TOP ćwiczenia na lato - sprawdź, jak być aktywnym na wakacyjnym urlopie!

Wakacje w pełni, a Ty zastanawiasz się, jak przez ten czas utrzymać dobrą formę? Z pomocą przychodzi trenerka personalna oraz instruktorka fitness Dorota Bałkańska-Kalita. Poznaj korzyści uprawiania aktywności fizycznej podczas urlopu!
2022-08-01 00:00
Udostępnij
TOP ćwiczenia na lato - sprawdź, jak być aktywnym na wakacyjnym urlopie!

Czy podczas wakacyjnego wypoczynku można być aktywnym? Oczywiście, że tak. Co więcej, jeśli wcześniej nie mieliście motywacji, aby zacząć uprawiać sport, to właśnie letnie miesiące, mogą okazać się najlepszym momentem, aby zacząć treningi.

- Zawsze powtarzam moim podopiecznym, że sylwetkę robi się na lata, a nie na lato. Zatem dobrze dobrana dieta oraz aktywność fizyczna powinna towarzyszyć nam na co dzień, również w okresie wakacyjnym. Oczywiście nie chodzi o to, żeby się ciągle pilnować, do wszystkiego — również do sportu — warto podejść rozsądnie. Jeśli decydujemy się na drugą porcję lodów, to znajdźmy również czas nawet na krótki trening — komentuje trenerka personalna i instruktorka fitness Dorota Bałkańska-Kalita.

Trening boso

Bieg, czy interwały brzegiem morza to świetny sposób na pobudzenie organizmu do działania. Nierówne, piaszczyste podłoże destabilizuje postawę, co wpływa na uaktywnienie mięśni głębokich odpowiedzialnych za utrzymywanie równowagi. Dodatkowo całe ciało pracuje mocniej i bardziej efektywnie.

- Trening na świeżym powietrzu to połączenie przyjemnego z pożytecznym, szczególnie kiedy odbywa się przy akwenie wodnym. Warto wtedy zostawić buty w domu i udać się boso na plażę. Podczas takiej aktywności jeszcze bardziej angażowane są wszystkie partie mięśniowe odpowiedzialne, aby utrzymać balans, a to z kolei wpływa na intensywniejsze spalanie kalorii – komentuje trenerka personalna.

Pełna stabilizacja

Czy na plaży można zrobić trening wzmacniająco-spalający? Oczywiście, że tak! Jedną z opcji, które z powodzeniem mogą odbywać się na piasku, są pajacyki. Podczas wyskoków z jednoczesnym wymachem rąk, dochodzi do przyśpieszenia dopływu krwi oraz aktywacji mięśni pośladkowych, łydki, a także ścięgna Achillesa. Kolejną świetną propozycją są również wykroki, które nie tylko wspaniale modelują uda, ale również pozwalają pracować nad zachowaniem równowagi. Innym ćwiczeniem, które też warto wykonać na świeżym powietrzu, są przysiady. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia pozwoli zarysować uda oraz podnieść i zaokrąglić pośladki.

Gimnastyka ciała i umysłu

Świetnym sposobem na bycie aktywnym fizycznie podczas wakacyjnego jest uprawiania jogi, która dodatkowo wyciszy i zrelaksuje umysł. Można ją dodatkowo połączyć z medytacją. Znajdź ustronne miejsce na plaży, ciesz się z bycia tu i teraz i wsłuchaj się w szum fal. To pozwoli uwolnić napięcia i nabrać dystansu.

Letnie spacery

Osoby, które preferują spokojniejsze, ale nadal chciałaby postawić na aktywne spędzanie czasu wolnego, z pewnością poczują satysfakcję po dniu spacerowania brzegiem morza albo nieco intensywniejszym wypadzie np. z kijkami, czyli nordic walking. Taka aktywność pozwala utrzymać dobrą kondycję, dotlenić organizm oraz pełne zrelaksowanie, a to wszystko w akompaniamencie pięknych widoków natury!

- Opcji treningowych jest mnóstwo, mogą mieć również mniejszą bądź większą intensywność. Jednak każdy z nich potrafi dostarczać nam dużo radości i satysfakcji. Dlatego latem, kiedy tak chętnie wyjeżdżamy, warto wykorzystywać te momenty na aktywny wypoczynek. Podziękuje nam za to nie tylko ciało, ale również umysł —wyjaśnia Dorota Bałkańska-Kalita.

- Podczas uprawiania każdego rodzaju sportu zachęcam również, aby nie zakładać słuchawek, gdyż to wyłącza jeden z naszych zmysłów. Dobrze jest słyszeć, co się dzieje wokół nas, być uważnym na wszelkie bodźcie, a tym samym być całkowicie skupionym na wykonywanej aktywności — dodaje trenerka.

Dorota Bałkańska-Kalita (Dorota Trenuje):
Trenerka i instruktorka fitness z wieloletnim doświadczeniem. Ukończyła liczne szkolenia z treningu personalnego, funkcjonalnego, siłowego, kettlebell i pilatesu. Na co dzień zajmuje się treningami personalnymi — stacjonarnie i online. Specjalizuje się w rzeźbieniu sylwetki. Pracuje również z kobietami w ciąży i po porodzie. Prowadzi zajęcia grupowe takie jak stretching czy DEEPwork.
Mimo iż kilka lat temu usłyszała, że poprzez rozległą kontuzję kręgosłupa, nie będzie mogła być aktywna, nigdy nie poddała się i dziś czynnie uprawia wiele sportów. Jej podopieczni cenią w niej niezwykle motywujące usposobienie, cierpliwość i wyrozumiałość — zarówno podczas treningów, jak i na co dzień.
IG: https://www.instagram.com/dorota_trenuje/