Jak wybrać buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania muszą spełniać szereg wymogów, by były bezpieczne i komfortowe. Nie wystarczy zakup pierwszego, lepszego modelu, który wpadnie Ci w ręce. Ważne są takie aspekty, jak waga biegacza, poziom amortyzacji obuwia czy rodzaj podłoża. Inne buty wybierzesz bowiem do biegów terenowych, a inne go treningów na twardej drodze. Jakie buty do biegania po asfalcie będą najlepsze? Sprawdź!
2021-07-15 00:00
Udostępnij
Jak wybrać buty do biegania po asfalcie?

Dlaczego odpowiednie buty do biegania są takie ważne?

Buty do biegania powinny przede wszystkim dobrze trzymać stopę. Nie mogę być za luźne czy za ciasne, by nie powodować kontuzji czy otarć naskórka. Sportowe buty muszą być też funkcjonalne, wygodne i przede wszystkim dostosowane do biegacza. Powinny mieć odpowiednią amortyzację, za którą odpowiada zwykle gęstość i ilość pianki zastosowanej do wyrobu podeszwy. Jeżeli wybierzesz model, który ma cienką i mało elastyczną podeszwę, to z pewnością długo w nich nie pobiegasz. Pianki tracą bowiem swoje właściwości pod naciskiem ciężaru ciała biegacza. A to kolejny aspekt, który należy brać pod uwagę przy zakupie butów do biegania. Im biegacz cięższy, tym większej amortyzacji potrzebuję. Przy wyborze odpowiedniego obuwia treningowego ważny jest jeszcze typ stopy. Buty dla biegaczy dzieli się na takie dla pronatorów (którzy podczas biegu mają tendencję do ustawiania stóp do wewnątrz) oraz dla supininatorów (stawiających stopy do zewnątrz). Ten element ma największe znaczenie podczas joggingu na asfalcie, gdyż płaskie podłoże sprawia, że ruch jest powtarzalny, co z kolei sprawia, że buty szybciej ścierają się w jednym miejscu.

Jakie powinny być buty do biegania po asfalcie?

Bieganie po twardej nawierzchni typu asfalt, kostka czy chodniki wymaga zakupu odpowiedniego obuwia. Powinno być ono komfortowe w użytkowaniu, wytrzymałe i przede wszystkim dobrze zamortyzowane. Buty najlepiej dopasować, przymierzając kilka modeli podczas jednych zakupów. Po włożeniu do nich stóp powinieneś czuć, że są miękkie i przyjemnie otulają stopę. Nie mogą Cię nigdzie uciskać, od czubka aż po zapiętek muszą być po prostu dopasowane. Najlepiej wybierz model z elastyczną cholewką, która będzie się dopasowywać do ruchu stopy podczas aktywności. Zwróć również uwagę na materiał, z jakiego wykonane są buty do biegania. Powinny być przewiewne, odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoci na zewnątrz, ale muszą być też odporne na uszkodzenia mechaniczne, co zdecydowanie wydłuży ich żywotność.

Idealne buty do biegania po asfalcie muszą mieć także doskonałą amortyzację. Mają tłumić wstrząsy i zapewnić stopom odpowiednią przyczepność. Dobra amortyzacja zmniejsza siłę nacisku na stawy i mięśnie biegacza, dzięki czemu chroni go przed urazami oraz przeciążaniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o podwyższonej wadze. Zadaniem piankowej podeszwy jest nie tylko pochłanianie przeciążenia, ale również zwrot energii, czyli lepsze wybicie. Dlatego buty do biegania po asfalcie powinny być sprężyste. Wybieraj modele, które zbudowane są z miękkiej, elastycznej pianki, np. EVE lub posiadają poduszki gazowe w okolicach pięty i śródstopia.

Znajdź model idealny dla siebie

W CCC znajdziesz wiele modeli butów do joggingu, a wśród nich setki tych przeznaczonych do biegania po asfalcie. Wszystkie one dostępne są w sklepie internetowym oraz stacjonarnych punktach sprzedaży. Zostały starannie wyselekcjonowane, by ułatwić Ci wybór. Sięgaj po miękkie, sprężyste obuwie do biegania znanych marek: ADIDAS, Reebok, Puma, New Balance, a także Sprandi i Skechers. Są one lekkie, wygodne i doskonałe do biegania po twardych nawierzchniach.