Zaskórniki - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Nasza skóra składa się porów. Nie zawsze są one bardzo widoczne, mogą mieć różną wielkość. Są ważne, gdyż zapewniają skórze sebum i właściwy poziom nawilżenia. Ponadto to właśnie przez pory wnikają cenne składniki odżywcze zawarte w kosmetykach. Jednak nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i szereg innych zaburzeń sprawia, że pory skóry mogą być przyczyną problemów, takich jak zaskórniki. Jak powstają i w jaki sposób się ich pozbyć?
2023-03-28 00:00
Udostępnij
Zaskórniki - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Każda twarz ma pory, każda cera może mieć zaskórniki

Czy wiesz, że na  twarzy znajduje się około 20 tysięcy porów? Są one w nieustannej pracy: rozszerzają się i kurczą, mają do spełniania kilka funkcji, istotnych dla prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.  Latem pomagają się jej ochłodzić, ponieważ pot reguluje ciepłotę naszego ciała. Pory wspomagają też produkcję sebum. Jeśli jego poziom jest unormowany, stanowi doskonały płaszcz ochronny naszej skóry, który dodatkowo ochrania nas przed TEWL (przeznaskórkową utratą wody). Jednak nieprawidłowości hormonalne oraz niewłaściwa pielęgnacja sprawia, że pory stają się  nadmiernie rozszerzone. Wówczas wytwarzają za dużo łoju, a także są idealnym siedliskiem dla toksyn, zanieczyszczeń i bakterii. W efekcie na twarzy pojawiają się krostki, zaskórniki i inne zmiany zapalne. Okazuje sie też, że rozszerzone pory nie są charakterystyczne wyłącznie dla jednego typu skóry: każdy rodzaj cery może się z nimi zmagać. Na przykład gdy masz zbyt suchą cerę, skóra produkuje za dużo sebum, aby ją na nowo nawilżyć i zabezpieczyć przed przesuszeniem.

Przyczyny powstawania zaskórników

  • zmiany i zaburzenia hormonalne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki,
  • zbyt częsta zmiana produktów pielęgnacyjnych,
  • niedostateczna higiena skóry,
  • czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia, toksyny, 
  • bakterie, namnażające się z powodu nadmiaru sebum.

Ciekawostka! Zaskórniki to nic po prostu zablokowane pory skóry. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: + Zaskórniki otwarte – zazwyczaj w formie czarnych kropek (wągrów), nie znajdują się pod skórą.  + Zaskórniki zamknięte – miękkie, często białe, w postaci kaszki. Znajdują się pod powierzchnią skóry i trudniej je usunąć.

Sposoby na zaskórniki

Zaskórniki na twarzy nie wyglądają zbyt estetycznie i z pewnością uprzykrzają życie. Na szczęście można z nimi walczyć. Bardzo dużą rolę w pielęgnacji skóry odgrywa profilaktyka: dzięki niej możemy w pełni zapobiec ich powstawaniu. Oto sprawdzone sposoby na zaskórniki:

1. Nawilżanie skóry

Jeśli zapewnisz skórze odpowiednią dawkę nawilżenia, ograniczysz wydzielanie łoju, a więc zaskórników będzie pojawiało się znacznie mniej. Wybieraj deliaktne kremy nawilżające do twarzy, o lekkiej formule.

2. Dokładne oczyszczanie cery

Czysta skóra to piękna i zdrowa cera bez niedoskonałości! Do jej oczyszczania wybierz dobrej jakości kosmetyki, wolne od silikonów, parabenów i innych kontrowersyjnych składników. Po myciu twarzy zawsze stosuj tonik: uspokoi skórę i przywróci jej prawidłowy poziom pH. 

3. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka

Czy wiesz, że peelingi do twarzy to istotny element pielęgnacji? Sprawnie usuną stary, zalegający na skórze naskórek, który może być siedliskiem bakterii, pomogą  Ci pozbyć się niedoskonałości i odsłoni nową, gładką i zdrową skórę. Na zaskórniki czy trądzik  zaleca się delikatne peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania, a skutecznie oczyszczają.

4. Maseczki do twarzy na zaskórniki

Rynek kosmetyczny oferuje wiele maseczek ściągających, które doskonale pomagają oczyścić pory z zaskórników. Idealna może być na przykład maskę z zieloną lub białą glinką, lub maseczka węglowa.