Paweł Gadzicki - masaż to ważny element regeneracji osób aktywnych

Wywiad z ekspertem poratlu fit.pl - Pawłem Gadzickim na temat roli masażu w regeneracji osób aktywnych i niwelowaniu bólu mięśni
2023-10-31 00:00
Udostępnij
Paweł Gadzicki - masaż to ważny element regeneracji osób aktywnych

Paweł, od kilkunastu lat jesteś trenerem personalnym, co sprawiło, że zainteresowałeś się sportem?

Sport towarzyszy mi przez całe życie. Już od dziecka byłem bardzo aktywny. Początkowo pasjonowałem się piłką nożną, regularnie chodziłem na treningi i rozwijałem się na boisku. Następnie zafascynowałem się bieganiem, uczestnicząc w tzw. "czwartkach lekkoatletycznych". Sport dawał mi niesamowitą przyjemność, stając się moją pasją i sposobem na życie. W wieku 14, 15 lat zainteresowałem się treningiem siłowym. Zacząłem startować w zawodach kulturystycznych, zajmując wysokie miejsca. To było tylko drogą do zawodu trenera personalnego, który połaczyłem z prowadzeniem sesji masażu. Patrząc na rozwijający się w branży trend wellness, uważam że współcześnie ważne jest holistyczne podejście do tematu zdrowia i aktywności fizycznej. Ważny jest ruch, regularnna aktywność, ale także regeneracja, relaks którą daje masaż. Wielu moich klientów korzysta zarówno z treningów personalnych oraz sesji masażu, których pozytywny i korzystny wpływ na zdrowie, funkcjonowanie i pomoc w bólach, jest coraz bardziej doceniane.

Tak jak wspomniałeś, przez jakiś czas czynnie interesowałeś się kulturystyką. Co Cię do tego zmotywowało? Skąd taki kierunek?

W pewnym momencie mojego życia wstąpiłem do zawodowej służby wojskowej. Niestety częste wyjazdy mocno uniemożliwiały mi dostęp do siłowni oraz trzymania się ściśle diety, co do tej pory było stałym elementem mojego życia. Postanowiłem wtedy zgłosić się do kogoś kto będzie czuwał nad moim treningiem i żywieniem. Po kilku miesiącach współpracy mój trener, stwierdził ,że mam dobrą sylwetkę pod kategorie men`s physique i warto spróbować swoich sił na scenie kulturystycznej. Zaczęliśmy przygotowywania do mojego pierwszego startu, które zakończyły się tytułami: Vicemistrz Polski Men`s physique IBFF, Debiut IBFF, Debiuty IFBB, Top5 MP IFBB.

Tak jak wspomniałeś na samym początku, od kilku lat zacząłeś się zajmować masażem. Skąd zmiana kierunku?

Masażem zacząłem się interesować w momencie, w którym zaczynały się moje problemy z napięciami, naciągnięciami mięśni, które mocno uniemożliwiały mi treningi i w pewnym momencie zacząłem zwracać uwagę na to co robi masażysta. Zainteresowałem się tym, zacząłem czytać książki, ebooki aż w końcu poszedłem do szkoły masażu. Aktualnie tak jak wspomniałem łączę zawód trenera personalnego i masażysty, z przewagą w kierunku sesji masażu. Bardzo się cieszę, że świadomość społeczeństwa jest coraz większa. Pandemia spowodowała, że coraz bardziej doceniamy wartość zdrowia fizycznego i psychicznego. Aktywność jest ważna, nie tylko po to żeby zbutować "formę", ale przede wszystkim żeby być sprawniejszym, zdrowszym, żyć bez bólu. Pomaga w tym połaczenie treningu, właściwej diety i sesji masażu.

Czy masaże i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze?

W momencie kiedy osoba aktywna dba o regenerację poprzez rozmsowywanie mięśni, zdecydowanie tak. Jeśli chcemy dobrze się czuć i być stale aktywnym to masaż jest nieodłącznym elementem.
Istnieje kilka aspektów, które ilustrują tę zależność.

Po pierwsze, masaż może pełnić ważną rolę w przygotowaniu do aktywności fizycznej. Rozgrzewający masaż może pomóc rozluźnić mięśnie, zwiększyć przepływ krwi i poprawić elastyczność, co może zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić ogólną wydajność podczas treningu. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, taki masaż może pomóc naszym mięśniom odpowiednio się przygotować. Po drugie, masaż odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji mięśni po treningu. Intensywne ćwiczenia mogą powodować napięcie mięśniowe, ból i sztywność. Tu wkracza masaż, który może pomóc w rozluźnieniu mięśni, przyspieszeniu procesu regeneracji oraz złagodzeniu ewentualnych dolegliwości. Dodatkowo, masaż może być kluczowym elementem rehabilitacji po kontuzjach sportowych lub operacjach. Pomaga w przywracaniu normalnego zakresu ruchu, zwiększa krążenie krwi i zmniejsza ból, co przyspiesza proces powrotu do formy

Poza korzyściami fizycznymi, zarówno masaż, jak i regularna aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na stan psychiczny. Masaż może pomóc w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia, podobnie jak ćwiczenia, które wyzwalają endorfiny - naturalne substancje chemiczne, które wpływają na nasz nastrój. Warto także zaznaczyć, że masaż może być integralną częścią strategii dla sportowców, pomagając w osiągnięciu lepszych wyników poprzez poprawę elastyczności i wydajności mięśni.

Wiem, że mocno stawiasz na masaże sportowe. Czy są one dedykowane głównie osobom aktywnym?

Nie. Z masażu sportowego może korzystać każdy nie tylko osoby uprawajace sport.  Masaże sportowe są często kojarzone z osobami aktywnymi i sportowcami, ale nie są dedykowane tylko im. Choć nazwa może sugerować, że są przeznaczone głównie dla sportowców, to w rzeczywistości mogą korzystać z nich wszyscy, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej. Masaże sportowe mają wiele zalet, które przekładają się na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Są szczególnie korzystne dla osób aktywnych, ponieważ pomagają w rozluźnieniu mięśni, zmniejszeniu napięcia, przyspieszeniu regeneracji po treningu i zmniejszeniu ryzyka kontuzji. Jednak nie tylko sportowcy czerpią korzyści z tego rodzaju masażu. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące w biurze czy odczuwające stres również mogą skorzystać z masażu sportowego, aby złagodzić napięcie mięśniowe i stres oraz poprawić ogólną jakość życia.

pawelgmasaz_1

Jakie obiekcje mają klienci, którzy pierwszy raz u Ciebie się pojawiają na masażu?

Często nowi klienci lub Ci którzy jeszcze nimi nie są, wstydzą się bo trzeba odsłonić kawałek swojego ciała, bo ktoś w swoim przekonaniu źle wygląda. Stale to powtarzam, że ja nie jestem od oceniania wyglądu, tylko moim zadaniem jest pozbyć się niepotrzebnych napięć i pomóc każdemu bez wyjątku.

Jak się przygotować do pierwszej sesji masażu?

Przede wszystkim się nie stresować. Poniżej przedstawiam kilka wytycznych dotyczących przygotowania się do sesji masażu:
1) Higiena: Przed masażem warto wziąć prysznic, aby być czystym i odświeżonym. Unikaj stosowania balsamów, olejków lub kremów na skórę bezpośrednio przed masażem, ponieważ mogą one utrudniać pracę masażysty.
2) Wybór odpowiednich ubrań: Na ogół masaż wykonywany jest na gołej skórze, ale jeśli czujesz się bardziej komfortowo w bieliźnie lub stroju kąpielowym, pamiętaj, że masażysta zawsze będzie dbał o Twoją prywatność i kryjącą odzież.
3) Relaksacja: Przed masażem spróbuj się zrelaksować. Oddychaj głęboko i spokojnie, a także wyłącz telefony komórkowe i inne rozpraszacze, aby zapewnić sobie spokój i skupienie.
4) Unikaj jedzenia na około 2h przed masażem.
5) Zdejmowanie biżuterii: Zdejmij biżuterię i inne akcesoria, które mogą przeszkadzać w trakcie masażu.
6) Pozostawienie czasu na relaks: Po masażu daj sobie czas na relaks i wypij odpowiednią ilość wody, aby uniknąć odwodnienia.

Czy masaż jest w stanie pomóc w przypadku bólów kręgosłupa?

Zdecydowanie tak, jeśli problemem nie są złamania , pęknięcia lub stany zapalne (mowa tu już o poważnych rzeczach ), to masaż jest zbawienny dla kręgosłupa jak i dla mięśni otaczających go. Wśród klientów mam wielu pacjentów, którzy trafiają do mnie z powodu bólu kręgosłupa, co jest obecnie powszechnim problemem.

Słyszałam, że dzięki swojej pracy, pomogłeś wielu osobom z problemami zdrowotnymi. Jakie przypadki wspominasz najlepiej?

Najbardziej wspominam klienta po udarze, który miał zanik mięśnia w lewej nodze, chodził o kulach i po masażu izometrycznym (masaż izometryczny pobudza mięśnie do wzrostu i przywrócenie siły osłabionym mięśniom ), następnego dnia był w stanie iść bez kul. Ten przypadek najbardziej pamiętam, chociaż mam wiele przypadków, w których udało się pomóc klientom w trudnch przypadkach.