Zaburzenia smaku przyczyną otyłości!

Odsetek dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce rośnie w alarmującym tempie. Tymczasem z badań australijskich naukowców wynika, że przyczyna nadmiernej wagi dzieci leży nie tylko w złych nawykach żywieniowych. Jej źródłem mogą być także problemy z rozpoznawaniem smaków. Dotyczy to nawet co dziesiątego dziecka w wieku 8-12 lat
fit.pl
2011-06-29 00:00
Udostępnij
Zaburzenia smaku przyczyną otyłości!
dziecko2(1)Zaburzenia smaku – czym są?

Zaburzenia smaku to szereg objawów związanych z nieprawidłowym odczuwaniem bodźców smakowych. Najczęściej wynika to z drogi smakowej na całej długości od błony śluzowej języka po korę mózgową. Dla osób cierpiących na zaburzenie smaku, jedzenie nie jest przyjemnością a udręką. Dlatego też jest to prosta droga do otyłości, nadwagi, a nawet bulimii.

Jak rozpoznać zaburzenie smaku?

U rodziców niepokój powinno wywołać przesadne słodzenie przez dziecko herbaty lub tez brak umiaru w stosowaniu soli. Czujność rodziców wzbudzić powinny również nietypowe kombinacje spożywanych przez dziecko posiłków – na przykład łączenie słodkich i słonych potraw.

Osoby cierpiące na zaburzenie smaku muszę poszukiwać sensorycznych posiłków. Warto, by jadły „oczami”. Tak więc kolorowe produkty, o różnej teksturze mogą zrekompensować słabsze odczuwanie smaku.

Jak się ustrzec?

Rodzice powinni wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności związany z postawą żywieniową najmłodszych. Od najmłodszych lat rodzice powinni kształtować ich nawyki żywieniowe. Muszą zwracać swoim pociechom uwagę na rodzaj i jakość spożywanych posiłków. W codziennej diecie dziecka nie może zabraknąć witamin i składników mineralnych, które powinny być dostarczane przede wszystkim w postaci warzyw, owoców czy produktów pełnoziarnistych.

Rodzice powinni urozmaicać dziecięce menu. Nowe produkty można wprowadzać do diety małego dziecka już po upływie 6. miesiąca życia. Nie ukrywajmy im szybciej i więcej maluch pozna smaków, tym większym smakoszem będzie w późniejszym wieku. Bardzo często rodzice oswajają swoje pociechy z różnymi smakami dość późno, bojąc się, że wystąpić może alergia itp. Jednak muszą pamiętać, że nigdy nie będzie w nas takich pokładów chęci i entuzjazmu do eksperymentowania z nowymi smakami, jak właśnie w okresie wczesnego dzieciństwa.

Rodzice powinni również pamiętać o urozmaicaniu dzieciom potraw. Muszą pokazać, że dziecko może jeść w zasadzie wszystko, gdyż ważny jest przede wszystkim umiar. Pamiętajmy – im więcej ograniczeń w diecie dziecka, tym większa pokusa w przyszłości, by jej ulec.

Musimy pamiętać, że dla dzieci przyjemność jedzenia łączy się nierozerwalnie z radością wspólnego przygotowywania posiłków. Wspólne gotowanie nie tylko zbliża wzajemnie rodziców i dzieci, ale jest również skarbnicą nowych smaków.

www.dziecko.fit.pl