fit.pl mobile logo

Banany - odżywcze jagody z tropików

Należą do najbardziej kalorycznych, ale i zarazem odżywczych owoców. Ze względu na swoje właściwości zalecane są sportowcom, dzieciom oraz osobom z różnymi schorzeniami przewodu pokarmowego

Według najstarszych tradycji, w południowo-wschodniej Azji banan uważany był za dar od bogów. Z tego powodu botanicy nadali mu nazwę musa paradisiaca czyli banan rajski. Banany uprawiane są w krajach o tropikalnym klimacie, takich jak Brazylia, Ekwador, Meksyk, Indie, Filipiny i Tajlandia. Z racji swojej budowy morfologicznej zaliczane są do jagód. Miąższ dojrzałych bananów ma kremową, nieco mączystą konsystencję, słodki smak (wysoka zawartość sacharozy) i wyjątkowy aromat, który zawdzięczają kwasowi izowalerianowemu oraz estrom (butanian etylu, octany pentylu i izopentylu). Banany przez to, że są dość kaloryczne (100 g bananowego miąższu dostarcza 95 kcal), lekkostrawne i bogate w potas, poleca się osobom o wysokiej aktywności fizycznej.

Banany - dobre dla żołądka i jelit

Kremowy miąższ bananów jest nie tylko lekkostrawny, ale również korzystnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zawarte w nim substancje pobudzają rozrost komórek błony śluzowej żołądka oraz wydzielanie przez nie śluzu, który chroni przed działaniem soków trawiennych. Dzięki temu banany zapobiegają owrzodzeniom przewodu pokarmowego i wspomagają ich gojenie. Ze względu na swoje walory dietetyczne, banany znajdują również zastosowanie w produkcji żywności dietetycznej. Nie bez przyczyny pozyskiwana z nich mączka dodawana jest do przeznaczonych dla dzieci kaszek. – Zawarte w bananach pektyny regulują skład mikroflory przewodu pokarmowego, wpływają na prawidłowy jej rozwój, wykazują działanie przeciwbiegunkowe oraz odtruwające (wiążą jony metali ciężkich).

Banany - tłuste, słodkie chipsy

W sklepach oprócz bananów świeżych (te bez wątpienia są najzdrowsze) możemy również dostać chipsy bananowe. Wydawałoby się, że to dobra alternatywa dla wysokokalorycznych chipsów ziemniaczanych czy tradycyjnych słodkich przekąsek. Niestety, tak nie jest. Chipsy bananowe to plasterki bananów smażone na oleju roślinnym (najczęściej kokosowym lub słonecznikowym). Dla lepszego smaku zwykle dosładza się je cukrem i miodem oraz dodaje aromat. Wchłonięty w czasie smażenia tłuszcz i dodatek cukru przyczyniają się do tego, że kaloryczność chipsów bananowych (520 kcal/ 100 g) jest porównywalna do kaloryczność chipsów ziemniaczanych (550 kcal/ 100 g). Poza tym chipsy bananowe nie wyróżniają się szczególnie wysoką zawartością witamin czy składników mineralnych. W przeciwieństwie do chipsów ziemniaczanymi zawierają bardzo małą ilość sodu (pod warunkiem oczywiście, że nie są solone), ale z drugiej strony zawierają duże ilości cukru (w sumie około 35% chipsów bananowych stanowi sacharoza). Zdecydowanie zdrowsze od chipsów bananowych smażonych są te suszone. Banany suszone charakteryzują się ciemnożółtą barwą i intensywnym aromatem, dostarczają około 360 kcal/ 100 g, prawie w ogóle nie zawierają tłuszczu, są dobrym źródłem potasu, magnezu, β-karotenu i błonnika.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl
 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl