fit.pl mobile logo

Lato i po lecie. A co ze skórą w tym czasie?

Najczęstsze problemy skórne po sezonie wakacyjnym to uszkodzenia posłoneczne, przesuszenie skóry i włosów, przebarwienia na skórze. Czy możemy coś zrobić, aby tego uniknąć? Jak najbardziej, oto kilka ważnych wskazówek do zastosowania.

Co warto mieć w letniej kosmetyczce?

Na wyjazd warto zabrać delikatne i uniwersalne produkty do mycia, czyli płyn micelarny i syndet w kostce – jeden produkt do twarzy i ciała, bogate serum nawilżające z kwasem hialuronowym i innymi składnikami wiążącymi wodę w naskórku, dobry filtr z ochrona przeciw UVA, UVB, IR, HEV, produkty regenerujące bądź złuszczające z antyoksydantami, delikatnymi kwasami czy z retinoidami, w zależności od potrzeb naszej cery, dobrze nawilżający szampon z odżywką oraz bogaty balsam do ciała z mocznikiem.

Dobra ochrona przeciwsłoneczna to podstawa

Codzienne nakładanie odpowiedniej ilości preparatów przeciwsłonecznych (latem zalecamy wysokie faktory, zwłaszcza na twarz i dekolt ) na min. 15 minut przed wyjściem na słońce, pamiętając o reaplikacji po kąpieli bądź po dwóch godzinach, jeśli przebywamy na zewnątrz na mocnym słońcu.

Ważną kwestią jest wybór preparatów do ochrony przeciwsłonecznej. Dermatolodzy stawiają na sprawdzone produkty dostępne w aptekach, które mają stabilne i przebadane filtry. Kupując produkty należy zwracać uwagę, czy mają ochronę przed każdym rodzajem promieniowania- oznaczenie SPF dotyczy tylko UVB. A mamy też szkodliwe UVA, IR (światło podczerwone), a także HEV (światło niebieskie).

Ochrona przed nadmierną hiperpigmentacją skóry

Oprócz sumiennego stosowania ochrony przeciwsłonecznej i unikania bezpośredniej ekspozycji na słońce, warto włączyć do pielęgnacji produkty zawierające witaminę C (w stężeniu do 5%, jeśli jest ona w postaci kwasu askorbinowego lub większe, jeśli są to bardziej stabilne i mniej drażniące postacie witaminy C), kwas ferulowy, resveralol, witaminę E, które są silnymi przeciwutleniaczami, czy kwas azelainowy ( związek hamujący melanogenezę czyli powstawanie melaniny- barwnika w skórze). Ważnym aspektem w unikaniu przebarwień jest rozsądne korzystanie z substancji złuszczających – w okresie letnim unikamy peelingów z kwasami takimi jak TCA (trójchlorooctowy), fenolowy, pirogronowy, salicylowy czy glikolowy (te dwa ostatnie są jednak dopuszczone do stosowania w niskim stężeniach np. w tonikach, kremach czy lekach np. w trakcie terapii przeciwtrądzikowej). W pielęgnacji możemy za to wprowadzić kwasy takie jak migdałowy, mlekowy czy laktobionowy. Unikamy też zabiegów laserowych ze względu na większe ryzyko przebarwień pozapalnych.

Istotną informacją jest też to, że możemy stosować preparaty z retinoidami – czyli pochodnymi witaminy A – czy w formie kosmetyków i leków przepisanych przez dermatologa. Powszechnie powielany mit w środowisku kosmetycznym, że retinoidy są przeciwskazane w lecie, już dawno został obalony przez lekarzy dermatologów. Oczywiście musimy być ostrożniejsi niż w sezonie jesienno- zimowym; zalecane są preparaty z niższymi stężeniami i rzadsze aplikacje oraz sumienne pilnowanie ochrony przeciwsłonecznej.

Dbaj o odpowiednie nawilżanie

Słońce, wysokie temperatury, wiatr, słona woda działają wysuszająco na skórę i włosy. Ważne jest nawodnienie organizmu od wewnątrz – picie odpowiedniej ilości wody. Ale nie tylko to możemy zrobić dla pięknej skóry. Warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji sera nawilżające z kwasem hialuronowym i aminokwasami (są składnikami NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego - związków, które znajdują się w warstwie rogowej skóry i utrzymują właściwy poziom nawilżenia), a do pielęgnacji ciała i włosów – kosmetyki zawierające glicerol i mocznik. W odróżnieniu od sezonu jesienno-zimowego, kiedy wysuszenie skóry wynika z niedoboru ceramidów i lipidów w skórze, latem dochodzi do większej utraty wody przez działanie czynników zewnętrznych. Dlatego lepiej sprawdzą się lżejsze preparaty kosmetyczne z większą zawartością substancji wiążących wodę, czyli humektantów, w stosunku do substancji natłuszczających, czyli emolientów.

A co po lecie?

Najważniejsza jest kontrola znamion i badanie dermatoskopowe u dermatologa. Na wizytę najlepiej zgłosić się do 3 miesięcy po ekspozycji na słońce, albo wcześniej, jeśli zauważymy coś niepokojącego na skórze. Taką kontrolę rutynowo powinniśmy wykonywać raz do roku.

Jeśli mamy wiele znamion, które wymagają ścisłej kontroli, zalecane jest badanie wideodermoskopem z wykonaniem dokumentacji fotograficznej każdej zmiany.

Jeśli zaobserwujemy negatywne skutki wakacji na naszej skórze – przebarwienia, zmarszczki, odwodnienie, nierówności – możemy zgłosić się do gabinetu lekarza dermatologa w celu naprawy skóry. W zależności od problemu skórnego dostępne są odnawiające medyczne peelingi chemiczne, rewitalizujące serie mezoterapii czy stymulujące zabiegi laserowe.

Możemy też wprowadzić do naszej codziennej pielęgnacji kosmetyki o mocniejszym działaniu, takie jak wyższe stężenia kwasów czy retinoidów.

Lek. med. Monika Wasilewska, specjalista dermatolog, Centrum Medyczne Damiana

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl