Zdrowe diety są promowane jako sposób na zapobieganie nowotworom piersi, a także innym nowotworom. Jaką dietę powinnaś stosować, by działać profilaktycznie przed rakiem piersi?
fit.pl
2010-10-20 00:00
Udostępnij
Dieta kontra rak
Zdrowa dieta powstrzyma raka

Badania przeprowadzone w 1960 roku wykazały, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą pomóc w zapobieganiu raka piersi, ale także zwiększyć szansę przeżycia u kobiet, u których rozpoznano chorobę.

Jednym z najbardziej znanych czynników wpływających na pokonanie raka piersi ma masa ciała, którą łatwiej uzyskać i utrzymać stosując odpowiednio zoptymalizowaną dietę. Badania przeprowadzone w 2002 roku wykazał, że ponad połowa kobiet, które były otyłe, źle znosiły nie tylko diagnozę, ale również leczenie. Wyższa wartość wskaźnika masy ciała wiąże się także z pogorszeniem wyników. Związek między niższą masą ciała i BMI z większym przeżyciem, może wynikać z niższej zawartości tłuszczu w organizmie; szczuplejsze kobiety mają mniej estrogenów krążących we krwi. Nadmiar estrogenów może sprzyjać wzrost komórek nowotworowych.

Niskotłuszczowa żywność może obniżać ryzyko wystąpienia raka piersi

Badania przeprowadzone wśród kobiet, u których nastąpiła poprawa w kilka lat po rozpoznaniu wykazały, że panie o mniejszej zawartości tłuszczu w diecie żyją dłużej niż inne kobiety. Tłuszcze nasycone, które znajdują się w mięsie, nabiale, jajkach, czekoladzie, są głównym winowajcą w zwiększeniu ryzyka raka. Dlaczego diety o niskiej zawartości tłuszczu zwiększają przeżywalność raka piersi? Eksperci twierdzą, że niska zawartość tłuszczu w diecie wpływa na mniejszą ilość kalorii, a te z kolei mają wpływ na odpowiednią wagę ciała. Żywność, która naturalnie ma niską zawartość tłuszczu to owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

[-------]


Przeciętna Amerykanka w swoim pożywieniu dostarcza do organizmu mniej niż połowę zalecanej dziennej dawki spożycia błonnika (eksperci zalecają co najmniej 25 gramów, a nawet do 40 gramów na dobę). Badania pokazują, że u kobiet, w których diecie jest mała zawartość błonnika, zazwyczaj występuje większe ryzyko raka piersi w porównaniu do kobiet z wyższym spożyciem błonnika. Błonnik ma duże znaczenie dla zdolności organizmu w pozbyciu się nadmiaru estrogenów, które znajdują się w przewodzie pokarmowym. Żywność o wysokiej zawartości błonnika to ziarna, owoce, warzywa, orzechy i nasiona.


Badania wskazują, że kobiety, które jedzą najwięcej owoców i warzyw, szczególnie tych bogatych w beta-karoten i witaminę C, mają największe szanse na zniwelowanie ryzyka raka. Beta-karoten występuje obficie w owocach pomarańczowych i warzywach takich jak marchew i słodkie ziemniaki. Witamina C znajduje się w pomarańczach, brokułach i innych warzywach zielonych. W naszej diecie powinno znaleźć się co najmniej pięć porcji owoców i warzyw każdego dnia.


Oprócz przestrzegania zdrowej diety, przy profilaktyce raka ważna jest także regularna aktywność fizyczna można również zwiększyć swoje szanse na przeżycie raka piersi. Badania pokazują, chodzenie zaledwie trzy do pięciu godzin tygodniowo na skromne tempo jest wystarczające, aby przedłużyć swoje życie.

www.fit.pl