S-ball aktywne, inteligentne siedzisko na początek roku szkolnego i nie tylko

Początek roku szkolnego to czas zasiadania w ławkach szkolnych, ale też częstszego używania telefonu, czy więcej czasu spędzanego przed ekranem komputera
2017-09-07 00:00
Udostępnij
S-ball  aktywne, inteligentne siedzisko na początek roku szkolnego i nie tylko

S-Ball - ratunek dla kręgosłupa

 

Siedzimy coraz więcej, coraz dłużej i niestety w pozycjach niesprzyjających naszemu kręgosłupowi. Aby więc zapewnić naszym plecom komfort i wygodę, wybierzmy inteligente siedzisko, które  aktywizuje nasze ciało. Siedzimy na nim alternatywnie, aktywnie włączając tzw. centrum i  ćwiczymy automatycznie mieśnie głębokie, czyli te, które tak naprawdę stabilizują i odciążają nasz kregosłup. Na S-ball można przyjmować conajmniej 3 różne pozycje –klasyczna, okrakiem na piłce z podporem na klatce piersiowej i w tzw. wypadzie. (o zaletach siedziska S-ball przeczytasz więcej TUTAJ)

Wraz ze studentami Fizjoterapii ZPSB na jednych z ostatních zajęć celowo analizujemy zalety  siedziska S-ball i proponujemy  kilka najskuteczniejszych przeciwstawnych ćwiczeń i pozycji z wykorzystaniem tylko piłki z siedziska. Ćwiczenia te można wykonywać jako aktywną przerwę w pracy  czy  po długiej pracy przy komputerze. Są tak uniwersalne, iż mogą być polecane nie tylko dla dorosłych,  ale również dla  młodzieży i dzieci.

 

S-ball - przykładowe ćwiczenia

 

s-ball2

Zaczynamy od wyciagania się. Wysoko w górę wspinamy  się  na palcach - wyciagając kręgosłup i ramiona w górę.  Po czym przechodzimy do leżenia tyłem na piłce. Otwieramy klatkę piersiową- rozluźniamy napięte stawy barkowe i ramienne. Możemy dodać powolne rolowanie głowy – raz w prawo i powoli w lewo.
 

s-ball3


Przechodzimy do leżenia przodem na piłce, ramiona i dłonie w  rotacji zewnętrznej - przeciwnej do  pracy. Ruch  zbliżania łopatek  z jednoczesnym ściąganiem ramion w kierunku  miednicy i bioder.

 

s-ball4

Rózne warianty Plank czy podporu na piłce. Ważne - palce dłoni wyprostowane, nie ściśnięte, staramy się utrzymać kregosłup szyjny, piersiowy, lędźwiowy  i uda prawie w jednej linii – głowa  minimalnie uniesiona. Dodajemy bardzo  powolne ruchy rotacji głową raz w prawo raz w lewo z krótką przerwą.

Stopniując trudności

- Na przedramionach  - dla zaawansowanych z zaburzeniami równowagi np.minimalne  ruchy rotacyjne,  ważne - przedramiona ustawione na szerokość stawów barkowych, dłonie niezgięte w stawach nadgarstkowych,  palce  wyprostowane.  Ewentualnie dodatkowe  powolne, minimalne unoszenie raz prawej, raz lewej kończyny.

 

s-ball5


- Plank na dłoniach, łokcie wyprostowane,  tułów w jednej linji (przy wiotkości wielostawowej ewentualnie łokcie lekko ugięte)

- W podporze na przedramionach na trawie  lub tarasie rotacje ramion i ruchy spiralne odciążające przeciążone barki.

- Automasaż powięzi i kręgosłupa rolując się na piłce w leżeniu tyłem lub opartej o drzwi czy  stabilną ścianę .


Zachęcam do wypróbowania,  więcej na str. www.spondylus.pl

Dr Jola Ignaszewska-Kuhbauch