Jakie ćwiczenia powinna wykonywać matka po porodzie?

Jedną z przykrych konsekwencji porodu jest większy brzuch i rozciągnięte mięśnie przez które matki czują się niekomfortowo i nieatrakcyjnie. Na szczęście są na to sposoby w postaci odpowiednio dobranych oraz wykonywanych ćwiczeń. Oczywiście czasami równie bezpieczny może się okazać zabieg, który odpowiednio zepnie mięśnie - jest nim możliwy do wykonania w klinikach ginekologicznych większych miast (np. Krakowie) Mona Lisa Touch. Przyjrzyjmy się jednak o jakie mięśnie i w jaki sposób świeżo upieczone mamy powinny zadbać.
2017-07-27 00:00
Udostępnij
Jakie ćwiczenia powinna wykonywać matka po porodzie?

Kiedy zacząć?

Na początku wyjaśnijmy kiedy można rozpocząć takie ćwiczenia. Tak naprawdę przy naturalnym porodzie oraz ćwiczeniach wykonywanych przez mamę przed i w trakcie ciąży taka bariera nie istnieje i z treningami można startować bardzo szybko. W przypadku kobiet, które nie ćwiczyły zbyt wiele zaleca się poczekać do pierwszej wizyty kontrolnej w 6 tygodniu po ciąży. Wobec osób, na których wykonywane było cięcie cesarskie czas oczekiwania wydłuża się jeszcze bardziej, bo do 6-8 tygodni po porodzie. Jak widać czas powrotu do ćwiczeń jest uzależniony od wielu czynników, dlatego zawsze warto przedyskutować z lekarzem ewentualny powrót do aktywności fizycznej.

 

Jaki trening?

Jako, że przez około 5 miesięcy po porodzie mięśnie kobiety są jeszcze rozluźnione ćwiczenia nigdy nie powinny forsować ciała kobiety, a raczej delikatnie je wzmacniać i uelastyczniać/rozciągać. Warto zainteresować się także specjalnymi treningami dla mam, które dopiero co urodziły, gdyż mogą one ćwiczyć pod okiem specjalisty. Treningi na własną rękę mogą się skończyć bardzo nieprzyjemnie - nawet uszkodzeniem mięśni brzucha. Skąd tak poważna konsekwencja? Otóż po porodzie pojawia się między partiami mięśni brzucha przerwa, która zasklepia się dopiero 4-8 tygodni po ciąży. Z tego powodu należy się wstrzymać z ćwiczeniami tej części ciała, aż do takiego czasu.

 

Które mięśnie ćwiczyć?

Skoro wiemy już czego unikać i jak długo czekać z ćwiczeniami, należy teraz przybliżyć jakie mięśnie w ogóle powinno się trenować po porodzie. Na pewno są nimi mięśnie pochwy. Po porodzie stają się bardzo rozciągnięte i należy się wysilić, aby powróciły do normy, nie jest to jednak aż tak duży problem, a to ze względu na łagodne ćwiczenia, jakie można wykonywać wobec nich. Wystarczy np. wytrwale zaciskać te mięśnie, a efekty z czasem będą widoczne. Największym problemem może się okazać przy nich cierpliwość i wytrwałość, nie każdy ma ochotę je zaciskać 10 razy co godzinę. Jednak nawet bez tych ćwiczeń można przywrócić je do właściwej formy, a to dzięki zabiegowi rewitalizacji pochwy - Mona Lisa Touch (krakowskie, warszawskie i inne wielkomiejskie kliniki ginekologiczne są dobrze zaznajomione z tą metodą).

 

Jak trenować brzuch?

Kolejnym ważnym miejscem ćwiczeń jest wspomniany wyżej brzuch. Jak ćwiczyć, żeby go nie przeciążyć, a zarazem odpowiednio wzmocnić? Najważniejszymi mięśniami, którymi warto się wtedy zająć są to poprzeczne brzucha. To najgłębiej położone mięśnie, a mają one także na celu pomóc w utrzymaniu narządów wewnętrznych we właściwym położeniu. W ich wzmocnieniu mogą pomóc np. zajęcia z pilatesu, ale nie tylko. Na własną rękę także można je właściwie przygotować. Warto jednak się zastanowić nad jakąś grupową formą treningu, gdyż mama może wtedy także wymienić się doświadczeniami z innymi kobietami, które również dopiero co przeżyły poród. Jest to o wiele atrakcyjniejsze niż zwykłe ćwiczenia w domu na karimacie. Gdyby ktoś jednak się na nie zdecydował to istnieją różne ćwiczenia, które umożliwiają wzmocnienie tych mięśni. Są nimi: nożyce, podnoszenie miednicy, pompki z uniesionymi nogami. Jak widać na liście nie ma klasycznych brzuszków, a to przez to, że nie kształtują one mięśni poprzecznych, które są przez nas pożądane.

 

Na koniec warto zaznaczyć jedno - podejmowanie jakichkolwiek ćwiczeń powinno zależeć jedynie od kobiety i jej woli oraz kondycji w danym momencie. Nie ma dwóch takich samych osób, tak więc zawsze warto się upewnić przed treningami, czy nie zagrożą one świeżo upieczonej mamie. Należy także pamiętać, że nie ma co się przejmować dolegliwościami po ciąży. Dzisiejsza medycyna ma niesamowite rozwiązania, czego przykładem może być zabieg Mona Lisa Touch wykonywany w Krakowie oraz innych miastach polskich. Tak więc praktycznie na każdą niedoskonałość po ciąży istnieje teraz rozwiązanie.

 

Więcej o tym jak pozbyć się nieprzyjemnych powikłań po ciąży na: medistica.com.pl.