fit.pl mobile logo

Ćwiczenia oddechowe, które warto znać

Oddychanie jest niezwykle istotnym procesem, który pozwala na zredukowanie stresu, zwolnienie tętna i ustabilizowanie pracy serca. Pomoce w tym są różnorodne techniki oddechowe. Które z nich warto poznać?

Co dają nam ćwiczenia oddechowe?

Każdy z nas codziennie doświadcza różnorodnych, silnych emocji i stresu. Nerwowe sytuacje powodują spłycenie oddechu, przyspieszoną pracę serca, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, złość i bóle głowy. Ćwiczenia oddechowe to narzędzia, które skutecznie pomagają w walce z negatywnymi skutkami stresu – pomagają wyciszyć umysł i ciało, zwiększają zdolność kontrolowania emocji, redukują poczucie niepokoju, polepszają sen i zwiększają poczucie szczęścia.

Jakie ćwiczenia oddechowe warto znać?

Ćwiczenia oddechowe, w zależności od techniki, na jaką się zdecydujemy, mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Niekiedy wystarczy nawet 5 minut, by skutecznie obniżyć poziom kortyzolu i się zrelaksować. Do najpopularniejszych technik oddechowych, które warto znać, należą m.in. oddychanie przeponowe, oddech kwadratowy oraz technika rozluźniania z oddechem.

1. Oddychanie przeponowe

To zdecydowanie najłatwiejsza relaksacyjna technika oddychania. Jest to nic innego jak powolne, głębokie oddychanie.

Aby nauczyć się oddychać przeponą, warto położyć się lub usiąść z wyprostowanymi plecami i umieścić jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, nieco powyżej żołądka.

Następnie należy wziąć powolny, głęboki wdech nosem, tak by dłoń na brzuchu się uniosła, i spokojnie wypuścić powietrze ustami. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć ok. 10 razy.

Metoda ta pozwala na ustabilizowanie oddechu oraz opanowanie napięcia. Ponadto oddychanie przeponowe, mimo że samo w sobie pomaga zredukować stres, stanowi także podstawę wielu innych technik oddechowych.

 

2. Oddech kwadratowy

Oddech kwadratowy to technika umożliwiająca zbalansowanie oddechu, uspokojenie i uwolnienie od gonitwy myśli. Wykonując ćwiczenie, należy usiąść wygodnie z wyprostowanymi plecami i przez chwilę spróbować się wyciszyć.

Po ok. 2 minutach należy wziąć spokojny oddech i policzyć w głowie od 1 do 4. Po wzięciu oddechu trzeba zatrzymać powietrze na kolejne 4 sekundy, po czym wykonać wydech, znów licząc do 4. Cykl można powtarzać tak długo, aż poczujemy się zrelaksowani i skoncentrowani.

3. Technika rozluźniania z oddechem

Technika ta doskonale sprawdzi się w przypadku tremy przed ważnym wydarzeniem. Ćwiczenie można wykonać w dowolnej pozycji. Polega ono na mocnym napinaniu ciała przy wdechu i rozluźnianiu mięśni przy wydechu. Po kilku takich oddechach ciało powinno poczuć się rozluźnione.

Jak widać, ćwiczenia oddechowe niosą za sobą wiele różnorodnych korzyści. Warto więc poznać niektóre z nich i wprowadzić do swojego życia codzienny mały rytuał relaksacyjny. Oddychanie to czynność, którą wykonujemy mimowolnie i do której nie przywiązujemy zbyt dużej wagi. To wielki błąd!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl