fit.pl mobile logo

Uważaj na niedobór witaminy D u dziecka! Jakie objawy są niepokojące?

Strefa klimatyczna, w której żyjemy, nie ułatwia nam utrzymania w organizmie odpowiedniego poziomu witaminy D. Co więcej, nie ułatwia tego również pożywienie, bo zawarta w nim ilość witaminy D jest bardzo niewielka. Stąd też nietrudno o jej niedobory, co może być bardzo szkodliwe zarówno dla tych młodszych, jak i nieco starszych dzieci. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić i co możesz z nimi zrobić?

Witaminowe wyzwanie

Trudność w utrzymaniu optymalnego poziomu witaminy D polega m.in. na tym, że nie mamy wystarczającego dostępu do słońca. Witamina D jest składnikiem endogennym, co oznacza, że organizm sam ją wytwarza. Potrzebuje do tego jednak promieni słonecznych, które umożliwiają jej syntezę przez skórę.

Z jednej strony, ogranicza nas więc ilość słonecznych dni w roku (przeważnie na naszym obszarze trwają one od połowy kwietnia do połowy września). Z drugiej, jest to też niewystarczające przebywanie na zewnątrz, nawet jeśli rzeczywiście słoneczne dni mamy. Większość czasu spędzamy w zamkniętych budynkach - dzieci także. Co więcej, synteza witaminy D przez skórę jest ograniczona również ilością odsłoniętej na promienie słoneczne skóry. Jeśli nasze ciało jest zakryte, nie pozwala to na uzyskanie odpowiednich efektów, podobnie działają także balsamy i kremy z filtrem (chociaż doniesienia naukowe są w tej kwestii sprzeczne).

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

To składnik, który odgrywa istotną rolę w wielu procesach zachodzących w ciele. Ma udział w pracy gospodarki wapniowo-fosforowej, co wpływa chociażby na mineralizację kości. Biorąc pod uwagę fakt, że kościec dziecka ciągle się rozwija, oddziałuje to m.in. na prawidłowy wzrost czy też pojawiającą się próchnicę zębów.

Witamina D jest znacząca także dla gospodarki wodno-elektrolitowej oraz hormonalnej. Ma też ogromny wpływ na pracę układu odpornościowego, bo działa immunostymulująco. Oddziałuje również na procesy zachodzące w mózgu i takie funkcje, jak np. pamięć, co jest niezwykle istotne dla dzieci w wieku szkolnym.

Jakie mogą być objawy niedoboru witaminy D?

 • Częste, nawracające infekcje i różnego rodzaju stany zapalne,
 • zwiększone ryzyko alergii,
 • zwiększone ryzyko anemii oraz rozwoju cukrzycy,
 • zaburzenia w pracy układu przewodu pokarmowego, pojawiają się np. biegunki,
 • brak energii, przemęczenie,
 • trudności ze snem,
 • obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia w rozwoju kośćca oraz mineralizacji tkanki kostnej, np. krzywica, osteoporoza,
 • pogorszenie stanu zębów - jakości szkliwa, nieprawidłowości w mineralizacji zębów.

Ewentualne niedobory pomagają wykryć badania z krwi. Najlepiej skonsultować je z lekarzem, ponieważ odpowiednie testy powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta - można np. oznaczyć we krwi poziom witaminy D oraz jej metabolitów lub oznaczyć aktywną postać witaminy D3 (kalcytriol). Gdy okaże się, że w organizmie jest jej zbyt mało, specjalista przepisze preparaty uzupełniające. Co ważne, należy pamiętać, że najlepiej przyjmować je w czasie jedzenia, ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Jak zapobiec wystąpieniu niedoborów?

O tym, że tłuszcze ułatwiają wchłanianie witaminy D, należy pamiętać także w trakcie stosowania codziennej diety. Chociaż opisywanego tu składnika rzeczywiście w pożywieniu znajduje się niewiele, to niewątpliwie bogate w niego produkty powinny znaleźć się na talerzu - ryby, takie jak łosoś, śledzie, makrela, sardynki, czy też wątróbka drobiowa, żółtka jajek, produkty mleczne.

Powinno się również, jeśli jest taka możliwość, korzystać ze słońca i pamiętać o odsłonięciu wtedy przynajmniej 18-20 proc. ciała. Poleca się spędzać w ten sposób minimum 15 minut dziennie, w godzinach 10:00-15:00.

Niestety, wciąż może być to za mało, a co za tym idzie, warto rozważyć suplementację. W przypadku dzieci należy jednak pamiętać o tym, aby preparaty były stworzone właśnie z myślą o ich potrzebach. Dobrze rozpatrzyć stosowanie produktów wieloskładnikowych, które uzupełnią także inne witaminy i mikroelementy, mogące być w danym okresie rozwojowym niezbędne do prawidłowego funkcjonowania - aby naszym pociechom niczego nie zabrakło!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl