fit.pl mobile logo

Święta oczami dziecka

Za oknem biały puch, w domu zielone drzewko i niezliczona ilość kolorowych światełek. Przy stole zasiada cała rodzina, by spróbować świątecznych przysmaków, śpiewać kolędy, ale przede wszystkim – by wspólnie spędzić czas. Najmłodsi już nie mogą doczekać się rozpakowywania prezentów! Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co maluch znajdzie pod choinką. W 1000 pierwszych dni życia ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka ma to, co pojawi się na jego talerzu – na co dzień i od święta.

Smak barszczu

Niezależnie czy kobieta dopiero spodziewa się dziecka, czy już tuli je w ramionach, cała rodzina czuje, że świętowanie z maluchem to nowa jakość. Nawet jeśli jest on jeszcze w brzuchu mamy, odczuwa atmosferę Świąt. Słyszy radosne głosy całej rodziny, reaguje też na świąteczne przysmaki, potrafi rozróżnić podstawowe smaki: słodki, gorzki, słony i kwaśny, są one wyczuwalne w płynie owodniowym1! Na ostry smak np. mocno przyprawionego barszczu maluch zareaguje grymasem, a gdy wyczuje świąteczny sernik i słodycz w wodach płodowych – będzie połykał je chętniej i częściej2. Warto pamiętać, że już w brzuchu mamy kształtują się preferencje smakowe dziecka. 1000 pierwszych dni życia malucha, liczone od poczęcia, to czas, gdy programuje się metabolizm, intensywnie rozwija się mózg, dojrzewa układ pokarmowy i odpornościowy oraz kształtują się nawyki żywieniowe. Właściwe żywienie kobiet w okresie ciąży ma istotny pływ na stan zdrowia matki i rozwijającego się organizmu dziecka3. Codzienne menu kobiety ciężarnej jest bardzo ważne dla rozwoju młodego organizmu, warto więc zwrócić uwagę na dietę także podczas Świąt. Zwłaszcza, że potrawy świąteczne często są ciężkostrawne, a po wigilijnej kolacji zajadamy się słodyczami w postaci serników, makowców czy pierniczków. Mama spodziewająca się dziecka powinna więc z umiarem próbować świątecznych smakołyków.

Dotyk mamy

Dla dziecka ważna jest bliskość mamy, a najlepiej czuje się w jej ramionach. Karmienie piersią daje więc mu duże poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że w okresie świątecznym w domu często panuje zgiełk. Mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jaki może otrzymać dziecko. To ważny element diety w 1000 pierwszych dni życia. Warto wiedzieć, że żywienie na tym etapie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka teraz i w przyszłości. Jaki smak ma mleko mamy w Święta Bożego Narodzenia? Niemowlę może w nim poczuć te potrawy, których spróbuje mama. Warto więc, by kobieta karmiąca delektowała się świątecznymi daniami, może spróbować barszczu, uszek, pierogów, kapusty, fasoli czy karpia. Powinna jednak zwrócić uwagę, żeby jeść różnorodnie, dobrze też, by skupiała się na lekkostrawnych daniach, co pomoże uniknąć częstych ciążowych dolegliwości: zgagi, wzdęć, nudności4.

Zapach Świąt

Od dnia narodzin dziecko potrafi rozróżniać zapachy i na nie reagować. Najprzyjemniejszy jest ten należący do mamy, ale w Święta w domu unosi się też zapach choinki, cytrusów, korzennej przyprawy czy ryb. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że zasiada do stołu z resztą rodziny, może powąchać czy dotknąć tego, co znajduje się na dorosłym talerzu. Nie wszystko jednak nadaje się do próbowania dla niego. Z badania Instytutu Matki i Dziecka „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok” wynika, że aż 2/3 niemowląt ma rozszerzaną dietę przed 5. miesiącem życia i tyle samo niemowląt niekarmionych piersią otrzymuje posiłki przygotowywane dla reszty rodziny. Dziecko to nie mały dorosły, i do 3. roku życia nie powinno spożywać niektórych świątecznych przysmaków – z uwagi na ich skład niedostosowany do wyjątkowych potrzeb rozwijającego się organizmu. Jeśli jesteście na etapie rozszerzania diety, Święta nie będą dobrym momentem na eksperymenty i włączanie nowych smaków do jadłospisu malucha. Dobrym rozwiązaniem będą posiłki oznaczone wskazaniem wieku na opakowaniu, należą one do specjalnej kategorii żywności, która zgodnie z prawem polskim i unijnym musi spełniać surowe normy jakości5. Podawanie żywności dla niemowląt i małych dzieci jest gwarancją bezpieczeństwa i odpowiedniej jakości. Nie podawaj maluchowi potraw z grzybami, smażonych ryb, tych przygotowanych w occie, z dodatkiem soli czy cukru. Dzieci przed 1. rokiem życia nie powinny też dostawać miodu6. Pamiętaj, że wystarczy zmodyfikować niektóre potrawy, np. smażonego karpia możesz zastąpić pieczonym łososiem, smażone pierogi – pierogami gotowanymi, słodzone soki – kompotem z suszu, dodatek śmietany – jogurtem naturalnym, śledzia w zalewie octowej – rybą po grecku, a ciasto – owocami, można też odłożyć część masy sernikowej jeszcze przed posłodzeniem i upiec w foremce na muffinkę.

Świąteczna atmosfera

Uświadamiaj całą rodzinę, że dziecko w 1000 pierwszych dni swojego życia ma tak delikatny organizm, że nie jest jeszcze gotowe na wszystkie świąteczne przysmaki. To rodzic powinien mieć kontrolę nad tym, co znajdzie się na talerzyku niemowlęcia. Spróbuj pokazać maluchowi, że otaczające go smaki i zapachy są wyjątkowe, ale najważniejsze jest to, że wszyscy jesteście razem, przy jednym stole.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl