fit.pl mobile logo

Problemy dziecka w szkole - jak im zaradzić?

Nowa szkoła, nowi koledzy, pierwszy wychowawca, trudniejsze przedmioty oraz kolejne obowiązki - to najczęstsze dylematy dziecka, gdy na dobre rozpocznie się szkoła. Jak sobie z nimi radzić, jak wspierać dziecko i przezwyciężać jego kłopoty?
Aklimatyzacja w nowej szkole, kryzysy w relacjach z rówieśnikami a nawet problemy w domu rzutują na psychosomatyczne reakcje dziecka. W wielu przypadkach uświadomione i skonsultowane z otoczeniem, rodziną, bliskimi, skutkują rozładowaniem napięcia i poprawą jakości życia ucznia.

Jakie konkretne problemy dręczą dzieci w wieku szkolnym i ja sobie z nimi radzić?

Nowa szkoła, nowi rówieśnicy. Nie zawsze jest tak, że dziecko od pierwszego dnia w szkole potrafi nawiązać kontakt i zbudować podwaliny przyszłych relacji z rówieśnikami. Na przyjaźń jest jeszcze za wcześnie, zwłaszcza, że podczas kolejnych tygodni w szkole sytuacja, w klasie szybko się zmienia. Dzieci poznają się bliżej, jest czas na selekcję znajomych i pogłębienie relacji z tymi, których początkowo się nie lubiło. Dlatego warto poczekać jakiś czas zanim zacieśnią się związki z kolegami, a interweniować, gdy dziecko nie potrafi dogadać się z nimi w klasie, jest odrzucane lub ma problem z nawiązaniem trwalszych relacji. Nie wszystkie dzieci komunikują jasno problemy interpersonalne, dlatego warto obserwować dziecko, słuchać i zadawać pytania.Jak możesz pomóc? Zamiast prywatnie wtrącać się w kontakty między dzieckiem a jego kolegą, porozmawiaj ze swoją pociechą i sprawdź, po której stronie leży problem, być może wychowawca powinien interweniować lub rodzice dziecka. Zanim jednak zaangażujecie osoby trzecie, warto rozmawiać z dzieckiem i wspierać go w sytuacjach kryzysu.

Nowy wychowawca. Dzieci przeżywają swój pierwszy kontakt z wychowawcą. Czy będzie zbyt wymagający, stronniczy, z poczuciem humoru a może zamknięty i wycofany na potrzeby i możliwości uczniów? Gdy minie pierwszy tydzień grozy, nakazów i egzekwowania obowiązków ucznia, nauczyciel najczęściej pokazuje "ludzką twarz", dzieci powinny zrozumieć, że dyscyplina jest ważna, dlatego jeśli nauczyciel jest wymagający, dziecko ma szansę na dobre wyniki w nauce a tym samym lepszy start w kolejnej szkole i na studiach.

[-------]

Co możesz zrobić? Twoją uwagę powinny zwrócić: zbyt duży natłok pracy domowej z poszczególnych przedmiotów, a także narzekania dziecka na szykanowanie, straszenie i niewywiązywanie się z obowiązków nauczyciela. Dobrze wtedy skonsultować się z wychowawcą, pedagogiem lub dyrektorem.

Nadmiar obowiązków. Jeśli dziecko prócz zajęć szkolnych, dodatkowego angielskiego, kilku zajęciach sportowych przychodzi do domu tak zmęczone, że zamiast odrabiania lekcji marzy jedynie, by położyć się do łóżka, coś jest nie tak.

Co możesz zrobić? Warto zastanowić czy naprawdę wszystkie zajęcia dodatkowe nie męczą Twojej pociechy, a tak naprawdę dziecko wykonuje je, by zaspokoić Twoje niezrealizowane ambicje. Pamiętaj: nic na siłę, dziecko samo powinno wybrać zajęcia, które go interesują. Warto także skupić się na jednej dyscyplinie lub dwóch niż zmuszać do zajęć tanecznych, judo, a dodatkowo jeszcze zajęć językowych, skoro już nie wystarcza na nie sił. Prawdopodobnie żadne z nich nie przyniosą dziecku satysfakcji i sukcesów, a jedynie rozczarowanie i poczucie niskiej wartości.

Kłopoty z nauką. Towarzyszą uczniom nie od dziś, nie każde dziecko jest bowiem uzdolnione ze wszystkich dziedzin, dlatego jeśli pojawiają się problemy z nauką, to sygnał, że dziecko zbyt dużo czasu spędza przed telewizorem, komputerem, ma problemy ze zrozumieniem tematu podczas lekcji (nauczyciel nie dostatecznie objaśnia problemy) bądź potrzebuje korepetycji ze  względu na wolniejsze przyswajanie wiedzy.

Co możesz zrobić? Zanim winą obarczysz szkołę, sprawdź czy dziecko poświęca czas na samodzielne zgłębianie tematu, czy skupia się na zajęciach, warto przejrzeć zeszyty, ćwiczeniówki, porozmawiać z wychowawcą. Być może winą jest lenistwo i komputer. Czasem wystarczy jedynie trochę więcej zaangażowania ze strony dziecka, by oceny poszły w górę.

Nasze rady:

1. Nie bagatelizuj tego, co ma do powiedzenia dziecko, jednak staraj się konfrontować jego zdanie z tym, co naprawdę dzieje się w szkole.
2. Bywaj na zebraniach: uczestnicząc z życiu szkolnym swojej pociechy będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się w klasie, a Twoje dziecko nie będzie miało szansy Cię okłamywać. Dowiesz się od nauczycieli, jak naprawdę radzi sobie z przedmiotami i gdzie wymaga pomocy lub kontroli.
3. Staraj się mieć kontakt z nauczycielami, rozmawiaj z nimi nie tylko podczas wyznaczonych godzin dla rodziców. Będąc bliżej szkoły, poznasz prawdziwe problemy dziecka z rówieśnikami i być może uda Ci się w domu popracować również nad waszymi relacjami i komunikacją.
4. Słuchaj dziecka: to od niego dowiesz się, kto jest jego przyjacielem i kolegą, którego nauczyciela ceni najbardziej i co dzieję się w jego otoczeniu.
5. Pozwalaj dziecku zapraszać kolegów, koleżanki na wspólną zabawę po szkole lub odrabianie lekcji, warto wiedzieć z kim przyjaźni się Twoja pociecha.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl