fit.pl mobile logo

Czarna herbata – czy warto ją pić?

Czarna herbata jest jednym z najchętniej pijanych napojów na świecie. Wielbicieli jej intensywnego aromatu nie brakuje, mimo iż na półkach sklepowych jest wiele innych rodzajów herbat
Mimo rosnącej mody na herbaty zielone i czerwone, prawie 80% herbaty produkowanej na świecie stanowi herbata czarna. Według brytyjskich podań ta najpopularniejsza z herbat powstała przez przypadek, kiedy to w czasie transportu do Anglii zamókł ładunek zielonej herbaty. Wilgoć spowodowała, że zielone listki sfermentowały. Właściciel statku nie chcąc tracić zysku postanowił, że spróbuje sprzedać herbatę rekomendując ją jako nowy rodzaj o wyśmienitym smaku. Ku wielkiemu zaskoczeniu sfermentowana herbata tak bardzo posmakowała mieszkańcom wysp, że ostatecznie przyrządzany z niej napar stał się najchętniej pijanym napojem w Wielkiej Brytanii.

Ważny etap – fermentacja
Czarna herbata otrzymywana jest z tych samych listków herbacianych, co herbata zielona.

Różnica między jedną a drugą wynika z procesu produkcji, który w przypadku herbaty czarnej uwzględnia etap fermentacji. W czasie fermentacji na skutek działania oksydazy polifenolowej, enzymu uwalnianego z soku komórkowego liści, dochodzi do zniszczenia części korzystnych dla organizmu związków polifenolowych. Z drugiej strony procesy biochemiczne zachodzące podczas fermentacji prowadzą do aktywacji kofeiny, powstania charakterystycznych dla czarnej herbaty olejków eterycznych oraz nowych związków polifenolowych, niewystępujących w innych rodzajach herbaty niż czarna. Jednym z produktów fermentacji herbaty są tearubiginy – kompleks flawonidów, dzięki któremu napar z czarnej herbaty zawdzięcza swój charakterystyczną czerwono-brązową barwę oraz cierpki smak. Tearubiginy przyczyniają się również do tego, że picie czarnej herbaty pobudza perystaltykę jelit.

Dobroczynne teflawiny

Jednym z najbardziej znanych produktów fermentacji herbaty wykazującym pozytywny wpływ na zdrowie są teflawiny – flawonoidy, które redukując ilość wchłanianego cholesterolu, przyczyniają się do zmniejszenia stężenie we krwi całkowitego cholesterolu oraz cholesterolu LDL (tzw. „złego cholesterolu). Badania sugerują, że to właśnie dzięki teflawinom regularne picie czarnej herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Najsmaczniejsze i najlepsze

Największymi producentami herbaty czarnej są Indie, Chiny, Sri Lanka i Indonezja. W zależności od kraju i rejonu pochodzenia herbaty posiadają nieco odmienny smak, zapach oraz zawartość związków bioaktywnych:

Assam – uprawiana jest w północno-wchodniej prowincji Indii, znanej z największej ilości herbacianych plantacji. Herbata wyróżnia się ciemną barwą naparów, cierpkim smakiem i intensywnym aromatem.

Darjeeling – pochodzi z północnych, górzystych rejonów Indii. Charakteryzuje się niezwykłym, delikatnym aromatem i smakiem, przez co uznawana jest za jedną najlepszych herbat na świecie.

Cejlon – herbaty uprawiane na Sri Lance, o specyficznym smaku i przyjemnie cierpkim smaku. Koneserzy najbardziej sobie cenią sobie herbaty cejlońskie pochodzące z plantacji położonych na wysokości powyżej 1500 m n.p.m.

Yunnan – produkowana jest z liści krzewów herbacianych uprawianych w chińskiej prowincji Yunnan. Napar wyróżnia się brązową barwą o czerwonym odcieniu oraz mocnym, zdecydowanym, lekko gorzkawym smakiem.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl
 

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl