Street Workout , czyli siłownia na świeżym powietrzu

Street Workout zdobywa coraz większą popularność. Czym jest street workout? Jak wypada na tle innych metod treningowych? Jakie są jego zalety?
fit.pl
2016-06-13 00:00
Udostępnij
Street Workout , czyli siłownia na świeżym powietrzuStreet Workout w dosłownym tłumaczeniu to "Trening Uliczny". Podobnie jak w nieco bardziej rozpowszechnionym na świecie sporcie, "Parkour" również w SW do ćwiczeń wykorzystuje się zabudowę miejską, place zabaw itd. chociaż powstają już (również w Polsce) specjalistyczne Parki przeznaczone typowo do ćwiczeń SW.

Od czego to wszystko się zaczęło?

Jako synonim Street Workout`u często wymienia się "kalistenike", ponieważ bez tego drugiego nie byłoby SW. Słowo kalistenika pochodzi od greckiego "kallos i sthenos" czyli "piękno i siła" - chodzi oczywiście o piękne i silne ciało człowieka. Kalistenika to wszystkie ćwiczenia, które jako ciężar do ćwiczeń wykorzystują wagę naszego własnego ciała. Do najpopularniejszych ćwiczeń tego typu należą: pompki, podciąganie na drążku, przysiady i brzuszki. Ktoś może powiedzieć, że teraz każde z tych ćwiczeń można zastąpić żelazną maszyną, atlasem do ćwiczeń, i słusznie. Jak nie trudno się domyślić jeszcze 2-3 stulecia temu żadnych urządzeń do ćwiczeń nie było, lub dostęp do nich był bardzo ograniczony. Od zawsze natomiast człowiek do dyspozycji miał swoje własne ciało, które rozsądnie wykorzystane morze przynieść efekty zbliżone do tych z siłowni. Starożytni wojownicy, niemal legendarni gladiatorzy z nadludzką siłą, ale również współcześni żołnierze i nie tylko - wszystkie te grupy łączy kalistenika, niegdyś jedyna z dostępnych form ćwiczeń siłowych.

Teraz są siłownie, po co Street Workout?

To prawda, siłownia jest już niemal w każdej szkole, hotelu, coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w swój własny sprzęt do ćwiczeń. Często wiąże się to z niemałymi kosztami. Jednak na tym nie koniec, niestety istnieje taki stereotyp, że jeśli ktoś już chodzi na siłownię, to niczego nie osiągnie na "sucho". Prężnie działający przemysł zawsze wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom proponując magiczne preparaty budujące mięśnie! Moim zdaniem to wszystko zaszło już trochę za daleko, budowa masy na siłowni może wydawać się sztuczna (oczywiście są wyjątki). Naturalną alternatywą jest w tym przypadku Street Workout - nie ćwiczy się tutaj tylko sylwetki, nie chodzi o największą ilość centymetrów w obwodzie mięśni, chodzi o Praktyczną Siłę, kondycję, wytrzymałość, zwinność oraz koordynację ruchów. Choć dużo osób może pomyśleć w tym momencie, że ćwiczenia kalisteniczne z czasem stają się zbyt proste, to nic bardziej mylnego. Podciąganie z czasem zmienia się w podciąganie na jednej ręce, zwykłe pompki to pompki przy staniu na rękach itd., dodatkowo osoby ćwiczące SW zmniejszają do minimum czas na odpoczynek i regenerację.

Jakie są zatem zalety Street Workout`u?

Moim zdaniem największym plusem jest "naturalność" tych ćwiczeń, jest to swojego rodzaju cofnięcie się do korzeni, do tego jak kiedyś kształtowano swoje ciało. Dodatkowo mało osób decyduje się na suplementy i inne "wspomagacze", ponieważ nie o sylwetkę kulturysty tutaj chodzi! Kolejnym ważnym elementem jest satysfakcja z wykonanych, coraz to trudniejszych figur i elementów oraz radość dla oczu podziwiających te ewolucje osób. Ciężko opisać to słowami. Najlepszym zobrazowaniem jest filmik umieszczony poniżej, fanów tego sportu z Rosji:To właśnie między innymi w Rosji najwcześniej i najszybciej rozwinął się ten sport, jako liderów w tej dziedzinie trzeba również wymienić: USA, Ukrainę i Serbię. Polska nie zostaje jednak w tyle, ostatnie dwa lata można zdecydowanie uznać jako okres bardzo szybkiego rozpowszechniania się tego sportu wśród naszych rodaków. Powstaje coraz więcej lokalnych grup wspólnie ćwiczących na świeżym powietrzu, aby się o tym przekonać wystarczy wpisać w najpopularniejszym serwisie społecznościowym "Street Workout ..." i dopisać nazwę swojej miejscowości. Jeśli taka grupa już istnieje w Twojej okolicy warto do niej dołączyć! Od niedawna organizowane są również zawody w tej dyscyplinie!

Od czego zacząć przygodę z SW?

Pierwszą wskazówkę podałem już akapit wyżej, warto znaleźć osoby w swojej okolicy, które mogą nas wiele nauczyć na wspólnych treningach i przekazać dużo wiedzy. Jeśli jednak wolisz uczyć się samemu to nic straconego, w internecie można znaleźć wiele poradników, nawet w formie wideo prezentacji, i to po polsku!

Najpiękniejsze jest to, że zacząć ćwiczyć możesz praktycznie w każdej chwili, ponieważ nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu do ćwiczeń, wykorzystujesz tylko wagę własnego ciała! Oczywiście nikt nie wyklucza dodatkowego wyposażenia, a wręcz "futrynowy drążek rozporowy" z czasem okaże się niemal niezbędny. Chciałem zaznaczyć, że te ćwiczenia z powodzeniem wykonują zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Pochwalić należy również miasta i gminy, które po prośbach fanów tej aktywności fizycznej, często decydują się na wybudowanie specjalnych Parków do Street Workout, ogólnie dostępnych dla każdego i przez cały rok!


 Największa realizacja parku Street Workout firmy Flow Parks w Warszawie.

Mam nadzieję, że chociaż udało mi się zachęcić Was do zapoznania się z tym tematem, a jeśli ktoś dzięki tej wiedzy zacznie swoją przygodę ze Street Workout to życzę powodzenia!

Seba 22

Dołącz do grupy Street Workout we Wronkach

www.fit.pl