fit.pl mobile logo

Paweł Gadzicki - masaż to ważny element regeneracji osób aktywnych

Wywiad z ekspertem poratlu fit.pl - Pawłem Gadzickim na temat roli masażu w regeneracji osób aktywnych i niwelowaniu bólu mięśni

Paweł, od kilkunastu lat jesteś trenerem personalnym, co sprawiło, że zainteresowałeś się sportem?

Sport towarzyszy mi przez całe życie. Już od dziecka byłem bardzo aktywny. Początkowo pasjonowałem się piłką nożną, regularnie chodziłem na treningi i rozwijałem się na boisku. Następnie zafascynowałem się bieganiem, uczestnicząc w tzw. "czwartkach lekkoatletycznych". Sport dawał mi niesamowitą przyjemność, stając się moją pasją i sposobem na życie. W wieku 14, 15 lat zainteresowałem się treningiem siłowym. Zacząłem startować w zawodach kulturystycznych, zajmując wysokie miejsca. To było tylko drogą do zawodu trenera personalnego, który połaczyłem z prowadzeniem sesji masażu. Patrząc na rozwijający się w branży trend wellness, uważam że współcześnie ważne jest holistyczne podejście do tematu zdrowia i aktywności fizycznej. Ważny jest ruch, regularnna aktywność, ale także regeneracja, relaks którą daje masaż. Wielu moich klientów korzysta zarówno z treningów personalnych oraz sesji masażu, których pozytywny i korzystny wpływ na zdrowie, funkcjonowanie i pomoc w bólach, jest coraz bardziej doceniane.

Tak jak wspomniałeś, przez jakiś czas czynnie interesowałeś się kulturystyką. Co Cię do tego zmotywowało? Skąd taki kierunek?

W pewnym momencie mojego życia wstąpiłem do zawodowej służby wojskowej. Niestety częste wyjazdy mocno uniemożliwiały mi dostęp do siłowni oraz trzymania się ściśle diety, co do tej pory było stałym elementem mojego życia. Postanowiłem wtedy zgłosić się do kogoś kto będzie czuwał nad moim treningiem i żywieniem. Po kilku miesiącach współpracy mój trener, stwierdził ,że mam dobrą sylwetkę pod kategorie men`s physique i warto spróbować swoich sił na scenie kulturystycznej. Zaczęliśmy przygotowywania do mojego pierwszego startu, które zakończyły się tytułami: Vicemistrz Polski Men`s physique IBFF, Debiut IBFF, Debiuty IFBB, Top5 MP IFBB.

Tak jak wspomniałeś na samym początku, od kilku lat zacząłeś się zajmować masażem. Skąd zmiana kierunku?

Masażem zacząłem się interesować w momencie, w którym zaczynały się moje problemy z napięciami, naciągnięciami mięśni, które mocno uniemożliwiały mi treningi i w pewnym momencie zacząłem zwracać uwagę na to co robi masażysta. Zainteresowałem się tym, zacząłem czytać książki, ebooki aż w końcu poszedłem do szkoły masażu. Aktualnie tak jak wspomniałem łączę zawód trenera personalnego i masażysty, z przewagą w kierunku sesji masażu. Bardzo się cieszę, że świadomość społeczeństwa jest coraz większa. Pandemia spowodowała, że coraz bardziej doceniamy wartość zdrowia fizycznego i psychicznego. Aktywność jest ważna, nie tylko po to żeby zbutować "formę", ale przede wszystkim żeby być sprawniejszym, zdrowszym, żyć bez bólu. Pomaga w tym połaczenie treningu, właściwej diety i sesji masażu.

Czy masaże i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze?

W momencie kiedy osoba aktywna dba o regenerację poprzez rozmsowywanie mięśni, zdecydowanie tak. Jeśli chcemy dobrze się czuć i być stale aktywnym to masaż jest nieodłącznym elementem.
Istnieje kilka aspektów, które ilustrują tę zależność.

Po pierwsze, masaż może pełnić ważną rolę w przygotowaniu do aktywności fizycznej. Rozgrzewający masaż może pomóc rozluźnić mięśnie, zwiększyć przepływ krwi i poprawić elastyczność, co może zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić ogólną wydajność podczas treningu. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, taki masaż może pomóc naszym mięśniom odpowiednio się przygotować. Po drugie, masaż odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji mięśni po treningu. Intensywne ćwiczenia mogą powodować napięcie mięśniowe, ból i sztywność. Tu wkracza masaż, który może pomóc w rozluźnieniu mięśni, przyspieszeniu procesu regeneracji oraz złagodzeniu ewentualnych dolegliwości. Dodatkowo, masaż może być kluczowym elementem rehabilitacji po kontuzjach sportowych lub operacjach. Pomaga w przywracaniu normalnego zakresu ruchu, zwiększa krążenie krwi i zmniejsza ból, co przyspiesza proces powrotu do formy

Poza korzyściami fizycznymi, zarówno masaż, jak i regularna aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na stan psychiczny. Masaż może pomóc w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia, podobnie jak ćwiczenia, które wyzwalają endorfiny - naturalne substancje chemiczne, które wpływają na nasz nastrój. Warto także zaznaczyć, że masaż może być integralną częścią strategii dla sportowców, pomagając w osiągnięciu lepszych wyników poprzez poprawę elastyczności i wydajności mięśni.

Wiem, że mocno stawiasz na masaże sportowe. Czy są one dedykowane głównie osobom aktywnym?

Nie. Z masażu sportowego może korzystać każdy nie tylko osoby uprawajace sport.  Masaże sportowe są często kojarzone z osobami aktywnymi i sportowcami, ale nie są dedykowane tylko im. Choć nazwa może sugerować, że są przeznaczone głównie dla sportowców, to w rzeczywistości mogą korzystać z nich wszyscy, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej. Masaże sportowe mają wiele zalet, które przekładają się na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Są szczególnie korzystne dla osób aktywnych, ponieważ pomagają w rozluźnieniu mięśni, zmniejszeniu napięcia, przyspieszeniu regeneracji po treningu i zmniejszeniu ryzyka kontuzji. Jednak nie tylko sportowcy czerpią korzyści z tego rodzaju masażu. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące w biurze czy odczuwające stres również mogą skorzystać z masażu sportowego, aby złagodzić napięcie mięśniowe i stres oraz poprawić ogólną jakość życia.

pawelgmasaz_1

Jakie obiekcje mają klienci, którzy pierwszy raz u Ciebie się pojawiają na masażu?

Często nowi klienci lub Ci którzy jeszcze nimi nie są, wstydzą się bo trzeba odsłonić kawałek swojego ciała, bo ktoś w swoim przekonaniu źle wygląda. Stale to powtarzam, że ja nie jestem od oceniania wyglądu, tylko moim zadaniem jest pozbyć się niepotrzebnych napięć i pomóc każdemu bez wyjątku.

Jak się przygotować do pierwszej sesji masażu?

Przede wszystkim się nie stresować. Poniżej przedstawiam kilka wytycznych dotyczących przygotowania się do sesji masażu:
1) Higiena: Przed masażem warto wziąć prysznic, aby być czystym i odświeżonym. Unikaj stosowania balsamów, olejków lub kremów na skórę bezpośrednio przed masażem, ponieważ mogą one utrudniać pracę masażysty.
2) Wybór odpowiednich ubrań: Na ogół masaż wykonywany jest na gołej skórze, ale jeśli czujesz się bardziej komfortowo w bieliźnie lub stroju kąpielowym, pamiętaj, że masażysta zawsze będzie dbał o Twoją prywatność i kryjącą odzież.
3) Relaksacja: Przed masażem spróbuj się zrelaksować. Oddychaj głęboko i spokojnie, a także wyłącz telefony komórkowe i inne rozpraszacze, aby zapewnić sobie spokój i skupienie.
4) Unikaj jedzenia na około 2h przed masażem.
5) Zdejmowanie biżuterii: Zdejmij biżuterię i inne akcesoria, które mogą przeszkadzać w trakcie masażu.
6) Pozostawienie czasu na relaks: Po masażu daj sobie czas na relaks i wypij odpowiednią ilość wody, aby uniknąć odwodnienia.

Czy masaż jest w stanie pomóc w przypadku bólów kręgosłupa?

Zdecydowanie tak, jeśli problemem nie są złamania , pęknięcia lub stany zapalne (mowa tu już o poważnych rzeczach ), to masaż jest zbawienny dla kręgosłupa jak i dla mięśni otaczających go. Wśród klientów mam wielu pacjentów, którzy trafiają do mnie z powodu bólu kręgosłupa, co jest obecnie powszechnim problemem.

Słyszałam, że dzięki swojej pracy, pomogłeś wielu osobom z problemami zdrowotnymi. Jakie przypadki wspominasz najlepiej?

Najbardziej wspominam klienta po udarze, który miał zanik mięśnia w lewej nodze, chodził o kulach i po masażu izometrycznym (masaż izometryczny pobudza mięśnie do wzrostu i przywrócenie siły osłabionym mięśniom ), następnego dnia był w stanie iść bez kul. Ten przypadek najbardziej pamiętam, chociaż mam wiele przypadków, w których udało się pomóc klientom w trudnch przypadkach.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl