Co jeść by jak najdłużej zachować sprawność seksualną?

Wielu z nas nie myśli o tak ważnym temacie, jaki jest sprawność seksualna. Szukamy rozwiązań dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy z erekcją, wytryskiem oraz libido. Okazuje się, że na zdrowie seksualne największy wpływ mają prawidłowa dieta oraz ćwiczenia.
2024-02-12 10:45
Udostępnij
Co jeść by jak najdłużej zachować sprawność seksualną?

Wraz z upływem lat nasza sprawność seksualna zaczyna spadać. Podobnie dzieje się z ochotą na seks. Wpływa na to coraz niższy poziom testosteronu. Warto wiedzieć, iż dieta oraz ćwiczenia mogą znacznie wspomóc nasze zdrowie seksualne. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy problemy ze sferą intymną mają swoje podłoże w psychice, np. wskutek przebytej traumy lub przykrych i nieudanych doświadczeń w przeszłości. Wtedy niezbędna jest wizyta u psychologa lub seksuologa, który zdiagnozuje problemy i pomoże się z nimi uporać. W innych wypadkach zmiany warto zacząć od przestawienia się na zdrowy styl życia, który będzie promował zdrowie oraz sprawność seksualną.

Wpływ diety na zdrowie seksualne

Żywność odgrywa dużą rolę w zdrowym życiu seksualnym. Ma przede wszystkim wpływ na utrzymywanie prawidłowego krążenia krwi. Kiedy więc jesteś podniecony seksualnie, przepływ krwi do narządów płciowych zwiększa się w miarę potrzeby. Pobudzane zostają odpowiednie tkanki, które pobudzają penisa do odpowiedniego działania.

Jeśli przepływ krwi jest osłabiony, problemy ze zdrowiem seksualnym mogą być spowodowane nieodpowiednim ukrwieniem narządów płciowych. Sprawność seksualna zależy więc od zdolności naszych naczyń krwionośnych do reagowania na bodźce seksualne. W naszym ciele tworzą się związki tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne oraz umożliwia dopływ krwi do genitaliów. Właśnie na tej zasadzie działają najpopularniejsze leki na impotencję.

Dobrą wiadomością jest jednak to, iż głównym źródłem tlenku azotu w naszym organizmie jest pożywienie. Ze względu na jego szybki rozkład, musimy dostarczać naszemu ciału odpowiednich składników odżywczych, by pobudzać jego produkcję.

Co jeść, by poprawić jakość życia seksualnego?

W celu utrzymania zdrowia seksualnego należy utrzymywać zdrową i zbilansowaną dietę. Bezpośredni wpływ na sprawność w sferze intymnej mają produkty, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji tlenku azotu. Wśród nich można wymienić:

  • mięso (chude), ryby (np. łosoś), jajka, nabiał orzechy i fasola - te produkty są bogate w białko, zawierają ponadto l-argininę, aminokwas, który służy działa jak prekursor tlenku azotu. Tak naprawdę wszystkie produkty wysokobiałkowe są bardzo dobrymi "dawcami" tlenku azotu;
  • zielone warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły i brukselka - zawierają azot, który jest ważnym źródłem tlenku azotu;
  • żywność bogata w przeciwutleniacze, zwłaszcza jagody, maliny, jeżyny, truskawki i suszone śliwki - antyoksydanty usuwają z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać naczynia krwionośne i utrudniać przepływ krwi;
  • ciemna czekolada - jest bogata we flawanole kakaowe, które mają właściwości przeciwutleniające. Niewielkie ilości ciemnej czekolady skutecznie obniżają ciśnienie krwi oraz rozszerzają naczynia krwionośne;

- Najlepszą dietą pozwalającą zachować 100% witalności intymnej, jest dieta zdrowa dla serca. Powinna być bogata w owoce, warzywa oraz białko. W codziennej diecie można również sięgnąć po składniki będące naturalnymi afrodyzjakami, jak np. krewetki - radzi Karina Małecka z Secretive.pl.

Czego unikać w diecie?

Jednym z największych wrogów sprawności seksualnej jest alkohol. Wyjątkiem jest lampka czerwonego wina lub koniaku, które mają pozytywny wpływ na układ krążenia. Warto unikać też soi, która zawiera duże ilości fitoestrogenów, które na przestrzeni czasu zmniejszają poziom testosteronu.

Zły wpływ na układ krążenia mają też napoje gazowane i energetyczne, duże ilości kawy, sól, cukier, papierosy, fast foody oraz przetworzona żywność.

sport

Dieta i sport kluczem do sukcesu

Sprawność seksualna ma związek z ogólną sprawnością organizmu. Warto więc regularnie uprawiać sport, aby wspierać prawidłowe działanie serca. Dobry wpływ będą miały ćwiczenia siłowe oraz aerobowe wykonywane kilka razy w tygodniu.

Największy wpływ na zdrowie seksualne mają więc dieta i sport. W celu upewnienia się, że dostarczamy naszemu ciału wszystkich potrzebnych składników odżywczych, warto rozważyć wprowadzenie dodatkowej suplementacji wspomagającej zdrowie seksualne.