fit.pl mobile logo

Maski antysmogowe dla biegaczy

Maski antysmogowe stają się coraz bardziej powszechne nie tylko wśród biegaczy. Ich noszenie, przy kiepskiej jakości powietrza, staje się normą i nie jest to wcale efekt międzynarodowego trendu, który zawitał do Polski. Smog daje się we znaki szczególnie jesienią oraz zimą, kiedy większość z nas rezygnuje z aktywności fizycznej na zewnątrz. Nie musimy jednak zmieniać swoich treningowych nawyków, decydując się na pomieszczenia zamknięte. Mają nam w tym pomóc ściśle przylegające do twarzy maski, wyposażone między innymi w filtr z aktywnym węglem

Polska jest jednym z niechlubnych liderów w rankingu krajów o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Im większa aglomeracja, tym więcej czynników, które negatywnie wpływają na jego jakość. Stężenie pyłu PM 2.5 jest jedną ze składowych złego stanu powietrza. Innym czynnikiem są szkodliwe związki chemiczne, wydobywające się ze spalin samochodów. Pojazdy silnikowe mają decydujący wpływ na powietrze szczególnie w dużych miastach.

O tym, czy maska jest skuteczna, przede wszystkim decyduje filtr. Jest on odpowiedzialny za wyłapywanie zanieczyszczeń, znajdujących się w powietrzu oraz większości wirusów, bakterii czy komórek pierwotniaków. Maski antysmogowe, w przeciwieństwie do masek przeciwpyłowych, posiadają dwa zawory zwrotne do wydechu, a także zdecydowanie lepiej radzą sobie z filtrowaniem powietrza z pyłów PM 10 oraz PM 2.5.

- Idealna maska dla biegacza to taka, o której zapominamy, że mamy ją na twarzy. Ważne jest jej odpowiednie dopasowanie, ponieważ w trakcie aktywności fizycznej uszczelnia obszar nosa i jamy ustnej od środowiska zewnętrznego. Wdychane powietrze przechodzi przez układ filtracyjny, a klips lub pas aluminium zginany pomiędzy grzbietem nosa a kośćmi policzkowymi, uszczelnia całość podczas dynamicznych ruchów głowy. Ponadto, maska chroni nas przed zimnem oraz ogrzewa wdychane powietrze – mówi Mateusz Łękawa, ekspert multibrandowych salonów sportowych 4Faces i autor bloga Blogbiegowy.pl.

Biegacze znajdują się w grupie osób szczególnie narażonych na szkodliwe substancje. Duży wysiłek, przyspieszony metabolizm oraz oddech wraz ze wzrostem wentylacji, sprzyjają przyswajaniu przez organizm większej ilości niebezpiecznych związków, znajdujących się w powietrzu. W skład maski dla sportowców wchodzi powłoka z odpowiednio wyprofilowaną „muszlą”. Zawory oraz filtry z reguły są wymienne, co z kolei pozwala biegać z większym lub mniejszym dostępem do tlenu. Układ oddechowy odpowiada za przepływ powietrza do i z płuc, co wywiera wpływ na wymianę gazową. W przypadku stosowania maski antysmogowej, odczuwany dyskomfort podczas oddychania powinien zostać ograniczony do minimum. Materiał, z którego jest wykonana, musi być miękki, a krawędzie stosownie zaokrąglone. Odfiltrowywanie wydychanego powietrza jest o tyle istotne, że wpływa na ponowny wdech podczas biegu. Właśnie dlatego zawory wydechowe, co do zasady, mają zamykać się automatycznie podczas wdechu, a otwierać podczas wydechu.

maska-antysmogowa2

Gdy normy jakości powietrza zostają przekroczone, maski antysmogowe stają się największym sprzymierzeńcem nie tylko biegaczy, ale również rowerzystów i pieszych. Osoby do nich nieprzekonane, podczas alarmu smogowego powinny zrezygnować z treningu na zewnątrz. Bieg czy jazda na rowerze z zakrytymi ustami i nosem zbyt skutecznie utrudniają dostęp do powietrza, a co za tym idzie, swobodne oddychanie.

W salonach 4Faces są dostępne liczne maski antysmogowe, a sprzedawcy wspierają pasjonatów sportu w doborze odpowiedniego modelu do uprawianej aktywności.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl