Czarna herbata może obniżać ciśnienie

Do tej pory wyniki badań naukowców przekonywały nas przede wszystkim do picia zielonej herbaty, ze względu na jej wiele korzystych działań zdrowotnych. Jak się okazuje, także czarna herbata pozytywnie wpływa na organizm – w niewielkim stopniu może zmniejszać ciśnienie krwi. Przynajmniej tak sugerują nowe australijskie badania  
fit.pl
2012-02-10 00:00
Udostępnij
Czarna herbata może obniżać ciśnienie
Mimo tego, że czarna herbata nie zawiera składników mogących prowadzić do obniżenia ciśnienia, to jednak naukowcy twierdzą, że flawonoidy, zawarte także w czarnej hebacie są korzystne dla zdrowia serca. Flawonoidy to biologiczne substancje chemiczne powszechnie występujące wśród wielu roślin, które mają działanie przeciwutleniające, dlatego przypisuje im się wiele działań korzystnych dla zdrowia jak np. obniżanie ryzyka zawału serca, usprawnienie krążenia, przyspieszanie wydalania toksyn z organizmu itd.

W badaniu publikowanym w „Archives of Internal Medicine” przeprowadzono testy na 95 Australijczykach z ciśnieniem krwi w normie. Pierwsza grupa piła czarną herbatę, a druga – napój podobny w smaku i zawierający kofeinę. Uczestnicy badania spożywali przypisane danej grupie napoje sześć razy dzienie przez pół roku. Choć spadek ciśnienia w grupie pijącej herbatę był niewielki, to mimo wszystko wystąpił, podczas gdy w grupie placebo ciśnienie uczestników wzrosło. Dla pewności naukowcy odcięli uczestników badania od innych bogatych w flawonoidy pokarmów takich jak jabłka, winogrona, ciemna czekolada czy wino – na cztery tygodnie przed i przez cały czas trwania badania.

Także jeżeli lubicie rozkoszować się czarną herbatą, właśnie znaleźliście kolejny powód do jej zaparzenia!

 


źródło: healthnews.com

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl