fit.pl mobile logo

„Kolano biegacza” - najczęstsza dolegliwość miłośników biegania

Piękna pogoda sprawia, że coraz częściej możemy spotkać miłośników aktywności fizycznej, którzy postanowili budować swoją kondycję na świeżym powietrzu. Wśród najchętniej wybieranych dyscyplin sportu znajduje się bieganie, które w naszym kraju zdobywa coraz większe grono sympatyków. Zbytnie przeciążenie podczas treningu może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, wśród których znajduje się m.in. tzw. "kolano biegacza". W jaki sposób chronić nasze kolana? Jak powinna wyglądać prawidłowa rehabilitacja w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych? Odpowiada dr n. med. Krzysztof Radziszewski – chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej

Czym jest „kolano biegacza”?

„Kolano biegacza” (AKP) to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród miłośników tej aktywności fizycznej. Tym mianem określa się ból występujący w przedniej (PTPF) lub bocznej części kolana (ITBS), który zazwyczaj spowodowany jest przeciążeniem stawów, w wyniku zbyt intensywnego, cyklicznego treningu. Do objawów należą również trzeszczenie i „przeskakiwanie” odczuwane w okolicach stawu kolanowego oraz obrzęk i częściowa blokada stawów. Poza zbyt dużym obciążeniem podczas ćwiczeń istnieją również inne przyczyny wystąpienia AKP. Należą do nich m.in.: rozmiękczenie chrząstki rzepki kolanowej, zaburzenia produkcji mazi (ograniczającej tarcie wewnątrz stawu), ale także zbyt częste przebywanie w pozycji siedzącej ze zgiętymi kolanami oraz chodzenie w butach na wysokich obcasach.

Na początku, doraźnym sposobem walki z tą dolegliwością może być zastosowanie metody R.I.C.E., która pozwoli odciążyć kończynę w której odczuwamy ból. Polega ona na: odpoczynku (rest), schładzaniu kontuzjowanego miejsca (ice), zastosowaniu ucisku w miejscu bólu – np. za pomocą bandaża elastycznego lub opaski (compression) oraz unoszenia kończyny w przypadku występowania opuchlizny (elevation). Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują lub systematycznie się nasilają wówczas należy zgłosić się do lekarza ortopedy w celu przeprowadzania szczegółowych badań.

- Pierwszym krokiem w gabinecie ortopedycznym jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, w celu określenia potencjalnej przyczyny wystąpienia dolegliwości. Jednak, aby specjalista mógł zdiagnozować „kolano biegacza” konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Wśród nich znajduje się m.in. badanie rezonansem magnetycznym, które pozwala określić ewentualny stopień zwyrodnień stawu kolanowego oraz jego budowę. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie metody inwazyjnej – artroskopii. Ponadto wykonywane są trzy badania manualne, które pozwalają określić stopień przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego. Dodatkowo przeprowadzane są również manualne testy: Noble’a, Renne oraz Obera, pozwalające określić stopień przykurczu mięśnia biodrowo-piszczelowego - wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Radziszewski – chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej

Jak wygląda powrót do sprawności?

W zależności od zaawansowania pokonanie tej dolegliwości może przybierać różne formy. Wśród metod możemy wyszczególnić m.in.:

  • Kinesiotaping – metoda opiera się na aplikowaniu na ciało (w miejscu występowania kontuzji) specjalnych elastycznych plastrów, które m.in. poprzez regulowanie napięcia mięśniowego oraz bezpośrednie oddziaływanie na skórę pozwalają zmniejszyć ból, minimalizować obrzęki oraz regenerować uszkodzone stawy czy mięśnie.
  • Leczenie farmakologiczne – stosowana w przypadku wykrycia dolegliwości na wczesnym etapie jej rozwoju. Polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz tych, które pozwalają regenerować chrząstkę stawową (zawierające np. kolagen, kwas hialuronowy, glukozaminę).
  • Terapia rezonansem magnetycznym (MBST) – innowacyjna metoda pozwalająca na bezinwazyjne leczenie schorzeń stawów (w tym m.in. „kolana biegacza”). Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i bardzo prosty. Od Pacjenta wymaga się jedynie ustawienia w odpowiedniej pozycji – siedzącej lub leżącej – na czas zabiegu oraz przestrzegania zalecenia przyjmowania co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Terapia rezonansem magnetycznym MBST® wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek – aktywuje procesy metaboliczne w organizmie i wyzwala procesy regeneracji. Dzięki temu przyspiesza proces regeneracji tkanek, wchłanianie obrzęków i krwiaków oraz minimalizuje dolegliwości bólowe.
  • Kinezyterapia – to metoda dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju urazu, z którym zwraca się o pomoc do specjalisty. Terapeuta za pomocą spersonalizowanych ćwiczeń pomaga pacjentowi wrócić do zdrowia w przypadku wystąpienia kontuzji stawów obwodowych i bólów przeciążeniowych.
  • Leczenie chirurgiczne – artroskopia – stosowana w przypadku braku efektów podczas stosowana innych metod. Polega na wygładzaniu powierzchni stawu oraz przecięcia tkanek miękkich, które utrzymują rzepkę w nieprawidłowej pozycji.

Po zakończeniu leczenia powinniśmy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, która zminimalizuje ryzyko nawrotu dolegliwości. Powrót do aktywności fizycznej powinien być oparty na odpowiednim planie treningowym (powstałym po konsultacji ze specjalistą) oraz wyznaczeniu okresów na regenerację organizmu. Niezwykle istotne jest również przeprowadzanie rozgrzewki przed każdym treningiem, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl