Banany - odżywcze jagody z tropików

Należą do najbardziej kalorycznych, ale i zarazem odżywczych owoców. Ze względu na swoje właściwości zalecane są sportowcom, dzieciom oraz osobom z różnymi schorzeniami przewodu pokarmowego
fit.pl
2011-11-23 00:00
Udostępnij
Banany - odżywcze jagody z tropików

Według najstarszych tradycji, w południowo-wschodniej Azji banan uważany był za dar od bogów. Z tego powodu botanicy nadali mu nazwę musa paradisiaca czyli banan rajski. Banany uprawiane są w krajach o tropikalnym klimacie, takich jak Brazylia, Ekwador, Meksyk, Indie, Filipiny i Tajlandia. Z racji swojej budowy morfologicznej zaliczane są do jagód. Miąższ dojrzałych bananów ma kremową, nieco mączystą konsystencję, słodki smak (wysoka zawartość sacharozy) i wyjątkowy aromat, który zawdzięczają kwasowi izowalerianowemu oraz estrom (butanian etylu, octany pentylu i izopentylu). Banany przez to, że są dość kaloryczne (100 g bananowego miąższu dostarcza 95 kcal), lekkostrawne i bogate w potas, poleca się osobom o wysokiej aktywności fizycznej.

Banany - dobre dla żołądka i jelit

Kremowy miąższ bananów jest nie tylko lekkostrawny, ale również korzystnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zawarte w nim substancje pobudzają rozrost komórek błony śluzowej żołądka oraz wydzielanie przez nie śluzu, który chroni przed działaniem soków trawiennych. Dzięki temu banany zapobiegają owrzodzeniom przewodu pokarmowego i wspomagają ich gojenie. Ze względu na swoje walory dietetyczne, banany znajdują również zastosowanie w produkcji żywności dietetycznej. Nie bez przyczyny pozyskiwana z nich mączka dodawana jest do przeznaczonych dla dzieci kaszek. – Zawarte w bananach pektyny regulują skład mikroflory przewodu pokarmowego, wpływają na prawidłowy jej rozwój, wykazują działanie przeciwbiegunkowe oraz odtruwające (wiążą jony metali ciężkich).

Banany - tłuste, słodkie chipsy

W sklepach oprócz bananów świeżych (te bez wątpienia są najzdrowsze) możemy również dostać chipsy bananowe. Wydawałoby się, że to dobra alternatywa dla wysokokalorycznych chipsów ziemniaczanych czy tradycyjnych słodkich przekąsek. Niestety, tak nie jest. Chipsy bananowe to plasterki bananów smażone na oleju roślinnym (najczęściej kokosowym lub słonecznikowym). Dla lepszego smaku zwykle dosładza się je cukrem i miodem oraz dodaje aromat. Wchłonięty w czasie smażenia tłuszcz i dodatek cukru przyczyniają się do tego, że kaloryczność chipsów bananowych (520 kcal/ 100 g) jest porównywalna do kaloryczność chipsów ziemniaczanych (550 kcal/ 100 g). Poza tym chipsy bananowe nie wyróżniają się szczególnie wysoką zawartością witamin czy składników mineralnych. W przeciwieństwie do chipsów ziemniaczanymi zawierają bardzo małą ilość sodu (pod warunkiem oczywiście, że nie są solone), ale z drugiej strony zawierają duże ilości cukru (w sumie około 35% chipsów bananowych stanowi sacharoza). Zdecydowanie zdrowsze od chipsów bananowych smażonych są te suszone. Banany suszone charakteryzują się ciemnożółtą barwą i intensywnym aromatem, dostarczają około 360 kcal/ 100 g, prawie w ogóle nie zawierają tłuszczu, są dobrym źródłem potasu, magnezu, β-karotenu i błonnika.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl