Czy herbata może pomóc w diecie?

Uprawiasz sport, zdrowo się odżywiasz, pijesz głównie wodę mineralną. W trakcie diety możesz także sięgać po herbatę, która zadziała jak naturalny suplement – pomoże zrzucić zbędne kilogramy, dodatkowo pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.
fit.pl
2015-11-06 00:00
Udostępnij
Czy herbata może pomóc w diecie?
Twój przyjaciel w walce z nadwagą

Zielona herbata jest najmniej przetworzoną i sfermentowaną odmianą – liście suszy się bezpośrednio po zerwaniu z krzewu. Dzięki temu jest także tym rodzajem herbaty, który zawiera najwięcej cennych składników. Jednymi z najważniejszych są katechiny, które bezpośrednio mogą pomóc w spalaniu zbędnego tłuszczu. Duża zawartość polifenoli pomaga w walce z nadwagą, a dokładniej zapobiegają one odkładaniu się tkanki tłuszczowej; spowalniają pracę enzymów, które odpowiadają za rozkład węglowodanów i tłuszczów – przez to są one w mniejszym stopniu przyswajane przez organizm i przyspiesza nasz metabolizm.

Pobudzenie potrzebne do ćwiczeń

Do aktywnego trybu życia potrzeba nam także sporo energii. Poranna herbata da nam jej więcej niż kawa – kofeina działa szybko i skutecznie pobudza, jednak działa stosunkowo krótko. Zawarta w herbacie teina budzi nas wolniej, ale skuteczniej; działa o wiele dłużej niż kofeina, energia jest więc uwalniana stopniowo, dzięki czemu mamy siłę na aktywność przez cały dzień.

Herbata czerwona – pogromca tłuszczu

Czerwona herbata jeszcze lepiej wpływa na naszą sylwetkę. Ta odmiana, potocznie nazywana też „pogromcą tłuszczu”, zawiera jeszcze więcej polifenoli. Lepiej niż wszystkie inne gatunki herbaty przyspiesza metamorfozę tłuszczu w energię. Ułatwia trawienie, poprawia też pracę jelit. Dzięki tym właściwościom herbata (zarówno zielona jak i czerwona) są świetnym wsparciem w trakcie diety – jeśli jednak chcemy zrzucać zbędne kilogramy, nie możemy zapominać o sporej dawce ruchu.

Inne zalety picia herbaty

Napar z zielonej herbaty jest także znany z pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka. Dzięki dużej zawartości polifenoli ma działanie antyoksydacyjne. Regularne picie herbaty pozwoli nam uniknąć tak poważnych problemów zdrowotnych jak zakrzepy, miażdżyca tętnic czy zawał serca. Co więcej, może pomagać w zapobieganiu i leczeniu różnego rodzaju nowotworów. Dodatkowo regularnie pita zielona herbata obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu.