fit.pl mobile logo

Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy. Projekt, który może znacznie zmienić jakość życia diabetyków

Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających z tego schorzenia, ale też męczącą i obciążającą samokontrolą poziomu glukozy. Marzeniem wielu diabetyków stało się komfortowe urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru cukru. Dużą nadzieję przynosi im ważny projekt realizowany obecnie przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP). Komu i jak nowe urządzenie może zrewolucjonizować życie?

Poszukiwanie przełomowego rozwiązania

Według statystyk w Polsce z cukrzycą żyje ok. 3,5 mln osób, z czego 1 mln to niezdiagnozowani. Oznacza to, że na tę chorobę cierpi nawet co 11 Polak (źródło: https://cukrzycapolska.pl/cukrzyca/statystyki/). Codzienne życie diabetyka to staranne planowanie posiłków i aktywności, branie leków (w tym insuliny) oraz regularna samokontrola cukru, by był utrzymany na optymalnym poziomie. To ostatnie jest kluczowe – na bazie pomiarów chory musi podejmować decyzje terapeutyczne dotyczące insuliny.

Tradycyjna metoda pomiaru, która wymaga nakłuwania palca, jest uciążliwa nie tylko ze względu na ból, ale także fakt, że wymaga specjalnych warunków higienicznych, a także dyskrecji. Z tego powodu od lat na świecie trwają poszukiwania rozwiązania, które znacząco odciążyłoby chorych. CBRTP właśnie intensywnie nad takim pracuje.

Innowacja w monitorowaniu cukrzycy

Innowacyjne, przenośne urządzenie do wykrywania biomarkerów w wydychanym powietrzu, nad którym trwają obecnie intensywne prace, może przynieść diabetykom zupełnie nową jakość życia. Liderem projektu jest CBRTP, a członkiem konsorcjum naukowo-przemysłowego – Advanced Diagnostic Equipment Sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Dostępność plus”.

To dla nas bardzo ważny projekt, bo może w znaczący sposób podnieść komfort życia i jakość kontroli stanu zdrowia tak wielu osób. Przenośny analizator oddechu będzie sposobem na bezinwazyjne i proste w obsłudze monitorowanie cukrzycy poprzez analizę śladowych ilości biomarkerów (acetonu, etylenu, metanolu, etylobenzenu i izoprenu) w wydychanym powietrzu – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, Prezes Zarządu CBRTP.

Nowa jakość życia

Zarówno budowa, jak i sposób działania tego przełomowego urządzenia podyktowane są potrzebami wszystkich diabetyków, szczególnie osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i wzrokowymi, jakie bywają częstymi powikłaniami długotrwałej cukrzycy. Analizator biomarkerów zwiększy samodzielność tej grupy, ale także znacznie podniesie komfort samobadania w stosunku do tradycyjnych pomiarów inwazyjnych glukometrem paskowym.

Planowane jest ponadto rozszerzenie funkcjonalności urządzenia o specjalny moduł telemedyczny, który w aplikacji będzie zbierał poszczególne pomiary, przypominał o konieczności dokonania badania oraz zasygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru – dodaje Grzegorz Putynkowski z CBRTP.

To innowacyjne urządzenie nie tylko ułatwi codzienne życie osób zmagających się z cukrzycą, ale też może znacząco wpłynąć na powodzenie efektów leczenia – zarówno tych bieżących, jak i w dłuższej perspektywie, by zmniejszyć ryzyko powikłań.

Projekt realizowany jest od lipca 2021 r., a jego zakończenie zaplanowano na koniec sierpnia 2023 r.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl