Jeżeli organizm ma działać jak dobrze naoliwiona maszyna, musi otrzymywać odpowiednie paliwo. Im więcej dobroczynnych składników w codziennej diecie, tym lepsze samopoczucie i większe szanse na utrzymanie prawidłowej wagi. Jednak gdy wciąż nie chudniemy, pomimo usilnych starań, warto wprowadzić do jadłospisu naturalne wspomagacze metabolizmu. Jak usprawnić swoją przemianę materii i efektywniej spalać tłuszcz?
2018-07-17 00:00
Udostępnij
Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm?

Niestety, metabolizm to kwestia indywidualna. Podczas gdy jedna osoba je, co chce – frytki, pizzę, słodycze, popijając to wszystko litrami kolorowych napojów – i nie tyje, drugiej wystarczy bardziej kaloryczny obiad, aby na wadze pojawił się kilogram więcej… Za to wszystko odpowiada przede wszystkim tempo przemiany materii. Naukowa teoria głosi, że kobiety mają wolniejszy metabolizm, ponieważ ich organizm składa się z większej ilości tkanki tłuszczowej, niż mięśni. Wolniejsze spalanie nadwyżki energetycznej dotyczy też osób starszych, dlatego z wiekiem szybciej tyjemy (np. podczas menopauzy). Oczywiście nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne. Jeżeli w naszej rodzinie jest sporo otyłych osób, musimy się pilnować.

Jednak nie ma co załamywać rąk – tempo metabolizmu możemy skutecznie kontrolować. Podstawa to połączenie aktywności fizycznej i właściwie dobranego bilansu kalorycznego. W rezultacie oznacza to, że aby schudnąć, musimy spalać więcej kalorii, niż ich dostarczać. Dlatego utrzymanie ciała w dobrej formie wiąże ze sobą dwa ważne czynniki: dietę i ruch. Uprawiając sport i jedząc wszystko, co chcemy, nie osiągniemy tak dobrych efektów, jak w połączeniu z prawidłową dietą. Nie możemy przy tym dopuścić do tzw. głodówki. Wręcz przeciwnie – kluczem do dobrej przemiany materii jest właśnie regularność dostarczanych posiłków. Dlatego kolejne dania w ciągu doby powinny być spożywane o tych samych porach (średnio co 3,5-4 godziny).

Nie daj się skusić dietom-cud. Chudnij bez pośpiechu 

Poza zmniejszeniem dziennego bilansu kalorycznego, aktywnością fizyczną, oraz regularnym jedzeniem, istotne jest również to, co właściwie spożywamy. Tak naprawdę podstawą zdrowej sylwetki jest zdrowa, indywidualnie dobrana dieta. Każdego dnia staraj się zadbać o dostarczanie organizmowi zróżnicowanych składników odżywczych. Nie jedz ciągle tego samego. Wprowadź duże ilości warzyw, nasion i ziaren. Pij wodę i zieloną herbatę, która jest bogata we wspomagające odchudzanie katechiny.

W twoim menu nie powinno zabraknąć także przypraw pobudzających metabolizm: cynamonu, bazylii, oregano, papryczki chili, pieprzu cayenne, imbiru. Doskonałe działanie wykazują również produkty bogate w błonnik, takie jak otręby, kasze, produkty pełnoziarniste. Jeżeli nie masz czasu na codzienne planowanie i przygotowywanie posiłków, jesteś osobą zapracowaną, permanentnie zajętą – doskonałym rozwiązaniem będzie dieta z dowozem, tzw. pudełkowa. Catering dietetyczny to świetny sposób na stopniowe zmienienie nawyków żywieniowych i poprawę kondycji organizmu. Możesz wybrać dzienną wartość kaloryczną i każdego dnia otrzymywać pyszne, zdrowe posiłki, które będą idealnie dostosowane do twoich potrzeb.