Często słyszy się o rękach, które leczą. Na czym jednak polega ich sekreta moc?
fit.pl
2009-10-13 00:00
Udostępnij
Masaż leczniczy kręgosłupa
Często słyszy się o rękach, które leczą. Na czym jednak polega ich sekreta moc i w jaki sposób mogą przynieść ulgę? Czy masaż leczniczy kręgosłupa naprawdę może zdziałać cuda?


Siedzący tryb życia i mała ilość ruchu wpływają niekorzystnie na nasz kręgosłup. Ile to razy wstając z krzesła czułaś dyskomfort pleców? To pierwszy znak, że pora już o nie zadbać. Gdy ból pleców szybko nie mija koniecznie odwiedź lekarza. Być może skieruje cię na leczniczy masaż kręgosłupa...


Większości z nas masaż kojarzy się głównie z relaksem ale w rękach specjalisty może leczyć. Lecznicza odmiana masażu wymaga jednak gruntownej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, dlatego zabieg może być wykonany tylko przez wykwalifikowanego rehabilitanta. Amatorskie próby mogą poważnie zaszkodzić.


Celem masażu leczniczego jest przede wszystkim zlikwidowanie nadmiernego napięcia i wzmocnienie słabych mięśni. Dzięki niemu mięśnie po obu stronach kręgosłupa zaczną znów prawidłowo pracować, poprawi się stabilizacja a kręgi i dyski wolniej będą się zużywać.


Sam masaż trwa zwykle około 20-30 minut. Pacjent kładzie się na specjalnie przygotowanym łóżku, na którym powinien się znaleźć się jednorazowy podkład. Mimo to warto wziąć ze sobą własny ręcznik, na którym można się będzie położyć.


Aby złagodzić tarcie i uniknąć podrażnień skóry stosuje się specjalne środki poślizgowe lub preparaty wspomagające leczenie. Masażysta zaczyna od dalszych części pleców i stopniowo kieruje się w stronę serca, stosując techniki masażu od najłagodniejszej do najcięższej. Należą do nich:


Głaskanie – służy głównie do rozprowadzenia preparatu poślizgowego ruchami wzdłuż i w poprzek pleców. Tym etapem także kończy się masaż.


Rozcieranie – masaż kciukiem całą dłonią i dociskanie likwidują napięcia, obrzęki mięśni, a także różnego rodzaju krwiaki.


Ugniatanie – uciskanie poszczególnych części ciała, które dadzą się unieść do góry. W trakcie ucisku naczynia gwałtownie kurczą się, a po zwolnieniu rozszerzają, zasysając krew z naczynek obwodowych. Dzięki temu z tkanek usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii i złogi zapalne, w miejsce których pojawiają się substancje odżywcze.


Oklepywanie – bardzo szybkie uderzanie kantem dłoni jak w ciosach karate lub spodnią częścią dłoni złożonej w pięść. W trakcie takiego masażu, by nie doprowadzić do urazów, unika się miejsc wrażliwych na ból np. okolic nerek oraz wystające kości. Oklepywanie powoduje skurcze mięśni, a tym samym poprawia ich ukrwienie i odżywienie.


Wibracja – najbardziej intensywny etap masażu polegający na wprawieniu w drgania tkanki mięśniowej. Silne wibracje pobudzają elastyczność włókien mięśniowych. Łagodne rozluźniają i działają odprężająco.

ŁP
www.fit.pl