Ciekawe korzyści z biegania, o których mogłeś nie słyszeć

Tuż po chodzeniu, bieganie jest jedną z najbardziej naturalnych aktywności, którym możemy poświęcić swój czas. Wszystko, czego potrzebujemy to para butów, lekka odzież sportowa i jesteśmy gotowi do pogoni za codzienną dawką endorfin. Jednakże aktywność ta posiada cały szereg innych korzyści, z których być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, aż do teraz. W dzisiejszym artykule dowiesz się, że bieganie to coś więcej niż tylko świetny sposób na poprawę kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia. Przedstawimy Ci kolejne zalety, które bez wątpienia skłonią Cię do założenia obuwia i przebiegnięcia kilku radosnych kilometrów.
2024-05-27 14:29
Udostępnij
Ciekawe korzyści z biegania, o których mogłeś nie słyszeć

1. Spalisz całą masę kalorii i schudniesz


Bieganie jest często uprawianą aktywnością przez osoby, które chcą schudnąć. I nie jest to przypadek. To świetne sposób na pozbycie się dodatkowych kilogramów. Czy wiesz, ile tak naprawdę kalorii możesz spalić podczas biegania?

  • Kobieta o wadze 60 kg, która pokona 10 km w godzinę, spali około 617 kcal.
  • Mężczyzna o wadze 80 kg, który pokona 10 km w godzinę, spali około 823 kcal.

Jeśli oboje będą pokonywać ten dystans trzy razy w tygodniu, w ciągu pół roku kobieta może stracić 6,3 kg tłuszczu, a mężczyzna nawet 8,3 kg. I to bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich regularnej diecie. Oczywiście ilość spalonych kalorii zależy od całej masy innych czynników. Podane liczby są jedynie poglądowe, aby dać Ci pojęcie o tym, co znajduje się w zasięgu Twoich możliwości. Ponieważ bieganie wymaga dużych nakładów energii, może naprawdę bardzo pomóc Ci w procesie utraty wagi. Wynikające z tego spalone kalorie mogą wzrosnąć jeszcze bardziej przy utrzymaniu szybszego tempa, pokonaniu dłuższej trasy lub użyciu kamizelki z obciążeniem. Jeśli jednak utrata wagi nie jest jednym z Twoich celów, upewnij się, że nadrobisz utracone kalorie za pomocą wysokiej jakości żywności, która zapewni Ci dobrą energię, której potrzebujesz na przebycie większej liczby kilometrów.

2. Zaczniesz się wysypiać


Regularne ćwiczenia wpłyną na jakość Twojego snu. Jeśli każdej nocy patrzysz przez godzinę w sufit, zanim w końcu uda Ci się zasnąć, zdecydowanie powinieneś rozważyć bieganie. Dzięki temu bez wątpienia będzie Ci o wiele łatwiej zasnąć. Uważaj jednak, aby nie ćwiczyć zbyt późno w nocy. Może to faktycznie mieć negatywny wpływ na Twoją zdolność do zasypiania. Każda intensywna aktywność powinna zakończyć się co najmniej trzy godziny przed planowanym snem. Jeśli to konieczne, spróbuj wspomóc się suplementami na lepszy sen.gymbeam_img_3

3. Zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile czasu rzeczywiście zajmuje Ci dotarcie na siłownię? Pomiędzy pakowaniem się, dojazdami, rozmowami z innymi osobami, przebywającymi na siłowni, czekaniem na zwolnienie wybranej maszyny, prysznicem i innymi rzeczami, Twoja wyprawa na siłownię może zająć nawet 3 godziny każdego dnia, podczas gdy sam trening odpowiada tylko około 60 minutom całego czasu. Natomiast 60-minutowy bieg nie zajmie Ci więcej niż 90 minut łącznie z przygotowaniem i prysznicem po jego zakończeniu. W tym scenariuszu możesz zaoszczędzić do półtorej godziny, którą możesz zainwestować, w co tylko chcesz, a co więcej zaoszczędzić pieniądze, które wydawałeś na karnet na siłownię.

Zastępując siłownię porządnym treningiem siłowym w domu, może się okazać, że zaoszczędzisz wystarczająco dużo pieniędzy, by móc pozwolić sobie na tygodniowe wakacje na plaży.

gymbeam_img_2

4. Będziesz bardziej zdyscyplinowany


Zaplanowanie biegu i rzetelna realizacja tego planu może być na początku wyjątkowo trudne. Bez wątpienia będzie Cię to kosztowało wiele wysiłku. Jeśli jednak będziesz się tego trzymać i uda Ci się zbudować regularny nawyk, rozwiniesz samodyscyplinę, która będzie Ci towarzyszyć w każdym innym aspekcie Twojego życia. Jeśli będziesz w stanie trzymać się swojego planu biegowego, z pewnością uda Ci się również zakończyć ten duży projekt, który musisz zrealizować, przed terminem. To, w jaki sposób nowa dyscyplina przyczyni się poprawy Twojego ogólnego życia, ostatecznie zależy od Ciebie.

5. Zyskasz więcej pewności siebie


Pamiętasz, jak się czułeś, zanim zacząłeś biegać? Wiecznie zmęczony, zrzędliwy i niezadowolony ze swojego wyglądu fizycznego? Cóż, spójrz na siebie teraz! Regularne bieganie sprawiło, że jesteś zdrowszy, sprawniejszy i masz o wiele lepszą kondycję. Zasypianie przychodzi Ci naturalnie i rano budzisz się pełen energii. Co więcej, pogoń za tym autobusem, którego nie chcesz przegapić, jest dla Ciebie czystą przyjemnością i całkiem niezłą wisienką na torcie. Możesz mieć pewność, że nowo odkryte poczucie pewności siebie nie pozostanie niezauważone przez osoby z Twojego otoczenia.

Jakie przesłanie wyłania się z tego artykułu?


Uprawianie sportu wiąże się z mnóstwem korzyści, dzięki czemu zajmuje stałe miejsce w naszym życiu. Regularne bieganie zapewni Ci dawkę endorfin, możliwość poznania nowych miejsc i bycia częścią wielkiej społeczności. Nie siedź więc bezczynnie, załóż buty i rusz w kierunku pokonania kolejnych kilometrów.