fit.pl mobile logo

7 najważniejszych zasad dbania o higienę intymną

Higiena intymna kobiety to bardzo ważny temat. Niestety dalej wstydzimy się mówić o tych sprawach, a przecież dbanie o higienę intymną pozwala nie tylko zachować uczucie świeżości i czystości miejsc intymnych, ale komfortu w czasie stosunku, a co najważniejsze również minimalizuje ryzyko rozwoju różnych chorób narządów intymnych. Jak zatem prawidłowo dbać o swoje okolice intymne? Jeśli chcesz wiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Najważniejsze zasady higieny intymnej

Higiena intymna jest bardzo ważna przede wszystkim ze względu na zmienny cykl kobiecego organizmu. Dlatego między innymi w czasie menstruacji należy szczególnie zwrócić uwagę na to, jak dbamy o siebie i swoją higienę. Poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych zasad dbania o higienę intymną:

 1. Wybierz odpowiedni płyn do higieny intymnej – do mycia okolic intymnych należy wybrać specjalistyczny płyn dostępny w drogerii lub jeszcze lepiej zakupiony w aptece. Jest to o tyle istotne, że płyny i żele do higieny intymnej mają specjalnie dobrane składniki oraz pH dostosowane do tego, jakie występuje w pochwie. Często płyny do higieny intymnej zawierają również składniki łagodzące podrażnienia, a także środki minimalizujące ryzyko rozwoju infekcji intymnych. O tym, jak jeszcze zminimalizować ryzyko wystąpienie infekcji intymnych można przeczytać na stronie kobiecosc.info;

 2. Używaj odpowiedniej bielizny – codzienna bielizna powinna być wykonana z przewiewnych, naturalnych tkanin. Należy zrezygnować z mogącej powodować odparzenia i otarcia bielizny ze sztucznych włókien, stringów czy majtek wykonanych w całości z koronki;

 3. Do wycierania używaj osobnego ręcznika – do osuszania miejsc intymnych powinniśmy mieć osobny ręcznik, który będzie służył wyłącznie do tego celu. Ręcznik powinien być wykonany z naturalnych włókien – bawełny lub włókien bambusowych. Te ostatnie polecane są szczególnie do pielęgnacji miejsc intymnych, z uwagi na swoje właściwości absorpcyjne i antybakteryjne;

 4. Dokładnie osuszaj okolice intymne po myciu – dokładne osuszanie miejsc intymnych jest ważne nie tylko ze względu na komfort, ale i zdrowie intymne. Wilgotne środowisko jest idealnym miejscem dla rozwoju mikroorganizmów, które odpowiadają za powstawanie infekcji intymnych;

 5. Właściwa higiena w czasie menstruacji – w czasie krwawienia menstruacyjnego należy regularnie zmieniać podpaski i tampony, by w okolicy miejsc intymnych nie powstało środowisko korzystne dla rozwoju bakterii. W tym czasie należy się też częściej podmywać. Co istotne, kobiety, które mają skłonność do nawracających infekcji intymnych, powinny zrezygnować z używania tamponów;

 6. Korzystanie z wkładek higienicznych – jeżeli korzystasz z wkładek higienicznych, zmieniaj je regularnie, żeby w okolicach miejsc intymnych nie powstała wilgoć. O wiele lepszym wyborem będą też wkładki tak zwane oddychające, które pozwalają na dobry przepływ powietrza i nie odparzają skóry;

 7. Unikaj zapachowych produktów higienicznych – zapachowe podpaski, wkładki czy papier toaletowy mogą podrażniać delikatną skórę okolic intymnych, co może powodować wysoki dyskomfort.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
emilka.malczyk

Osobny ręcznik, wygodna bielizna, nie używanie gąbek do mycia to pomaga ominąć infekcje intymne. Warto też się podmywać w ciągu dnia. Teraz jest moda na deski myjące więc to ułatwia sprawę. Ja mam taką deskę z Uspa i bardzo jest pomocna, najbardziej w czasie okresu ale nie tylko. Co do dbania o higienę intymną trzeba też uważać jak korzystamy z toalet publicznych tam najwięcej niebezpieczeństw czyha.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl