fit.pl mobile logo

Czekolada słodka pokusa

Smak czekolady uwielbiają nie tylko dzieci. Nie mogą się jej oprzeć  również dorośli. Czekolada to  kusicielka. Czy rzeczywiście jest taka  straszna? I tu dobra wiadomość dla  smakoszy. Czekolada może być  również zdrowa. Jednak jak we  wszystkim, należy zachować umiar Jaką czekoladę wybrać?

Nie każda czekolada jest taka sama. W czekoladzie najbardziej wartościowe i najdroższe jest to, co ciemne czyli proszek kakaowy. Starajmy się wybierać taką, która zawiera co najmniej 70% czystego kakao. Zwracajmy uwagę by w składzie nie było syropu glukozowo- fruktozowego, spożywanie którego prowadzi do otyłości i cukrzycy. Gorzka czekolada może też być lekiem, pomocą przy anemii, ponieważ zawiera duże ilości żelaza i witamin B2, B3 B6, B12 oraz A i E. Polifenole z czekolady są przeciwutleniaczami, poprawiają zatem działanie układu odpornościowego, wzmacniają serce, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się i niektórym nowotworom. Ponadto zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom LDL, tzw. złego cholesterolu, chronią przed miażdżycą i zakrzepom.

Cechą charakterystyczną czekolad jest również zawartość białek. Szczególnie dużą zawartością białek (nawet do 9%) posiadają czekolady o wysokiej zawartości kakao. Dobra czekolada trzaska pod palcami, pachnie naturalnie i delikatnie, bez nuty sztucznego chemicznego aromatu. Jej smak powinien rozkwitać w ustach, nie może się w nich rozpływać. Czekolada mleczna zawiera nie więcej niż 50% miazgi kakaowej, jednak większość czekolad na rynku zawiera tylko 20%, za to dużą ilość mleka. Zawartość cukru sięga aż 50%, czyli jest bardzo słodka. Zatem najzdrowsza czekolada to ta czarna, gorzka.

Uwaga na pułapki

Uwaga na czekolady dietetyczne typu "light". Cukier zastępuje się w nich niezdrowym słodzikiem, a żeby zachować smak, dodaje się do nich tłuszczu. W efekcie czekolada „dietetyczna” ma niemal 600 kcal. Biała czekolada nie zawiera kakao, za to sporo tłuszczu z kakaowca i cukru- trzymajmy się od niej z daleka. Czekolady z dodatkami tzw. "nadziewane" mogą zawierać więcej chemicznych dodatków. Najpopularniejsze są smaki toffi i truskawkowy. Aby płynne nadzienie się nie popsuło dodaje się więcej konserwantów, barwników oraz aromatów. Zwykle są również bardziej kaloryczne. Na rynku dostępne są produkty czekoladopodobne, w których zawartość miazgi kakaowej nie przekracza 7% całkowitej masy.

Kalorie w 100g;

  • gorzka- 480 kcal
  • mleczna - 530 kcal
  • biała- powyżej 550 kcal
  • nadziewana nawet 600 kcal


Gorzka czekolada może być doskonałym, zdrowym urozmaiceniem diety. Jedzmy czekoladę, ale z umiarem. Najlepiej po posiłku, gdy już jesteśmy najedzeni. 30g ciemnej czekolady dwa lub trzy razy w tygodniu wpływa pozytywnie na serce i ogólny stan zdrowia. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Jeanne Lousise Calment, uznawana za rekordzistkę długości życia ludzkiego (dożyła 122lata!) jako swój sposób na długowieczność podawała oliwę z oliwek, wino Porto oraz wg nieoficjalnych źródeł czekoladę.

Małgorzata Maluga
Specjalista ds. racjonalnego żywienia

www.dieta.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl