dziecko nie będzie miało szansy Cię okłamywać. Dowiesz się od nauczycieli, jak naprawdę radzi sobie z przedmiotami i gdzie wymaga pomocy lub kontroli.
3. Staraj się mieć kontakt z nauczycielami, rozmawiaj z nimi nie tylko podczas wyznaczonych godzin dla rodziców. Będąc bliżej szkoły, poznasz prawdziwe problemy dziecka z rówieśnikami i być może uda Ci się w domu popracować również nad waszymi relacjami i komunikacją.
4. Słuchaj dziecka: to od niego dowiesz się, kto jest jego przyjacielem i kolegą, którego nauczyciela ceni najbardziej i co dzieję się w jego otoczeniu.
5. Pozwalaj dziecku zapraszać kolegów, koleżanki na wspólną zabawę po szkole lub odrabianie lekcji, warto wiedzieć z kim przyjaźni się Twoja pociecha.

www.dziecko.fit.pl