fit.pl mobile logo

Pilates na śniegu

Tym razem chciałabym zaprezentować zestaw ćwiczeń zaczerpniętych z techniki Pilates ale z piłką fitball.
Tym razem  chciałabym zaprezentować zestaw ćwiczeń zaczerpniętych z techniki Pilates ale z piłką fitball. Dodatkowe użycie piłki fitball  utrudnia ćwiczenia i zwiększa zaangażowanie głębokich mięśni około kręgosłupowych ale ułatwia napinanie i trzymanie tzw ”centrum„, ponieważ wykonując poszczególne ćwiczenia walczymy niezmiennie o utrzymanie równowagi i na następuje to automatycznie. Zdjęcia robione były w styczniu  na ...śniegu. Pod koniec sesji zdjęciowej piłka potoczyła się daleko z góry...ale została odzyskana.

Już od ponad 30 lat piłki fitball używane są z dużym powodzeniem w kinezyterapii czy w zajęciach szkoły kręgosłupa. W poszukiwaniach przybliżenia i lepszego zrozumienia techniki Pilates  znalazły i w niej  zastosowanie.
 
W technice Pilates z użyciem piłki fitball doskonalona jest nie tylko koordynacja i czucie głębokie, pobudzana jest bardzo mocno propriocepcja czyli szkolona jest jednocześnie równowaga. W każdym prawidłowo wykonanym ćwiczeniu akcentowana jest równowaga nerwowo- mięśniowa i doskonalana jest  postawa oraz stabilizacja kręgosłupa. Trening propriocepcji poprawia znacznie koordynacje nerwowo- mięśniową, ekonomizuje pracę mięśni, poprawia równowagę, zapobiega urazom, znacznie przyspiesza proces usprawniania oraz zwiększa intensywność i efektywność treningu, poprzez zwiększoną liczbę zaangażowanych w walkę o utrzymanie równowagi, włókien mięśniowych.

Szeroko rozumiana metoda pracy z ciąłem wg Josefa Pilates jest unikalnym systemem ćwiczeń, który podnosi świadomość prawidłowej postawy i czucia ciała w przestrzeni. Technika wykonywania ćwiczeń zapewnia idealnie zbalansowane, sprawne i silne ciało. Jest adresowana do wszystkich niezależnie wieku czy kondycji fizycznej. W wielu technikach i programach ćwiczeniowych nie zwracamy tak dogłębnej uwagi na naszą postawę podczas ćwiczeń, często nie myśląc o tym co robimy. W ćwiczeniach Pilates, każdy ruch jest procesem myślowym oznacza to, że my blokujemy inne myśli a koncentrujemy się tylko na ruchu.. Bardzo często odnosimy się do niej“ myśląca droga poruszania się”

Ćwiczenia Pilates a kręgosłup

Siedzący tryb życia i przyjmowanie nieprawidłowej postawy prowadzi do zaburzeń w napięciu mięśniowym. Charakteryzuje się to przeciążeniami lub osłabieniami różnych mięśni i grup mięśniowych co może być przyczyną boli kręgosłupa. W tym wypadku pomocne stają się ćwiczenia Pilates, które we współczesnej rehabilitacji odgrywają ogromną rolę. Należy pamiętać, że prawdziwa technika ćwiczeń Pilates to coś bardziej głębszego. Podstawą medyczną jest Metoda Richardson i badania przeprowadzone przez australijską grupę badaczy; Carolyn Richardson, Gwendolen Jull, Paul Hodgen

Prześledzmy wspólnie kilka z wybranych ćwiczeń. Na więcej zapraszam na szkolenia.

[-------]

Scissors

Z leżenia tyłem unosimy kończyny dolne jak do szpagatu, jedną opieramy na   piłce, drugą przytrzymujemy ramionami. W wersji łatwiejszej ramiona leżą na podłożu.
Unosimy tułów krąg po kręgu do wysokości dolnych kątów łopatek i pozostajemy w tej pozycji. Powoli, bez zamachu, wręcz z oporem, podczas wydechu z napiętym „centrum „czyli z wciągniętym pępkiem, zmieniamy kończyny dolne. Staramy się utrzymać biodra ciągle na tej samej wysokości . Zmieniając nogi wyobrażamy sobie cos ciężkiego do przesunięcia, czyli staramy się ten ruch wykonywać ze sporym oporem.
Celem tego ćwiczenia jest stabilizacja tułowia podczas ruchów kończyn dolnych. Wzmacnianie „centrum „ i stretching czyli rozciąganie dla tylnych mięśni uda i łydki. Wykonujemy kilka, do kilkunastu razy, w zależności od stanu naszej kondycji.

scissors fitball min
Scissors

pilates push up fitball min
Pilates Push up fitball

jack rabbit fitball min
Jack Rabbit

hundert min
Hundert

side lateral twist z ftball min
Side lateral Twist

helikopter fitball min
Helikopter fitball

Pilates Push up fitball - wzmacniamy obręcz barkową i mięśnie piersiowe, podobnie jak w klasycznej „pompce”, ale walcząc o utrzymanie równowagi w leżeniu na piłce i przy odciążonym kręgosłupie. Ważne - nie lordozujemy.

Jack Rabbit (prezentuje wersje dla bardzo zaawansowanych) - poprawiamy stabilizacje i koordynacje, wzmacniamy mięśnie grzbietu, i obręczy barkowej. Łatwiejsza wersja z ugiętymi kolanami lub  półszpagat na piłce.

Hundert (100 – jako rozgrzewka dla ciała w dwóch wersjach. Kontrolowane  ruchy ramion i stabilizacja tułowia, podczas rozciągania tylnych mięsni uda i wzmacnianie mięśni brzucha / w prezentowanej wersji trudniejszej). Wzmacnianie „centrum „ i mięsni brzucha w wersji z ugiętymi podudziami. Użycie piłki dodatkowo aktywuje dno miednicy małej i przywodziciele.

Side lateral Twist jako ćwiczenie wzmacniające mięsnie skośne brzucha oraz poprawiające równowagę i rozluźniające często napięte mięśnie karku i stawy barkowe górny bark.
Z klęku jednonóż opieramy tułów I przedramię na piłce , utrzymując ciało w jednej linii. Wdech, rozszerzamy klatkę piersiowa we wszystkich kierunkach, wydech i uniesienie lewego ramienia daleko nad głowę/ tak jakbyśmy chcieli cos daleko uchwycić/ z jednoczesnym uniesieniem lewej nogi do boku . Wyciągamy całe ciało, utrzymując napięte mięsnie środka. Wdech i na wydechu powrót do pozycji wyjściowej . Powtarzamy ćwiczenie, płynnie prowadząc ruch, kilkakrotnie na obie strony.

Helikopter fitball to z kolei ćwiczenie mobilizujące stawy biodrowe, wzmacniające szczególnie mięśnie przywodziciele uda i mięśnie brzucha.

Uwagi końcowe
Wykonując przedstawione ćwiczenia niezbędny jest komentarz doświadczonego instruktora techniki Pilates, dotyczący techniki wykonania, ułożenia poszczególnych części ciała, specyficznej techniki oddychania i eliminacji ewentualnych błędów. To samo ćwiczenie wykonane nieprawidłowo może być szkodliwe lub wręcz traumatyzujące np. dla naszego kręgosłupa. Nie lekceważmy tego proszę.

dr Jolanta KühbauchPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
andrewmail115

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie www.igortreneronline.pl! I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zgłoś nadużycie-
hanka.rozek

wypróbuj pakiet DZIK od www.igortreneronline.pl ! niech inni podziwiają Twoją muskulaturę ;) www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl