fit.pl mobile logo


Osprzęt rowerowy - dlaczego jest ważny w trakcie jazdy?

Zakup nowego jednośladu, wymiana części w sprawdzonym czy wielokrotnie używanym rowerze to sytuacja, kiedy warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom osprzętu. To właśnie od niego w znacznym stopniu będzie zależało bezpieczeństwo jazdy oraz płynąca z niej przyjemność. Dlaczego jeszcze osprzęt rowerowy jest taki ważny?

Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdego jednośladu jest rama, ponieważ do niej są przymocowane pozostałe elementy roweru. Niemniej jednak, szczególnie istotną rolę odgrywa osprzęt rowerowy, czyli zestaw części, który stworzono mając na uwadze rodzaj pojazdu, specyfikę nawierzchni oraz styl jazdy. Obejmuje on przede wszystkim takie elementy roweru, jak przerzutki, hamulce, korby, kasety czy piasty. Odpowiedni dobór tych komponentów może wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności jednośladu. Ponadto, osprzęt do roweru ułatwia przemieszczanie się w terenie oraz poprawia komfort jazdy, ponieważ na stawy są przenoszone mniejsze obciążenia. Niepewne hamulce czy zacinające się przerzutki mogą utrudnić poruszanie się po drodze, a w efekcie odebrać sporo radości z podróży.

W trakcie szukania roweru służącego jedynie do rekreacyjnych przejażdżek czy dojazdów do pracy, zwraca się uwagę na innej klasy i rodzaju osprzęt niż w przypadku jednośladu przeznaczonego do jazdy profesjonalnej. Warto mieć na uwadze to, że wraz z określonym typem roweru powiązany jest konkretny rodzaj osprzętu. Po wyborze odpowiedniego modelu oraz sprecyzowaniu swoich potrzeb i wymagań, należy sprawdzić jakie kategorie części wyróżnia producent. Większość firm rowerowych posiada w swoim asortymencie osprzęt do różnego rodzaju jednośladów, od górskich, trekkingowych, po miejskie. - Przykładem jest japońska marka Shimano, która istnieje od ponad stu lat i zajmuje się produkcją między innymi wysokiej klasy osprzętu rowerowego. System przerzutek tego producenta charakteryzuje się precyzyjnym wykonaniem, a jego obsługa nie wymaga wielkiego wysiłku. Z kolei hamulce cechują się dobrą modulacją oraz wysoką wydajnością. Sprzęt Shimano uważany jest za jeden z najlepszych dostępnych na rowerowym rynku, dlatego wykorzystujemy go przy produkcji większości naszych jednośladów - tłumaczy Adam Ziętek, założyciel i właściciel marki STORM. Wyróżnia się poszczególne grupy osprzętu, które różnią się od siebie sposobem działania i jakością wykonania. Wśród nich można znaleźć nie tylko proste, ale także bardziej zaawansowane pod względem technologicznym komponenty. W przypadku zakupu jakiejkolwiek części osprzętu, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy nowy element będzie kompatybilny do reszty. Pomoc wykwalifikowanego pracownika sklepu czy punktu rowerowego może okazać się w takiej sytuacji nieoceniona.

Każdy element roweru ma wpływ na to, jak wygodnie się na nim jeździ. Im wyższej jakości będzie zastosowany w nim osprzęt, tym jednoślad dłużej posłuży danemu użytkownikowi. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia roweru są przerzutki. To właśnie one umożliwiają szybką jazdę oraz ułatwiają wjechanie pod górkę, dlatego warto wybrać takie, które mają odpowiednie parametry techniczne i zostały wyprodukowanie przez sprawdzoną firmę. - Przerzutki Shimano z grupy Alivio zapewniają płynną i precyzyjną zmianę przełożeń w rowerze. Ponadto, cechują się ciekawym wzornictwem oraz cichym działaniem. Dzięki dobrej wytrzymałości mechanicznej, mogą pracować z większymi obciążeniami. Takie przerzutki znajdują się m.in. w naszym rowerze trekkingowym Marathon Man 9.0 - wyjaśnia Adam Ziętek. Osprzęt ma istotne znaczenie dla żywotności jednośladu. W kwestii poczucia bezpieczeństwa podczas podróży, kluczową rolę odgrywają skuteczne hamulce rowerowe. Z tego powodu ważne jest, aby zostały dobrane one zgodnie z preferowanym stylem jazdy. Następnymi elementami osprzętu, na które należy zwrócić szczególną uwagę są kasety rowerowe i korba, która umożliwia efektywne przenoszenie generowanej energii na prędkość. Dzięki sprawnemu napędowi jest większa szansa na bezawaryjne pokonywanie tras. Wpływ na jakość jazdy mają także piasty rowerowe, które odpowiadają za płynną pracę kół.

Warto wiedzieć, że poszczególne komponenty osprzętu powinny być dobierane w zależności od rodzaju jednośladu, stylu jazdy, a także typu nawierzchni, po której użytkownik będzie się poruszał. Jeśli nie mamy wiedzy lub pojawią się wątpliwości, jakie wyposażenie dobrze sprawdzi się w mieście, a które poza nim, warto udać się do sklepów rowerowych, gdzie pracownicy pomogą dobrać osprzęt zgodnie z oczekiwaniami konsumenta.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl