fit.pl mobile logo

Objawy niedoboru magnezu. Co wskazuje, że brakuje go w naszej diecie?

Niski poziom magnezu staje się obecnie cichą epidemią naszych czasów. Niedobór przez dłuższy czas potrafi pozostać niezauważony. I dopiero kiedy poziom pierwiastka spada do skrajnie niskiego poziomu, dowiadujemy się, że w naszej diecie jest go za mało. Niedobór magnezu może być spowodowany nieurozmaiconą dietą oraz zaburzeniami metabolicznymi i słabszym wchłanianiem pierwiastka lub jego szybszą utratą. Jakie są objawy niedoboru magnezu i jakie choroby może powodować?

Objawy niedoboru magnezu – co wskazuje, że mamy go za mało?

Magnez odpowiada za wiele procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Dzięki temu pierwiastkowi prawidłowo funkcjonuje nasz układ nerwowo-mięśniowy, mamy mocne i zdrowe kości oraz dobrą odporność. Magnez chroni nas przed wieloma chorobami przewlekłymi, szczególnie tymi związanymi ze stresem i starzeniem się. Zaleca się nawet podwojenie dziennej zalecanej dawki magnezu, żeby w późniejszym wieku zapobiec wystąpieniu osteoporozy i nadciśnienia tętniczego.

Wiele chorób i codziennych przypadłości świadczy o niedoborach magnezu, jednak lekarzom trudno to od razu zdiagnozować. O ile drżenie mięśni i skurcze są jasnym dowodem na braki pierwiastka, o tyle migreny, bezsenność czy depresję nie zawsze wiąże się z niedoborem magnezu.

Objawy niedoboru magnezu możemy więc podzielić na klasyczne kliniczne objawy oraz na subkliniczne, uśpione (kiedy objawy nie zawsze są jednoznaczne z niedoborem magnezu).

Nasz organizm przez dłuższy czas może nie dawać nam znać o zbyt niskim poziomie minerału, bo tak samo jak wapń, pozyskuje go z kości. Kiedy więc funkcjonujemy z niskim stężeniem magnezu, osłabiają się nasze kości, o czym przekonamy się dopiero po pewnym czasie. W badaniach krwi poziom mikroelementu może być prawidłowy, jednak osoby z grupy ryzyka (np. pijące duże ilości kawy czy aktywnie ćwiczące) i tak powinny przyjmować zwiększone ilości minerału. O tym, co jeszcze wpływa na niedobór magnezu, przeczytamy w artykule https://www.magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/czynniki-wplywajace-na-magnezu.

Objawy niedoboru magnezu – drżenie, słabość i skurcze mięśni

Skurcze i drżenie mięśni należą do najpowszechniejszych objawów niedoboru magnezu. W skrajnych przypadkach niedobory pierwiastka mogą doprowadzić nawet do ataków drgawkowych. Przypuszcza się, że skurcze i drżenie mięśniowe wywołane są przez wzmożony dopływ wapnia do komórek nerwowych (magnez pomaga regulować poziom wapnia). Te z kolei pobudzają nerwy mięśni i dochodzi do niekontrolowanych skurczów i drżeń.

Suplementy zawierające magnez pomagają zmniejszyć drżenia i skurcze u osób z niedoborami pierwiastka. Nie zawsze jednak problemy z mięśniami oznaczają braki magnezu. Drżenia mogą być wywołane nadmiernym stresem lub zbyt dużą ilością spożywanej kofeiny. Mogą być również spowodowane przyjmowaniem określonych leków lub chorobą neurologiczną.

Do innych objawów niedoboru magnezu należy też słabość mięśniowa i męczliwość mięśni oraz ogólne wyczerpanie organizmu. Choć zmęczenie może być spowodowane jedynie niewyspaniem lub przetrenowaniem, ciągła ospałość i słabość może wskazywać na niedobory magnezu. Z chronicznym zmęczeniem wiąże się też słabość mięśniowa. Komórki mięśniowe na skutek niedoboru magnezu tracą potas i dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów z zakończeń nerwowych do mięśni.

Objawy niedoboru magnezu – zaburzenia mentalne

Wśród konsekwencji niedoboru magnezu wymienia się zaburzenia psychiczne, w tym apatię, nadmierne rozdrażnienie, anoreksję i utratę apetytu. Przy niedoborach magnezu osłabiają się również funkcje poznawcze i pamięć. Niskie poziomy minerału zwiększają też ryzyko wystąpienia depresji. Brak odpowiednich ilości magnezu powoduje nieprawidłowe działanie układu nerwowego, a przez to różne zaburzenia psychiczne, począwszy od otępienia i braku emocji, a skończywszy na dezorientacji, a nawet śpiączce. Zaburzenia te trudno jednoznacznie powiązać z niedoborami magnezu, dlatego najczęściej szuka się dla nich innych wyjaśnień.

Objawy niedoboru magnezu – osteoporoza i arytmia

Osteoporoza oznacza osłabienie kości i zwiększone ryzyko ich uszkodzenia (np. złamania lub pęknięcia). W grupie najbardziej narażonej na tę przypadłość znajdują się osoby dostarczające sobie małe ilości witaminy D i K i nieuprawiające żadnego sportu. Osteoporoza pojawia się dopiero w późniejszym wieku (u kobiet najczęściej po menopauzie), kiedy na jej zapobieganie jest już za późno.

Co ciekawe, niedobór magnezu również należy do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby. Niedobór pierwiastka wpływa bezpośrednio na osłabienie kości, ale też obniża poziomy wapnia, który jest głównym budulcem struktur kostnych.

Zbyt niskie poziomy magnezu powodują również nieregularną pracę serca. W większości przypadków arytmia jest delikatna, a czasami nawet niezauważalna. Jednak u niektórych osób z powodu braku magnezu mogą pojawić się palpitacje, czyli przerwy w uderzeniach serca. Do innych objawów arytmii należą zawroty głowy, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej i omdlenia. W skrajnych przypadkach arytmia może doprowadzić do zawału lub wylewu. Arytmia pojawia się z powodu zaburzenia poziomów potasu wewnątrz i na zewnątrz komórek mięśnia sercowego. A zaburzenie tych poziomów wynika z niedostatecznej ilości magnezu.

Powiązanie konkretnej przypadłości z niedoborami magnezu bywa trudne. Dlatego w naszej diecie spożywajmy produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak migdały, rośliny strączkowe i zielone warzywa oraz zboża. Uzupełniajmy też płyny, pijąc mineralizowaną wodę lub niefiltrowaną wodę z kranu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-deficiency-symptoms#section7
  • https://www.ancient-minerals.com/magnesium-deficiency/symptoms-signs/
  • https://www.ancient-minerals.com/magnesium-deficiency/causes-depletion/

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Patka

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO http://www.igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów!

Zgłoś nadużycie-
daruderally

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie ! Wejdź na http://www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
Agnieszka Tereszkiewicz

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! http://www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl