Poznaj niezwykłe właściwości gorzkiej czekolady

Czekoladę lubi prawie każdy. Statystyczny Polak zjada rocznie średnio ponad 5 kilogramów wyrobów z kakao. Przyjrzyjmy się bliżej czekoladzie i poznajmy korzyści z jedzenia kakaowych specjałów.
2024-04-11 14:44
Udostępnij
Poznaj niezwykłe właściwości gorzkiej czekolady

Gorzka, deserowa czy mleczna - czekolady nie trzeba przedstawiać nikomu. Ten popularny wyrób cukierniczy z miazgi kakaowej, tłuszczu i cukru, a często również mleka, jest dostępny w naszym menu od lat. Choć w powszechnej świadomości nie idzie w parze ze zdrowiem i trzymaniem diety, z okazji Światowego Dnia Czekolady warto rozprawić się z krzywdzącymi mitami i poznać jej największe atuty.

- Spożywana w umiarkowanych ilościach czekolada, ale jedynie ta gorzka, z wysoką zawartością kakao, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie - wyjaśnia Magdalena Łostowska, ekspertka programu Zdrowie na Etacie, dietetyczka i trenerka MultiSport. - To produkt bogaty w korzystne dla organizmu polifenole, katechiny i antocyjany. Zawiera również szereg ważnych minerałów, jak na przykład wapń, magnez, potas, mangan, cynk i żelazo. Za ten prozdrowotny efekt odpowiedzialne jest ziarno kakaowca. Także im większy jego udział w składzie czekolady, tym większa zawartość dobroczynnych składników i wartość zdrowotna – wyjaśnia dietetyczka.

Naturalny antydepresant

Zawarte w gorzkiej czekoladzie kakao może pomagać w walce z obniżonym nastrojem. Jak dowiodły badania, zmniejsza ono podatność organizmu człowieka na stany depresyjne nawet o 70%[2]. Warto podkreślić, że takich efektów nie zaobserwowano w przypadku czekolady mlecznej.

Wsparcie dla organizmu

Co więcej, bogata w kakao ciemna (gorzka) czekolada stanowi ważne źródło flawonoidów - substancji o dobroczynnym wpływie na wiele układów w organizmie. Udowodniono jej pozytywne działanie m.in. w przypadku chorób neurodegeneracyjnych oraz schorzeń układu krążenia, a także cukrzycy i otyłości[3].

Czekolada odpowiednio jedzona może nie tuczyć

W jednym z ostatnich badań dowiedziono, że pomimo spożywania blisko 550 kilokalorii czekolady dziennie przez dwa tygodnie, poddane badaniu osoby nie przybierały na wadze[4]. Jak do tego doszło? Naukowcy podpowiadają, że czekolada rzeczywiście może nie tuczyć, o ile połączymy tę słodką przyjemność z dodatkową aktywnością sportową lub z dietą o zmniejszonej kaloryczności.

Potreningowy pomocnik

- Czekolada, nawet ta mleczna, będzie wpływała na regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym, w wyniku odbudowy wyczerpanego wysiłkiem glikogenu – będącym źródłem energii. Efektywnym napojem regeneracyjnym po treningu może być nie tylko napój izotoniczny, ale także… dobrze nam znane mleko czekoladowe - dodaje Magdalena Łostowska.

Czy czekolada jest dobra na wszystko? Tę rolę zostawiamy “Piosence…” niemniej w Światowy Dzień Czekolady można z czystym sumieniem sięgnąć po kostkę tej pysznej, łatwo dostępnej “terapii”, pełnej cennych wartości odżywczych. Warto jednak pamiętać, że nawet tak smaczną „terapię” należy stosować z umiarem.

image_processing20220707-1409456-sl02p3