Jak jeździć na rowerze w sposób efektywny?

Jazda na rowerze to przyjemny sposób na relaks i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jeśli jednak chcemy pójść o krok dalej i wycisnąć z tego sportu nieco więcej powinniśmy zgłębić temat i dowiedzieć się jak w pełni wykorzystać cały swój potencjał, nauczyć się rozkładu sił i podnieść własne wyniki kolarskie.
2020-04-14 00:00
Udostępnij
Jak jeździć na rowerze w sposób efektywny?

Jak być wydajnym podczas jazdy na rowerze?

Podczas przejażdżki na rowerze musimy mieć świadomość, że każdy nasz ruch, pozycja, sposób użytkowania sprzętu, mają wpływ na to jak wydajna jest nasza jazda. Zwróćmy uwagę, czy odczuwane zmęczenie jest proporcjonalne do przejechanego dystansu? Czy nie opadamy z sił zbyt szybko? Czy jest nam wygodnie, czujemy się dobrze? Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na efektywność jazdy. Poruszając się wydajniej zużywamy mniej energii, osiągając takie same wyniki. Organizm, który potrafi w odpowiedni sposób gospodarować energią będzie mógł generować większą moc maksymalną.

Co wpływa na wydajność?

  • model roweru - powinien być dobrze dobrany do potrzeb użytkownika,
  • pozycja w czasie jazdy - kolarz powinien być przechylony do przodu, a jego łokcie powinny być rozstawione szerzej od ramion,
  • nauka poprawnego użytkowania przerzutek,
  • opanowana prawidłowa technika jazdy i pedałowania, oraz sztuka utrzymywania równowagi i stabilizacji,
  • umiejętność prawidłowej kontroli oddechu oraz rozluźnienia mięśni,
  • waga - osoby z nadwagą lub znaczną niedowagą nie będą w stanie osiągnąć pożądanych wyników.

Efektywne pedałowanie

Wielu osobom wydaje się, że w pedałowaniu nie może być nic skomplikowanego. A jednak, to czynność, którą również możemy ulepszyć, a tym samym zwiększyć naszą efektywność. Na co zwrócić uwagę?

  • Kolana

Skup się przez chwilę na pozycji kolan w czasie pedałowania. Jeśli na szczycie każdego obrotu Twoje kolana są na zewnątrz - robisz to źle! Wzmocnienie mięśni pośladków i dolnych partii grzbietu powinno rozwiązać ten problem.

  • Zatrzaski

Znacznie ułatwiają naukę prawidłowego poruszania nogami. Należy je dopasować w sposób, który najbardziej zwiększy komfort stóp. Z dobrze ustawionymi zatrzaskami znacznie szybciej nauczymy się płynnej pracy nóg.

  • Technika prowadzenia

Ostatnia rzecz, na której należy się skupić to sposób przenoszenia siły podczas obrotu korby. Trzeba zwrócić uwagę na jej przyłożenie. Kiedy stopa znajduje się w górnej pozycji obrotu musimy użyć tyle samo energii na poprowadzenie stopy do przodu, co na wypuszczenie jej w dół.

obraz_1

Kadencja - dlaczego jest ważna?

Kadencja jest ściśle powiązana z pedałowaniem - to jego częstotliwość, czyli liczba obrotów korby na minutę. Mierzymy ją przy pomocy licznika, którego czujnik umieszczony zostaje na korbie. Kadencja powinna być zmienna, dostosowana przede wszystkim do terenu, po którym się poruszamy. Jej ogólny zakres oscyluje pomiędzy 60-110 obrotów na minutę. Jadąc po płaskim terenie powinniśmy pilnować, by zmieścić się w przedziale 80-110 obrotów. Mięśnie nóg pracują wtedy nieprzerwanie, jednak nakładamy na nie małe obciążenie. Natomiast w momencie pokonywania podjazdu najbardziej optymalna wartość kadencji wynosi 60-80 obrotów na minutę. Nie można jednak sztywno trzymać się książkowych wartości. Każdy kolarz powinien wyrobić sobie własny styl jazdy dostosowany do jego oczekiwań i możliwości.

Na co zwrócić uwagę przygotowując rower do jazdy?

Warto pamiętać, że nie tylko styl naszej jazdy, ale również odpowiednio dobrany sprzęt będzie miał pozytywny wpływ na wydajność i prędkość poruszania się.

Opony - powinny być odpowiednio dobrane do podłoża, po którym będziemy się poruszać. Wysoki bieżnik świetnie sprawdzi się w terenie, gdzie mamy do czynienia z błotem, piachem i kamieniami, natomiast niski i gładki na asfalcie i twardym, równym podłożu.
Przełożenia - obecnie rowery posiadają ich od kilku do kilkunastu. Warto zapoznać się z tymi obecnymi w naszym modelu i nauczyć się ich dobierania zależnie od ukształtowania terenu, szybkości jazdy czy wykonywanych manewrów. Odpowiednie ustawienie przerzutek ma ogromny wypływ na płynność jazdy, a co za tym idzie na średnią prędkość, z jaką pokonujemy kolejne odcinki.
Siodełko - musi być odpowiednio ustawione. Najczęstszym błędem jest jego zbyt niska pozycja, która podczas jazdy uniemożliwia odpowiednią kontrolę nacisku na pedały, czego skutkiem jest zbyt duże obciążenie kolan powodujące ból.

Sposoby na poprawienie swojej kondycji

Nie potrzeba skomplikowanych treningów i ćwiczeń, by poprawić swoją kondycję. W tym przypadku najważniejsza jest systematyczność. Wystarczy, że raz dziennie, po około 30 minut wykonamy kilka ćwiczeń, przebiegniemy krótką trasę lub wybierzemy na intensywny spacer po okolicy. Nie zapominajmy też o stretchingu. Dobrze rozciągnięte mięśnie to mniejsze ryzyko kontuzji i powstania zakwasów.