fit.pl mobile logo

Nadpotliwość dłoni - jak wpływa na nasze życie codzienne i jak można ją leczyć

Nadpotliwość dłoni to wstydliwa dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby osób. Niektórzy doświadczają nadpotliwości okazyjnie, inni – borykają się z tym problemem stale. I jedni, i drudzy poszukują skutecznej metody walki z tą krępującą przypadłością. Czy istnieje sposób na definitywne pozbycie się nadpotliwości dłoni? O tym porozmawiamy z lekarzem dermatologiem ekspertem medycyny estetycznej w klinice medycyny estetycznej i laseroterapii Neonia z Krakowa Ewą Kopycińską

- Nadpotliwość dłoni to częsta przypadłość. Jak rozpoznać, czy to tylko przejściowy efekt stresu i nerwów, czy może realny problem wymagający interwencji specjalisty?

 

Nadpotliwość może pojawić się już u dzieci, dotyka także dorosłych. Jeśli dolegliwość ta towarzyszy nam od zawsze i nie występują inne niepokojące objawy – wówczas nadpotliwość ma charakter pierwotny. Czyli mówiąc prościej – taka nasza uroda. Zdarza się jednak, że nadpotliwość stanowi jeden z objawów zaburzeń zdrowotnych. Jakie choroby mogą powodować nadpotliwość dłoni? Przyczyny zdrowotne to m. in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, niektóre schorzenia neurologiczne czy menopauza. U podłoża nadmiernej potliwości dłoni leży nasilona aktywność autonomicznego układu nerwowego, regulującego pracę gruczołów potowych. Dla nas – specjalistów, nadpotliwość to produkowanie potu w ilości większej, niż jest to niezbędne dla zachowania stałej temperatury ciała. Zazwyczaj oznacza to produkcję potu w dole pachowym przekraczająca 50 miligramów na minutę. Pacjenci definiują natomiast nadpotliwość jako stan, w którym nasilone wydzielanie potu utrudnia zachowanie higieny osobistej oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie.

 

- Nadmierna potliwość ciała może dotyczyć tylko określonych lokalizacji, czy może powierzchni całego ciała?

 

Na całym ciele posiadamy nawet 4 miliony gruczołów potowych, które zlokalizowane są na całej powierzchni skóry. Ich największą kumulację stwierdza się natomiast w dołach pachowych, w okolicy dłoni i stóp oraz czoła. I w tych miejscach nadpotliwość może być szczególnie odczuwalna. A najbardziej kłopotliwa jest nadpotliwość dłoni, gdyż może utrudniać ona codzienne kontakty z innymi ludźmi.

 

- Wiemy, jak ograniczyć pocenie się w okolicy dołów pachowych – stosujemy antyperspirant. A gdy dokucza nam pocenie dłoni? Jak zapobiec tej uporczywej dolegliwości?

 

Dużą popularnością cieszą się domowe metody walki z nadpotliwością. Mowa głównie o stosowaniu antyperspirantów, czyli sztyftów, dezodorantów czy żelu do mycia rąk zawierającego sole srebra i glinu. Prowadzą one do przejściowego zatykania ujścia gruczołów potowych i hamują chwilowo pocenie. Nie u każdego takie działanie okazuje się jednak wystarczające. Podobnie jest ze stosowaniem doustnych preparatów ograniczających pocenie. Ograniczeniem takich rozwiązań jest ich niewystarczająca skuteczność, a także konieczność ich codziennego stosowania. Znacznie skuteczniejsze okazują się zabiegi na nadpotliwość https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-nadpotliwosci/ – zwłaszcza toksyna botulinowa.

 

- Czyli kwestią oczywistą jest, że jeśli dotyczy nas nadpotliwość dłoni, zabieg to najlepsze rozwiązanie. Czy botoks umożliwia pozbycie się nadpotliwości raz na zawsze?

 

Nie znamy metody definitywnego wyeliminowania problemu nadmiernej potliwości, możemy jednak ograniczyć czasowo nadpotliwość. Już jednorazowe wykonanie zabiegu ostrzykiwania dłoni botoksem umożliwia rozwiązanie problemu potliwości na okres wielu miesięcy. Najczęściej efekty utrzymują się przez 6 – 12 miesięcy. Mniej skuteczny jest zabieg jonoforezy, czyli poddania dłoni działaniu prądu o małej mocy. Dochodzi wówczas do czasowego zablokowania nerwów regulujących aktywność gruczołów potowych. Tu jednak konieczne jest wykonanie co najmniej kilkunastu zabiegów, z których każdy trwa kilkanaście minut.

neonia

 

- Zatrzymajmy się zatem na moment przy zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Czy botox stosowany na dłonie jest bezpieczny? I jak to właściwie działa?

 

Użycie toksyny botulinowej https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa/ w leczeniu nadpotliwości dłoni lub pach polega na stłumieniu połączeń nerwowo – mięśniowych i syntezy acetylocholiny. Blokuje to reaktywność gruczołów potowych oraz wydzielanie potu. Zablokowane są jedynie nerwy odpowiedzialne za stymulowanie pocenia się, zatem zabieg nie generuje osłabienia siły mięśniowej w rękach i nie zaburza sprawności dłoni. Jedyny dyskomfort podczas zabiegu dotyczy niewielkiej bolesności towarzyszącej nakłuciom, jednak może być on zniwelowany przy pomocy kremu znieczulającego. A po zabiegu na dłoniach mogą być widoczne niewielkie siniaczki i strupki, które ustępują samoistnie. Leczenie nadpotliwości botoksem to zatem zabieg bezpieczny, nie wymagający specjalnego przygotowania oraz postępowania pozabiegowego.

 

- A przeciwwskazania? Czy botoks to zabieg dla każdego?

 

Tak jak w przypadku każdej procedury medycyny estetycznej, także w przypadku stosowania botoksu na dłonie czy pachy istnieje kilka ograniczeń. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i laktacja, infekcje skóry, stany zapalne czy zmiany nowotworowe skóry dłoni, łuszczyca czy zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego.

Klinika medycyny estetycznej Neonia

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
g.dudek76

Mniej skuteczna jonoforeza od botoksu to piszą i mówią lekarze którzy zachęcają pacjentów aby dali jemu w łape dobrą sumkę i aby ponownie za miesiac przyszedł zasilić jego kiermane, botoks nie dorównuje jonoforezie, a lekarz nawet nie daje gwarancji i nie zwróci kasy, ja już się na tym przejechałam i żałuję ale później definitwnie pomogła mi właśnie jonoforeza którą sstosowałam na mokre dłonie i stopy i nie ma nic lepszego!!!!!

Zgłoś nadużycie-
kontakt

Także mieliśmy ten sam problem, ale udało się nam wszystko zwalczyć i cieszymy się suchością dłoni i stóp. Odwiedź nasz serwis www.nadpotliwoscdloni.pl - tam znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy suchych dłoni i stóp. Zespół Nadpotliwoscdloni.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl